Skip to content

Dışarıda Wi-Fi Nasıl Genişletilir

27 de Mayıs de 2021

Wi-Fi bağlantıda kalmanızı sağlar, ancak sinyalin ulaşabileceği kadar, özellikle de açık havada. Güvertenizde veya bahçenizdeyken müzik dinlemek ve e-kitap indirmek istediğinizde, Wi-Fi’nizi dışarıda nasıl genişleteceğinizi öğrenin.

Wi-Fi’mi Nasıl Uzatırım?

Genel Wi-Fi aralığını genişleten yaygın saldırılara ek olarak, Wi-Fi’yi genişletmek için yaygın olarak kullanılan iki seçenek vardır: Tekrarlayıcılar ve örgü ağlar.

Keith Williamson / Flickr
Tekrarlayıcılar, yönlendiricinin şifresi ve diğer kimlik bilgileri gibi yapılandırmasını klonlayan küçük antenlerdir. Ardından, hareket ederken oturum açmanız gereken normal yönlendirici gibi görünür ve hareket eder, orijinal yönlendiriciden gelen sinyali aktarır. Tekrarlayıcılara ayrıca güçlendiriciler veya genişleticiler de denir. Alternatif olarak, bir ağ ağı kurun. Örgü ağlar, birbirine bağlanan ve birbirini güçlendiren bir dizi yönlendiricidir. Bunlar sadece bir internet bağlantısına ihtiyaç duyar ve yakınlığa bağlı olarak sinyali aktarır.

Wi-Fi’mi Dışarıda Uzatabilir miyim?

Herhangi bir çözüme bakmadan önce, Wi-Fi’nizi genişletmenin ilk etapta anlamlı olduğundan emin olun.

 1. Dış mekan prizlerini, diğer güç kaynaklarını ve garaj ve hangar gibi iç mekanların Wi-Fi istediğiniz alana yakınlığını not edin. Dış duvarların yanındaki teçhizat iyi bir menzile sahip olacaktır. Güvertenizde kapının yanında bir fiş varsa, iyi bir kapsama alanı için bu çıkışta yalnızca bir cihaza ihtiyacınız olabilir.

 2. Nem, sıcaklık ve yağış Wi-Fi sinyallerini etkileyebilir. Bu hava olayları, kullandığınız herhangi bir cihazın gücünü ve menzilini azaltır. Bu faktörleri telafi etmek için yeterli güce ve hava koşullarına dayanıklı özelliklere sahip ekipmanı seçin.

 3. Şu anda ne kadar menziliniz olduğunu ve ne kadar güçlü olduğunu görmek için bir Wi-Fi sinyal test uygulaması kullanın.

 4. Kalın duvarlar veya metal çitler gibi Wi-Fi ile etkileşime girebilecek doğal ve üretilmiş özellikler arayın.

Wi-Fi’mi Dışarıda Artırmak İçin Ne Kullanmalıyım?

Dışarıda Wi-Fi sinyalinizi artırmanıza yardımcı olacak birkaç seçenek var. Wi-Fi menzil genişleticiler ve örgü ağların her ikisi de uygun çözümlerdir. Her birinin tasarımına ve kurulumuna neyin dahil olduğunu anladığınızdan emin olun. Aşağıda, her bir sinyal güçlendirici türünün ayrıntılı bir karşılaştırması bulunmaktadır.

Wi-Fi Menzil Genişleticiler

Ne Seviyoruz

 • Bütçe dostu.
 • Bazı modeller, paraziti ve paraziti önler.
 • İyi sinyal aralığı.
 • Kurulumu kolaydır.

Neleri Sevmiyoruz

 • Çoğu yer değiştirme için tekrar tekrar oturum açmayı gerektirir.
 • Daha ucuz modellerde yönlendiricilerle etkileşim yaygındır.
 • Bazı yönlendiricilerle uyumluluk sorunları.
 • Menzil ve sinyal, yönlendiriciye olan mesafeye bağlıdır.

Para sıkıysa, menzil genişletici sizin için doğru seçim olabilir. Ancak ödevinizi yaptığınızdan emin olun. Seçtiğiniz modelin karışmayacağından ve iç yönlendiricinizle uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir. Teknoloji size göre değilse, menzil genişleticilerin kurulumu daha kolaydır.

Wi-Fi Mesh Ağları

Ne Seviyoruz

 • Daha hızlı ve daha tutarlı bağlantılar.
 • Bir ağ bağlantısı için tek bir oturum açma.
 • Yerleşik artıklık, sinyal karartmasını azaltır.

Neleri Sevmiyoruz

 • Genişleticilere göre daha maliyetli.
 • Yönlendirici yükseltmesi gerektirebilir.
 • Evin büyüklüğüne bağlı olarak aşırı olabilir.

Wi-Fi örgü ağları, başlatılmamışlar için değildir. Bunlar genellikle daha hızlı ve daha sağlam bir bağlantıya sahip olsalar da, örgü ağların kurulması zor olabilir. Bununla birlikte, yerleşik artıklık, her yer değiştirdiğinizde oturum açma zahmeti olmadan bazı kurulum sorunlarını azaltır.

Wi-Fi’nizi Dışarıda Genişletin

Wi-Fi’nizi genişletmek için bir çözüme karar verdikten sonra, şimdi kritik kısım, kurulum geliyor. Sinyali nerede yükseltmek istediğinizi bulmanız gerekecek. Yapıları, hava şartlarına dayanıklılığı ve gücü aklınızda bulundurun. Biraz düşünerek, Wi-Fi’nizi dışarıya genişletmek ağrısız olmalıdır.

 1. Dışarıda hangi alanların Wi-Fi sinyaline ihtiyacı olduğunu belirleyin. Ağınızda istemediğiniz kişilerin oturum açmaya çalışmasını engellemek için Wi-Fi’nin ne kadar genişleyeceğini sınırlayın.

 2. Hava koşullarına dayanıklı Wi-Fi ekipmanı kullanın.

 3. Ekipmanı satın aldıktan sonra birkaç yeri test edin. Takın ve birkaç farklı aralıkta bir Wi-Fi test uygulaması çalıştırın. Kapsamı, ekipmana erişilebilirliği (bağlantısını kesmeniz ve içeri almanız gerektiğinde) ve genel hızı dengeleyin.

 4. Tek bir cihazla başlayın ve kapsam ihtiyaçlarınız netleştikçe daha fazlasını ekleyin.