Skip to content

Dış Mekan Hoparlörlerini Satın Alma, Kurma ve Bağlama İpuçları

31 de Mayıs de 2021

Partilere ev sahipliği yapmak veya tembel bir Pazar gününe bir film müziği sağlamak için, dış mekan hoparlörleri sıradan bir dış mekan verandasını müzik cennetine dönüştürmeye yardımcı olabilir. İç mekan hoparlörlerinden biraz daha fazla dahil olmasına rağmen, dış mekan hoparlörlerinin kurulumu oldukça kolay olabilir. Ama yapmak isteyeceğiniz son şey süreci aceleye getirmektir. Bir plan yapmanıza ve herhangi bir şey yapmadan önce ilgili tüm adımları düşünmenize yardımcı olur. Evinizin dışında hoparlör satın almak ve kurmak için bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Arazinin Layını Alın

Konuşmacılar için en iyi yeri belirlemek için konukların nerede olabileceğini düşünün. Geniş avlular ve teraslar ikiden fazla konuşmacıyı gerektirebilir, ancak komşuların farkında olmalısınız. Hoparlörler için doğru yere karar verirken, hoparlör kablosunu onlara bağlamanın lojistiğini göz önünde bulundurun: Yolda herhangi bir yol, duvar, bitki veya ağaç var mı? Hoparlörlerin açıkta olmasını mı yoksa çevreye uyum sağlamasını mı istiyorsunuz?

‘Dış Mekan’ Hoparlörler Zorunludur

Doğa ana söz konusu olduğunda, elektrikli ekipmanı şansa bırakamazsınız. Açık havada çalışması amaçlanan herhangi bir hoparlör veya elektrik sistemi hava koşullarına dayanıklı olmalıdır. Bu dış mekan hoparlörleri, örneğin, ısıya, rüzgara, toza, neme, doğrudan güneşe ve diğer birçok hava koşuluna dayanacak şekilde yapılmıştır. Dış mekan hoparlörleri, çoğu bütçeye uyan bir dizi fiyatla gelir. Arka bahçeniz için doğru hoparlör setini satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı özellikler şunlardır:

  • Saçak altında kolay: Saçak altına veya kapalı bir verandaya kurulan dış mekan hoparlörleri çok popülerdir. Kurulum işlemi, evden daha uzakta bulunan hoparlörlere kıyasla daha hızlı ve kolaydır. Kablolar evin içinden geçirilebilir ve hoparlörlerin kendileri elementlerden daha fazla korunur. Göz önünde olma eğiliminde olsalar da, bu modellerin çoğu evinizin rengine uyacak şekilde boyanabilir.
  • Dekoratif ve kılık değiştirmiş: Dekoratif bir bahçeniz varsa, kaya, ağaç kütüğü, fener veya başka bir rustik süs gibi görünen bir dış mekan hoparlörü düşünebilirsiniz. Renkler özenle seçilirse, hoparlörler manzara ile kamufle olur. Hoparlör kablosunu çalıştırmak için sığ hendekler kazmanız gerekeceğinden, bu hoparlörlerin kurulum süreci daha zordur. Beton yürüyüş yolları veya yükseltilmiş bahçe yatakları gibi engellerin altından veya çevresinden kablo döşemek de gerekli olabilir.
  • Klasik yer içi: Yerdeki hoparlörler, gizlenmiş hoparlörlerin potansiyel olarak şatafatlı görünümünden kaçınır. Harika bir ses üretecek kadar büyüktürler ve kısmen gömülebilir, böylece yalnızca hoparlörlerin üst kısımları görülebilir. Bu tür hoparlörler genellikle kampüsler ve eğlence parkları gibi reklam ortamlarında kullanılır. Yeşilliklerin, çalıların veya çalıların arkasına saklanabilirler.
  • Ek subwoofer: Çoğu dış mekan hoparlörü, düşük frekansları zorlamak için mücadele eder, çünkü bas sesinin etrafta sıçramasına yardımcı olacak herhangi bir duvar veya engel varsa, çok az vardır. Öte yandan, iç mekan hoparlörleri, oturdukları odanın sınırları nedeniyle yoğun bir alt uç sunabilirler. Arka bahçenizin daha dolgun, daha zengin bas vermesini istiyorsanız, bir dış mekan subwoofer’ı tercih edebilirsiniz. Bazıları dekoratif tipte olabilir, diğerleri ise zemindedir.

Boyunuza ve Ölçünüze Dikkat Edin

Amplifikatörden veya alıcıdan hoparlörlere geçmek için ne kadar hoparlör kablosu gerektiğini tahmin etmelisiniz. Bu, yetersiz kalmanın hayal kırıklığını önlemek, aynı zamanda kullanılacak doğru tel ölçüsünü belirlemek içindir. 16 gauge tel, yaklaşık yirmi fit’e kadar olan çoğu mesafe için iyidir. Bunun ötesinde, özellikle düşük empedanslı hoparlörler kullanıyorsanız, daha kalın 14, 12 ve hatta 10 ayar telini düşünmek isteyeceksiniz. Yeraltı kurulumları için doğrudan gömme teli satın almaya karar vermedikçe, uygun kablo kanalları veya kaplar kullandığınızdan emin olmalısınız. Örneğin, normal PVC borular nemden veya aşırı sıcaklıklardan yeterli koruma sağlamayabilir. Uzaktan ses kontrolü kurmanın yanı sıra, dış mekan hoparlörlerini bağlamak için muz fişlerini kullanmak akıllıcadır. Bu konektörler, çıplak tellerden daha güvenilir, yönetimi daha kolay ve elemanlara daha az maruz kalma eğilimindedir.

Sonlandırmadan Önce Test Edin

Hendek kazmaya veya braketleri monte etmeye başlamadan önce, duyduklarınızın hoşunuza gittiğinden emin olmalısınız. Genel denge, aslına uygunluk ve projeksiyon açısından konum ve yükseklik önemlidir. Hoparlörler, istenen stereo görüntüyü oluşturmak için yeterince uzağa oturmalı, ancak ince ses çıkarmayacak kadar uzağa oturmamalıdır. Daha yüksek ses seviyeleriyle mesafeyi telafi etmek, istenmeyen bozulmalara yol açabilir. Bu aynı zamanda konuşmacıların yerlerini incelemek için de iyi bir zamandır. Alçıpan, dış cephe kaplaması veya aşınmış yüzeyler uzun vadede sorun yaratabilir. Monte edilmiş hoparlörlerin tam ağırlıklarının güvenli bir şekilde desteklenmesi gerekir. Hoparlörler suyun birikmesini önleyecek şekilde tasarlanmadıysa, akışı sağlamak için hoparlörleri aşağı eğmeniz gerekebilir. Telin dış duvarlardan geçirilmesi için deliklerin açılması gerekiyorsa, duvarın her iki tarafına da kolay erişim sağlamak isteyeceksiniz. Ayrıca evinizin yalıtımını korumak ve haşereleri dışarıda tutmak için delikleri silikonla kapatmak isteyeceksiniz.

Bağlanın ve Keyfini Çıkarın

Dış mekan hoparlörleri takılıyken, geriye yalnızca alıcıyı veya amplifikatörü bağlamak kalır. Halihazırda ayarlı bir iç mekan hoparlörünüz varsa, dış mekan hoparlörleri muhtemelen alıcının hoparlör B terminaline takılacaktır. Birden fazla dış mekan hoparlörünüz varsa, dört, altı ve hatta sekiz çifti daha işlemek için bir hoparlör seçici anahtarı kullanabilirsiniz. Bu anahtarlar bir hub görevi görür ve alıcıyı hasardan korurken yükü kaldırabilir. Hatta bazıları bağımsız ses kontrolleri sunar. Her şey düzgün bir şekilde bağlandıysa, geriye sadece bazı partiler planlamak ya da sadece rahatlamak ve emeğinizin müzikal meyvelerinin tadını çıkarmak kalır.