Skip to content

Disk Yardımcı Programını Kullanarak Mac’inizin Sürücülerini Silin veya Biçimlendirin

24 de Mayıs de 2021

Mac işletim sistemine dahil olan ücretsiz bir uygulama olan Disk Utility, sabit sürücüler, SSD’ler ve disk görüntüleri ile çalışmak için çok amaçlı, kullanımı kolay bir araçtır. Diğer şeylerin yanı sıra, Disk İzlencesi, sabit sürücüleri ve SSD’leri silebilir, biçimlendirebilir, onarabilir ve bölümlere ayırabilir, ayrıca RAID dizileri oluşturabilir. Bu kılavuz, OS X Yosemite (10.10) ve önceki sürümlerde bulunan Disk Yardımcı Programı sürümü içindir. Disk İzlencesi, OS X El Capitan (10.11) ve işletim sisteminin macOS sürümlerinde değişikliklere uğradı. Bir sürücüyü OS X El Capitan (10.11) veya üstünü kullanarak biçimlendirmeniz gerekiyorsa, Disk Yardımcı Programını Kullanarak Mac Sürücüsünü Biçimlendirme (OS X El Capitan veya üstü) konusuna bakın.

OS X Yosemite ve Öncesinde Disk Yardımcı Programını Tanıma

Disk İzlencesi diskler ve birimlerle çalışır. “Disk” terimi, sürücünün kendisini ifade eder. Birim, bir diskin biçimlendirilmiş bir bölümüdür. Her diskin minimum bir birimi vardır. Bir diskte tek bir birim veya birden çok birim oluşturmak için Disk İzlencesi’ni kullanabilirsiniz. Bir disk ve birimleri arasındaki ilişkiyi anlamak önemlidir. Diskin geri kalanını etkilemeden bir birimi silebilirsiniz, ancak diski silerseniz, içerdiği her birimi silmiş olursunuz. Disk İzlencesi’nin üç ana bölümü vardır: Disk İzlencesi çalışma alanının üstüne yayılan bir araç çubuğu, solda diskleri ve birimleri görüntüleyen dikey bir bölme ve sağda seçili bir disk veya birimde görevleri gerçekleştirdiğiniz bir çalışma alanı.

Disk Yardımcı Programı şurada bulunur: Başvurular > Araçlar. Yalnızca açıkken Dock’ta bulunur. Disk Yardımcı Programını sistem bakımı amacıyla veya sabit sürücülerle çalışmak için kullanmayı planlıyorsanız, bunu Dock’a ekleyin. Tıkla Disk Yardımcı Programı Dock’tayken simgesini seçin ve Dock’ta tut.

Başlangıç ​​Olmayan Bir Birimi Silme

Bir birimi silmek, sürücü alanını boşaltmanın kolay bir yoludur. Adobe Photoshop gibi birçok multimedya uygulaması, verimli bir şekilde çalışmak için büyük miktarda bitişik disk alanına ihtiyaç duyar. Bir birimi silmek, bu alanı oluşturmanın üçüncü taraf birleştirme araçlarını kullanmaktan daha hızlı bir yoludur. İşlem bir birimdeki tüm verileri sildiğinden, bazı multimedya meraklıları bir projenin değerinde verileri tutmak için küçük birimler oluşturur ve ardından bir sonraki projeye başlamadan önce birimi siler. Burada özetlenen silme yöntemi, silinen verilerle ilişkilendirilebilecek herhangi bir güvenlik sorununu ele almaz. Çoğu veri kurtarma programı, bu işlem kullanılarak silinen verileri yeniden canlandırabilir. Güvenlik konusunda endişeleriniz varsa, bu kılavuzda daha sonra ele alınan güvenli silme prosedürünü kullanın. Bir birimi silmek için:

 1. Disk İzlencesi penceresinin sol tarafında listelenen disklerden ve birimlerden bir birim seçin. Her disk ve birim, Mac masaüstünde görüntülenenle aynı ad ve simgeyle tanımlanır.

  Sol sütunda seçilen bir sürücüyle Disk İzlencesi

 2. Tıkla Sil sekme. Seçilen birimin adı ve geçerli biçimi, Disk İzlencesi çalışma alanının sağ tarafında görüntülenir.

  Sil sekmesi seçili Disk Yardımcı Programı

 3. Tıklayın Sil. Disk İzlencesi, birimi masaüstünden ayırır, siler ve ardından masaüstüne yeniden bağlar.

  Silme seçili Disk Yardımcı Programı

Silinen birim, orijinaliyle aynı adı ve biçim türünü korur. Biçim türünü değiştirmeniz gerekirse, bu kılavuzun ilerleyen bölümlerinde Disk İzlencesi’ni kullanarak bir Mac’in sabit sürücüsünün nasıl biçimlendirileceğine bakın.

Bir Birimi Güvenli Olarak Silme

Disk Utility, bir birimdeki verileri güvenli bir şekilde silmek için dört seçenek sunar. Seçenekler arasında temel bir silme yöntemi, biraz daha güvenli bir silme yöntemi ve sabit disklerdeki gizli verileri silmek için ABD Savunma Bakanlığı gereksinimlerini karşılayan veya aşan iki silme yöntemi bulunur. Birisinin silmek üzere olduğunuz verileri kurtarabileceğinden endişeleniyorsanız, bu güvenli silme yöntemini kullanın.

 1. Disk İzlencesi penceresinin sol tarafında listelenen disklerden ve birimlerden bir birim seçin. Her disk ve birim, Mac masaüstünde görüntülenenle aynı ad ve simgeyle tanımlanır.

  Sol sütunda seçilen bir sürücüyle Disk İzlencesi

 2. Tıkla Sil sekme. Seçilen birimin adı ve geçerli biçimi, Disk İzlencesi çalışma alanının sağ tarafında görüntülenir.

  Sil sekmesi seçili Disk Yardımcı Programı

 3. Tıklayın Güvenlik seçenekleri -e Kullandığınız Mac OS sürümüne bağlı olarak değişen ekran silme seçenekleri.

  Güvenlik Seçenekleri seçili Disk Yardımcı Programı

  OS X Snow Leopard ve Önceki sürümleri için seçenekler

  • Verileri Silmeyin: Bu yöntem hızlıdır ancak güvenli değildir. Birimin katalog dizinini kaldırır, ancak gerçek verileri olduğu gibi bırakır.
  • Sıfır Çıkışı Verileri: Bu yöntem, iyi bir güvenlik seviyesi sağlar. Üzerine sıfırlar yazarak birimin verilerini siler. Bu yöntemin aldığı süre, hacmin boyutuna bağlıdır.
  • 7 Geçişli Silme: Bu yöntem, ABD Savunma Bakanlığı’nın manyetik ortamların silinmesine yönelik 5220-22M standartlarının güvenlik gereksinimlerini karşılar. Bu silme yöntemi uzun sürebilir.
  • 35 Geçişli Silme: Bu, Disk İzlencesi’nin desteklediği en yüksek veri silme güvenliği düzeyidir. Verilerin üzerine 35 kez yazar. Bu silme yönteminin yakın zamanda bitmesini beklemeyin.

  OS X Lion Through OS X Yosemite Seçenekleri

  Açılır Güvenli Silme Seçenekleri menüsü, işletim sisteminin önceki sürümlerindekilere benzer seçenekler sunar, ancak seçenekler listesi yerine seçim yapmak için bir kaydırıcı kullanır. Kaydırıcı seçenekleri şunlardır:

  • En hızlı: Bu, en hızlı silme yöntemidir. Dosya verilerini karıştırmaz, bu da bir kurtarma uygulamasının silinen verileri diriltebileceği anlamına gelir.
  • Verileri Sıfırlayın: Bu silme yöntemi, seçilen birim veya diskteki tüm konumlara tek bir sıfır yolu yazar. Gelişmiş kurtarma teknikleri verileri geri yükleyebilir, ancak çok fazla zaman ve çaba gerektirir.
  • Üç Geçiş: Bu, DOE uyumlu üç geçişli güvenli silme işlemidir. Birime veya diske iki geçiş rasgele veri yazar ve ardından birime veya diske bilinen bir veri modelinin tek geçişini yazar.
  • En Güvenli: Bir birimi veya diski güvenli bir şekilde silme yöntemi, manyetik ortamı güvenli bir şekilde silmek için ABD Savunma Bakanlığı (DOD) 5220-22M standardının gereksinimlerini karşılar. Silinen cilt, verilerin geri yüklenememesini sağlamak için yedi kez yazılır.
 4. Seçiminizi yapın ve TAMAM MI Güvenlik Seçeneklerini kapatmak için düğmesine basın.

  Tamam vurgulanmış olarak Disk İzlencesi Güvenli Silme Seçenekleri penceresi

 5. Tıklayın Sil. Disk İzlencesi, birimi masaüstünden ayırır, siler ve ardından masaüstüne yeniden bağlar.

  Silme seçili Disk Yardımcı Programı

Disk Yardımcı Programını Kullanarak Mac’in Sabit Sürücüsünü Biçimlendirme

Bir sürücüyü biçimlendirmek kavramsal olarak onu silmekle aynıdır. Temel fark, aygıtlar listesinden bir birim değil bir sürücü seçmenizdir. Ayrıca kullanılacak sürücü formatının türünü de seçersiniz. Bu biçimlendirme işlemi, temel silme yönteminden biraz daha uzun sürer.

 1. Disk İzlencesi’nde gösterilen sürücüler ve birimler listesinden bir sürücü seçin. Listedeki her sürücü kapasitesini, üreticisini ve 232,9 GB WDC WD2500JS-40NGB2 gibi ürün adını görüntüler. Ardından, Sil sekmesi.

  Sabit sürücüyü yeniden biçimlendirmek için Disk Yardımcı Programı Silme seçenekleri

 2. Sürücü için bir isim girin. Varsayılan ad İsimsiz. Sürücünün adı sonunda masaüstünde görünür, bu nedenle açıklayıcı veya en azından İsimsiz’den daha ilginç bir şey seçmek iyi bir fikirdir.

 3. Kullanmak için bir birim biçimi seçin. Hacim Formatı açılır menü, Mac’in desteklediği mevcut sürücü formatlarını listeler. Seçiniz Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü).

  Biçim olarak Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü) seçili Disk Yardımcı Programı

 4. Tıklayın Güvenlik seçenekleri Birden çok güvenli silme seçeneği görüntüleyen bir menü açmak için.

  Güvenlik Seçenekleri seçili Disk Yardımcı Programı

 5. İsteğe bağlı olarak seçin Sıfır Çıkışı Verileri. Bu seçenek yalnızca sabit sürücüler içindir ve SSD’lerle kullanılmamalıdır. Zero Out Data, sürücünün plakalarına sıfırlar yazarken sabit sürücü üzerinde bir test gerçekleştirir. Test sırasında Disk İzlencesi, sürücünün plakalarında bulduğu kötü bölümleri haritalandırır, böylece kullanılamazlar. Önemli verileri sabit sürücünün şüpheli bir bölümünde saklayamazsınız. Silme işlemi, sürücünün kapasitesine bağlı olarak makul bir süre alabilir.

 6. Seçiminizi yapın ve tıklayın TAMAM MI kapatmak Güvenlik Seçenekleri menüsü.

 7. Tıkla Sil buton. Disk İzlencesi, birimi masaüstünden ayırır, siler ve ardından masaüstüne yeniden bağlar.

  Silme seçili Disk Yardımcı Programı

Disk Yardımcı Programını Kullanarak Mac’in Başlangıç ​​Sürücüsünü Silme veya Biçimlendirme

Disk Utility, bir başlangıç ​​diskini doğrudan silemez veya biçimlendiremez çünkü Disk İzlencesi ve kullandığı tüm sistem işlevleri o diskte bulunur. Disk İzlencesi başlangıç ​​diskini silmeye çalışırsa, bir noktada kendini siler ve bu da bir soruna yol açar. Bunu aşmak için, başlangıç ​​diski dışındaki bir kaynaktan Disk İzlencesi’ni kullanın. Seçeneklerden biri, Disk İzlencesi’ni içeren OS X Yükleme DVD’nizdir. Optik sürücüsü olmayan Mac’ler Kurtarma birimini kullanır.

OS X Kurulum DVD’nizi Kullanma

 1. OS X Kurulum DVD’sini Mac’inizin CD / DVD okuyucusuna yerleştirin.

 2. Mac’i yeniden başlatın. Tekrar başlat Apple menüsündeki seçeneği. Ekran boşaldığında, tuşunu basılı tutun. C klavyedeki tuş.

 3. DVD’den önyükleme yapmak zaman alabilir. Ortada Apple logosu bulunan gri ekranı gördükten sonra, C anahtar.

 4. Seçiniz Ana dil için İngilizce kullanın bu seçenek göründüğünde ve ardından ok buton.

 5. Seçiniz Disk Yardımcı Programı -den Araçlar Menü.

  Recovery Utility ekranı

 6. Disk İzlencesi başladığında, Disk İzlencesi penceresinin sol tarafında listelenen diskler ve birimlerden sürücüyü seçin.

 7. Tıkla Sil sekme. Seçilen sürücünün adı ve geçerli biçimi, Disk İzlencesi çalışma alanının sağ tarafında görüntülenir.

 8. Tıklayın Sil. Disk İzlencesi, sürücüyü masaüstünden çıkarır, siler ve ardından masaüstüne yeniden bağlar.

OS X Recovery HD’yi kullanma

Optik sürücü olmayan Mac’ler Disk Yardımcı Programını çalıştırmak için Kurtarma HD’den önyüklenir. Daha sonra aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz. Başlangıç ​​Olmayan Bir Birimi Silme Bu makalenin başlarında bölüm.

Mac’inizi Yeniden Başlatın

 1. Seçerek Disk İzlencesi’nden çıkın Disk Yardımcı Programından Çık -den Disk Yardımcı Programı menü seçeneği. Bu sizi OS X Yükle penceresine geri götürür.

 2. OS X Installer’dan çıkın. OS X Installe’den çıkından r Mac OS X Yükleyici menü seçeneği.

 3. Başlangıç ​​diskini ayarlamak için Başlangıç ​​Diski buton.

 4. Başlangıç ​​diski olmasını istediğiniz diski seçin ve ardından Tekrar başlat buton.