Skip to content

Disk Yardımcı Programı, Mac’iniz için bir JBOD RAID Seti Oluşturabilir

5 de Mayıs de 2021

Bir JBOD RAID kümesi veya dizisi, aynı zamanda sıralı veya kapsayan RAID, OS X ve Disk Utility tarafından desteklenen birçok RAID seviyesinden biridir. JBOD – kısaltması Sadece Bir Demet Disk –gerçekte tanınan bir RAID seviyesi değildir, ancak Apple ve RAID ile ilgili ürünler oluşturan diğer çoğu satıcı, RAID araçlarına JBOD desteğini dahil etmeyi seçmiştir. JBOD, iki veya daha fazla küçük sürücüyü birleştirerek büyük bir sanal disk sürücüsünü destekler. JBOD RAID’i oluşturan tek tek sabit sürücüler farklı boyutlarda ve üreticilerden olabilir. JBOD RAID’in toplam boyutu, setteki tüm bağımsız sürücülerin toplamıdır. Bu talimatlar macOS Yosemite veya önceki sürümler için geçerlidir. El Capitan ve macOS’un daha yeni sürümleri, RAID özelliğini Disk İzlencesi’nden kaldırdı.

JBOD RAID Dizisi Ne Yapar?

JBOD RAID’in pek çok kullanımı vardır, ancak çoğunlukla bir sabit sürücünün etkin boyutunu genişletmek için kullanılır – yalnızca kendinizi mevcut sürücü için çok büyük hale gelen bir dosya veya klasörle bulursanız. Ayrıca, bir RAID 1 (Yansıtma) seti için bir dilim görevi görmek üzere daha küçük sürücüleri birleştirmek için JBOD’u kullanabilirsiniz. Adına ne derseniz deyin – JBOD, birleştirilmiş veya yayılan – bu RAID türü tamamen daha büyük sanal diskler oluşturmakla ilgilidir. OS X ve macOS, JBOD dizileri oluşturmayı destekler. OS X El Capitan kullanıyorsanız, JBOD dahil herhangi bir RAID dizisi oluşturmak veya yönetmek için Disk Yardımcı Programını kullanmak istiyorsanız şansınız kalmaz. Apple, El Capitan’ı yayınladığında, tüm RAID işlevlerini Disk İzlencesi’nden kaldırdı. Yine de RAID dizilerini kullanabilirsiniz, ancak Terminal veya SoftRAID Lite gibi bir uygulama kullanmanız gerekir.

Neye ihtiyacın var

Bir JBOD RAID seti oluşturmak için birkaç temel bileşene ihtiyacınız vardır. İhtiyaç duyduğunuz öğelerden biri olan Disk Yardımcı Programı, OS X ile birlikte verilir.

Bir JBOD RAID Seti Oluşturmak İçin İhtiyacınız Olanlar

 • OS X 10.5.x veya üstü
 • Disk Yardımcı Programı
 • İki veya daha fazla sabit sürücü. JBOD RAID setleri oluşturma işlemi, sabit sürücülerdeki tüm verileri siler. JBOD setinde kullandığınız sabit sürücüler farklı boyutlarda ve farklı üreticilere ait olabilir.
 • Bir veya daha fazla sürücü muhafazası. Mac Pro kullanıcıları, dahili sürücü yuvalarına sahip olabilir. Diğer herkesin bir veya daha fazla harici sürücü muhafazasına ihtiyacı vardır.

Sürücüleri Silin

JBOD RAID setindeki sabit diskler önce silinmelidir. JBOD dizisindeki sürücü arızası riskini azaltmak için, Disk Yardımcı Programının güvenlik seçeneklerinden birini, her sürücü silindiğinde Sıfır Çıkışı Verilerini kullanın. Verileri sıfırladığınızda, sabit sürücüyü silme işlemi sırasında bozuk veri bloklarını kontrol etmeye zorlarsınız ve kötü blokları kullanılmayacak şekilde işaretlersiniz. Bu adım, sabit sürücüdeki başarısız bir blok nedeniyle veri kaybı olasılığını azaltır. Ayrıca, sürücülerin silinmesi için gereken süreyi, sürücü başına birkaç dakikadan bir saate veya daha fazlasına önemli ölçüde artırır.

Sıfır Çıkışı Verileri Seçeneğini Kullanarak Sürücüler Nasıl Silinir

 1. Başlatmak Disk Yardımcı Programı ve kenar çubuğundaki listeden JBOD RAID kümesi için sabit sürücülerden birini seçin. Sürücü adının altında girintili görünen birim adını değil, sürücüyü seçin. Ardından, Sil sekmesi.

 2. Birim Biçimi açılır menüsünden, seçin Mac OS X Extended (Günlüklü) format olarak.

  Format olarak Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü) seçili Disk Yardımcı Programı

 3. Diskteki cilt için bir ad girin. İsim Soyisim alan.

  Sürücü adı vurgulanmış Disk Yardımcı Programı

 4. Tıkla Güvenlik seçenekleri buton. Seçin Sıfır Çıkışı Verileri güvenlik seçeneği ve ardından tıklayın TAMAM MI.

  Güvenlik Seçenekleri vurgulanmış Disk Yardımcı Programı

 5. Tıkla Sil buton.

  Silme seçili Disk Yardımcı Programı

 6. JBOD RAID setinin parçası olacak her ek sabit sürücü için bu işlemi tekrarlayın. Her sabit diske benzersiz bir ad verin.

JBOD RAID Setini oluşturun

Sürücüler silindikten sonra, birleştirilmiş kümeyi oluşturun.

 1. Disk İzlencesi’nde, sol kenar çubuğundaki sürücü / birim listesinden sabit sürücülerden birini seçin. Sonra tıklayın RAID sekmesi.

  Disk İzlencesi kenar çubuğunda başlıksız disk seçildi ve RAID vurgulanır

 2. Yanındaki alana bir ad girin RAID Kümesi Adı masaüstünde görüntülenen JBOD RAID seti için.

  RAID Set Adı vurgulanmış Disk Yardımcı Programı

 3. Seçiniz Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü) -den Biçim Aşağıya doğru açılan menü.

  Disk Formatı menüsünde Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü) seçildi

 4. Seçiniz Birleştirilmiş Disk Seti içinde RAID Türü alan.

  Concatenated Disk Set, Disk Utility'de bir RAID türü seçti

JBOD RAID Setinize Dilimler (Sabit Sürücüler) Ekleyin

JBOD RAID seti artık RAID dizileri listesinde mevcut olduğundan, kümeye üyeler veya dilimler eklemenin zamanı geldi. Tüm sabit sürücüleri JBOD RAID setine ekledikten sonra, Mac’inizin kullanması için bitmiş RAID birimini oluşturmaya hazırsınız.

 1. Dizinin sabit sürücülerinden birini Disk İzlencesi’nin sol kenar çubuğundan önceki adımda oluşturduğunuz RAID dizisi adına sürükleyin.

  Yeni bir RAID dizisi için seçilen bir sabit disk

 2. JBOD RAID kümesine yönelik kalan sabit sürücüleri RAID dizisi adına sürükleyin. JBOD RAID için en az iki dilim veya sabit sürücü gerekir. İkiden fazla eklemek, ortaya çıkan JBOD RAID’in boyutunu daha da artırır.

 3. Tıkla Oluşturmak buton. RAID dizisini oluşturan sürücülerdeki tüm verilerin silineceğini size hatırlatan bir RAID oluşturma uyarı sayfası açılır.

  Disk Utility RAID sekmesinde vurgulanan oluştur düğmesi

 4. Tıklayın Oluşturmak devam etmek.

JBOD RAID setinin oluşturulması sırasında Disk Utility, RAID setini oluşturan ayrı birimleri RAID Slice olarak yeniden adlandırır; daha sonra gerçek JBOD RAID setini oluşturur ve bunu Mac’inizin masaüstüne normal bir sabit disk birimi olarak bağlar. Oluşturduğunuz JBOD RAID kümesinin toplam kapasitesi, kümenin tüm üyeleri tarafından sunulan birleşik toplam alana eşittir, RAID önyükleme dosyaları ve veri yapısı için bir miktar ek yük çıkar. Artık Disk İzlencesi’ni kapatabilir ve JBOD RAID setinizi Mac’inizdeki başka bir disk birimi gibi kullanabilirsiniz.

Yeni JBOD RAID Setinizi Kullanmaya İlişkin İpuçları

JBOD RAID setinizi oluşturduğunuza göre, işte kullanımıyla ilgili birkaç ipucu.

Yedeklemeler

Birleştirilmiş disk seti – JBOD RAID diziniz bir RAID 0 dizisi kadar sürücü arızası sorunlarına duyarlı olmasa da – JBOD RAID setinizi yeniden kurmanız gerekirse, yine de aktif bir yedekleme planınız olmalıdır.

Sürücü Arızası

Sabit sürücü arızası nedeniyle bir JBOD RAID’de bir veya daha fazla diski kaybetmek ve yine de kalan verilere erişim sağlamak mümkündür. Bunun nedeni, bir JBOD RAID setinde depolanan verilerin fiziksel olarak ayrı disklerde kalmasıdır. Dosyalar birimlere yayılmaz, bu nedenle kalan sürücülerdeki veriler kurtarılabilir olmalıdır. Bu, verileri kurtarmanın JBOD RAID setinin bir üyesini monte etmek ve ona Mac’in Finder’ı ile erişmek kadar basit olduğu anlamına gelmez. Muhtemelen sürücüyü tamir etmeniz ve hatta bir disk kurtarma uygulaması kullanmanız gerekecek. Önceden belirlenmiş bir programa göre çalışan bir yedekleme yazılımı kullanmayı düşünün.