Skip to content

Disk Yönetimi Nasıl Açılır

16 de Mayıs de 2021

Bir sabit sürücüyü bölümlemek, bir sabit sürücüyü biçimlendirmek, bir sürücü harfini değiştirmek veya diskle ilgili diğer çeşitli görevleri gerçekleştirmek istiyorsanız Disk Yönetimi aracını açmanız gerekir. Windows Başlat menünüzde veya Uygulamalar ekranınızda Disk Yönetimi için bir kısayol bulamazsınız çünkü bu, bilgisayarınızdaki çoğu diğer yazılımla aynı anlamda bir program değildir.

Disk Yönetimi (Windows 10).

Windows’ta Disk Yönetimi’ne erişmek için aşağıdaki kolay adımları izleyin: Aşağıda belirtildiği gibi Disk Yönetimi’ni Windows 10’dan Windows XP’ye kadar herhangi bir Windows sürümünde açabilirsiniz.

Windows’ta Disk Yönetimi Nasıl Açılır

Disk Yönetimi’ni açmanın en yaygın ve işletim sisteminden bağımsız yolu, aşağıda açıklanan Bilgisayar Yönetimi yardımcı programını kullanmaktır. 0:41 Bkz. Disk Yönetimini Açmanın Diğer Yolları diğer bazı seçenekler için bu öğreticiden sonra, bunlardan birkaçı bazılarınız için biraz daha hızlı olabilir.

 1. Denetim Masası’nı açın. Windows’un çoğu sürümünde, Denetim Masası’na en kolay şekilde Başlat menüsündeki veya Uygulamalar ekranındaki kısayolundan erişilebilir.

 2. Seçiniz Sistem ve Güvenlik.

  Windows 10'da Denetim Masası'ndaki Sistem ve Güvenlik düğmesi

  Sistem ve Güvenlik yalnızca Windows 10, Windows 8 ve Windows 7’de bulunur. Windows Vista’da eşdeğer bağlantı şu şekildedir: Sistem ve Bakımve Windows XP’de buna Performans ve Bakım. Hangi Windows Sürümüne Sahip Olduğuma Bakın? emin değilseniz. Eğer görüntülüyorsanız Büyük ikonlar veya Küçük ikonlar Denetim Masası görünümü, bu bağlantıyı görmezsiniz. Bu görünümlerden birindeyseniz, seçin Yönetim araçları ve ardından 4. Adıma atlayın.

 3. Seçiniz Yönetim araçları. Pencerenin altına yakın bir yerde bulunur, bu yüzden görmek için aşağı kaydırmanız gerekebilir.

  Windows 10'da Yönetim araçları düğmesini gösteren Sistem ve Güvenlik paneli

  Unutmayın, Vista ve XP’de bu pencerenin adı Sistem ve Bakım veya Performans ve Bakım, sırasıyla.

 4. Şimdi açık olan Yönetimsel Araçlar penceresinde, çift dokunun veya çift tıklayın. Bilgisayar yönetimi.

  Windows 10'da Yönetimsel Araçlar panelindeki bilgisayar yönetimi düğmesi

 5. Seç Disk Yönetimi pencerenin sol tarafında. Altında bulunur Depolama.

  Windows 10'da Bilgisayar Yönetimi panelindeki Disk Yönetimi sekmesi

  Listede görmüyorsanız, sol tarafındaki artı veya ok simgesini seçmeniz gerekebilir. Depolama simgesi. Disk Yönetimi’nin yüklenmesi birkaç saniye veya daha uzun sürebilir, ancak sonunda Bilgisayar Yönetimi penceresinin sağ tarafında görünecektir.

Artık bir sabit sürücüyü bölümlere ayırabilir, bir sabit sürücüyü biçimlendirebilir, bir sürücünün harfini değiştirebilir veya Windows’un disk yöneticisi aracında yapmanız gereken her şeyi yapabilirsiniz. Bu sabit sürücü görevleri, çoğu ücretsiz disk bölümleme yazılımı aracıyla da gerçekleştirilebilir.

Disk Yönetimini Açmanın Diğer Yolları

Disk Yönetimi’ni açmak için herhangi bir Windows sürümünde basit bir komut da yazabilirsiniz. Çalıştır iletişim kutusunda veya Komut İstemi’nde komut çalıştırmaya alışkınsanız, bu yöntem sizin için çok daha hızlı olabilir. Sadece çalıştır diskmgmt.msc bu komut satırı arayüzlerinden herhangi birinden. Daha ayrıntılı talimatlara ihtiyacınız varsa, Komut İsteminden Disk Yönetimini Açma konusuna bakın. Ayrıca, aracı hemen başlatmak için istediğiniz zaman açabileceğiniz kendi masaüstünüzde Disk Yönetimi kısayolunuzu da oluşturabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Masaüstünde herhangi bir boş alana sağ tıklayın veya dokunun ve basılı tutun.

 2. Git Yeni > Kısayol.

  Windows 10'da yeni kısayol

 3. Tür diskmgmt.msc ve sonra basın Sonraki.

 4. İsterseniz adı özelleştirin ve ardından Bitiş.

Windows 10 veya Windows 8 çalıştırıyorsanız ve bir klavyeniz varsa veya bir fare, Disk Yönetimi süper kullanışlı Güç Kullanıcı Menüsündeki birçok hızlı erişim seçeneğinden biridir. Başlat düğmesine sağ tıklayın veya Galibiyet + X klavyenizdeki kombinasyon. Explorer çalışmazsa, yani masaüstünü bir kısayol yapmak, Başlat düğmesine erişmek veya Komut İstemi’ni açmak için kullanamazsınız, Görev Yöneticisi tek seçeneğiniz olabilir. Disk Yönetimi’ni Görev Yöneticisi ile açmak için önce Görev Yöneticisi’ni açın (Ctrl + Üst Karakter + Esc kolay bir yöntemdir) ve sonra gidin Dosya > Yeni görevi çalıştır (seçin Daha fazla detay önce Dosya menüsünü görmüyorsanız). Göreceğiniz şey tam olarak Çalıştır iletişim kutusu gibi görünür; giriş diskmgmt.msc programı açmak için oraya komut verin.