Skip to content

Dış Mekan Hoparlörleri Saçakların ve Çıkıntıların Altına Nasıl Kurulur

6 de Nisan de 2021

Bir süre evde dışarıda sesin keyfini çıkarma fikrini eğlendirdikten sonra, sonunda bunun için karar verdiniz. Dış mekan dereceli (yani hava koşullarına dayanıklı) hoparlör setiniz için tebrikler! Bu tür bir hoparlör kurulumuna alışkın değilseniz, göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Neyse ki, göründüğü kadar zor değil. Biraz planlama ve bazı araçlarla, en sevdiğiniz müzik parçalarını arka bahçenizde çok kısa sürede çalmaya başlayacaksınız.

Hoparlörleri Yerleştirme ve Monte Etme

Astronot Resimleri / Getty Images
Delikleri açmaya veya kabloları döşemeye başlamadan önce, ürünün talimatlarını okuyun! Üreticiler tipik olarak bir dirsek montaj kiti ile birlikte ilgili bilgileri sağlar. El kitabına iyi bir tarama yaptıktan sonra, gidip göz önünde bulundurmanız gereken ideal konumları belirleyin. Hoparlörleri çatı saçaklarının veya veranda çıkıntılarının altına yerleştirmek genellikle güneşe, rüzgara ve yağmura karşı ek koruma sağlar. Diğer bir faydası da daha az kablonun çalıştırılması ve gizlenmesidir. Bağlı ekipmanlara bu harmanlanmış, kusursuz görünümü tercih ediyorsanız önemlidir. Mevcut alanı keşfederken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. Hoparlörlerin yalnızca dış cephe kaplaması, oluklar veya ince alçıpanın değil, katı malzemeye (örneğin ahşap, tuğla, taş, beton) derinlemesine monte edildiğinden emin olun. Bu, hoparlörlerin zamanla gevşeme veya düşme olasılığını büyük ölçüde azaltacaktır. Hoparlörleri yükseğe (parmakla erişilemeyecek şekilde, 8-10 ft) ve birbirinden yaklaşık 10 ft uzağa yerleştirin. Hafifçe aşağı doğru eğin. Bu sadece sesi dinleyicilere (komşulara değil) odaklamakla kalmaz, aynı zamanda konuşmacının yüzeylerinde birikmeyi önlemek için su akışına yardımcı olabilir. Mümkünse, sonlandırmadan önce dış mekan hoparlörlerini test etmek iyi bir fikirdir. Görüntüleme performansı açısından konum ve konumlandırma önemlidir. Ve tek yapmanız gereken geçici olarak hoparlörleri kurmak ve içindeki ekipmanınıza açık bir kapıdan kabloları geçirmektir. Mükemmel geliyorsa, uzaklaşın!

Telleri Delmeden ve Çalıştırmadan Önce Bir Ses Kontrol Kutusu Düşünün

Duvara bir delik açan adam

Hero Images / Getty Images
Müziği dışarıda her yukarı / aşağı çevirmek istediğinizde evin içine sonuna kadar gitme fikrinden hoşlanmıyorsanız, kesinlikle bir ses kontrol kutusu isteyeceksiniz. Ses kablolarını çalıştırmak için delik açabileceğiniz yerleri değiştirebileceğinden, önce bu kararı vermek önemlidir. Ayrıca ihtiyaç duyulan toplam tel miktarını da belirleyebilir. Hoparlörler ile alıcı / amplifikatör arasına bağlanan bir ses kontrol kutusu kolayca monte edilebilir. Uygun ölçü için yeterli kablonuz olduğundan emin olun. Tahmini mesafe 20 ft veya daha az ise, 16 ölçü yeterli olmalıdır. Aksi takdirde, özellikle hoparlörler düşük empedans türündeyse, daha kalın göstergeler kullanmayı düşünebilirsiniz. Ve unutma ki Toplam bir bileşenden diğerine sadece düz bir çizgi değil, katedilen mesafe; tüm küçük kıvrımlar ve köşeler önemlidir. Biraz da gevşekliği hesaba kattığınızdan emin olun. Şüphe duyduğunuzda (veya numaralar aramaya çok yakınsa), daha kalın telli tele gidin. Uygun bir şekilde yerleştirilmiş tavan havalandırma delikleriniz varsa, kabloyu içinden geçirebilir ve alıcı / amplifikatöre en yakın alana doğru yönlendirebilirsiniz. Değilse veya tavan arasına girmek değdiğinden daha fazla sorun çıkarsa, dış duvara küçük bir delik açabilirsiniz. Hasara neden olabileceğinden, pencerelerden veya kapılardan tel geçirmeyin. Kendiniz için işleri kolaylaştırmak istiyorsanız, her iki taraftan da kolayca erişilebilen bir matkap noktası seçin.

Kabloları ve Kalafat Açıklıklarını Bağlayın

Dışarıda kalafat tabancası kullanan adam

MevcutLight / Getty Images
Kablolar bir uçtan diğerine güvenli bir şekilde yönlendirildiğinde, tek yapmanız gereken bağlanmak, test etmek ve kalafatlamaktır. Dış mekan hoparlörleri için banana fişleri kullanmayı düşünmek için iyi bir zamandır (uyumlu bir bağlantı varsa). Muz fişler, açıkta kalan tel miktarını sınırlar, performans açısından genellikle daha güvenilirdir ve çıplak kablolardan çok daha kolay yönetilir. Her şey bağlandıktan sonra, tümünün düzgün çalıştığından emin olmak için sistemi / bağlantıları test edin, özellikle ses kontrol kutusunu, hoparlör B anahtarını veya ayrı bir hoparlör seçme anahtarını tamamen seçtiyseniz. Suyu temas noktalarından uzaklaştırmaya yardımcı olmak için telde biraz gevşeklik bıraktığınızdan emin olun. Bir hoparlöre giden uzunluk gerginse, su hoparlörün terminallerine geri akabilir ve potansiyel hasara neden olabilir; duvarlarda açılan deliklerle aynıdır. Bu nedenle, telleri u şeklinde bir eğim oluşturacak şekilde ayarlayın. Su aşağıya inecek ve güvenli bir şekilde dipten damlayacaktır. Kurulum projesini silikon bazlı kalafatla bitirin. Evin yalıtımını korumaya yardımcı olmak ve istenmeyen böcekleri ve haşereleri dışarıda tutmak için tüm matkap deliklerini (her iki tarafta) kapatmak isteyeceksiniz.