Skip to content

DiskCryptor v1.1.846.118

14 de Mayıs de 2021

DiskCryptor, Windows için ücretsiz bir tam disk şifreleme programıdır. Dahili ve harici sürücülerin, sistem bölümünün ve hatta ISO görüntülerinin şifrelenmesini destekler. DiskCryptor’daki kullanışlı bir özellik, bir şifrelemeyi duraklatmanıza ve daha sonra, hatta farklı bir bilgisayarda devam ettirmenize olanak tanır. Bu inceleme, 09 Temmuz 2014’te piyasaya sürülen DiskCryptor sürüm 1.1.846.118’e aittir. İncelememiz gereken daha yeni bir sürüm varsa lütfen bize bildirin.

DiskCryptor Hakkında Daha Fazla Bilgi

DiskCryptor çok çeşitli şifreleme şemalarını, işletim sistemlerini ve dosya sistemlerini destekler:

 • Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 üzerine kurulabilir
 • Windows Server 2012, 2008 ve 2003 de desteklenmektedir
 • DiskCryptor, NTFS, FAT12 / 16/32 ve exFAT gibi yaygın dosya sistemlerini destekler
 • AES, Twofish ve Serpent şifreleme algoritmalarını destekler
 • Güvenliği artırmak için bir veya daha fazla anahtar dosyası kullanılabilir. DiskCryptor, ek koruma için özel bir dosya / klasör ve / veya rastgele oluşturulmuş bir dosyanın anahtar dosyası olarak kullanılmasını destekler. Bu seçeneği seçerseniz, bir parola oluşturmanız gerekmez, ancak daha fazla güvenlik için yapabilirsiniz

DiskCryptor Artıları ve Eksileri

Resmi dokümantasyon eksikliğinin yanı sıra, DiskCryptor’dan hoşlanmaması gereken çok az şey var:

Artıları:

 • Hem harici cihazları hem de dahili cihazları şifreler
 • Aynı anda birden fazla bölümü şifreleyebilir
 • Çok küçük indirme boyutu
 • Hızlı yükler
 • Sürücüyü yeniden başlatmak veya başka bir bilgisayara aktarmak için bir şifrelemenin duraklatılmasını destekler
 • Sürücüleri hızlı bir şekilde takmak / çıkarmak için özel klavye kısayolları kullanılabilir
 • Dinamik disklerle çalışır
 • RAID birimleriyle çalışır
 • Oturum kapatıldığında birimleri otomatik olarak kesebilir
 • Şifreli CD’ler / DVD’ler oluşturmak için ISO görüntülerini şifreleyebilir

Eksileri:

 • Büyük bir hata var (aşağıdaki 5 numaralı maddeye bakın)
 • Çok fazla yardım dosyası / belgesi yok
 • 2014’ten beri güncelleme yok

DiskCryptor Kullanılarak Sistem Bölümü Nasıl Şifrelenir

İster sistem bölümünü ister başka bir sabit diskten şifrelemeniz gerekse, yöntem neredeyse aynıdır. Sistem birimini şifrelemeden önce, ileride herhangi bir nedenle erişememeniz durumunda bölümün şifresini çözebilecek önyüklenebilir bir disk oluşturmanız önerilir. DiskCryptor’ın LiveCD sayfasında bununla ilgili daha fazla bilgi edinin. DiskCryptor ile sistem bölümünü nasıl şifreleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Sistem bölümünü seçin. Doğru sürücüyü seçip seçmediğinizi anlamak zor olabilir, ancak bu sistem bölümü olduğu için şunu söyleyecektir: sys en sağda ve diğerlerinden daha büyük bir boyuta sahip olmalıdır. Hala emin değilseniz, Windows Gezgini’nde açmak ve dosyalarını görüntülemek için sürücünün adına çift tıklayın.

 2. Tıklayın Şifrele.

 3. Seç Sonraki.

  Diskcryptor şifreleme ayarları

  Bu ekran, şifreleme ayarlarını seçmek içindir. Varsayılan olarak bırakmak gayet iyi, ancak DiskCryptor’ın kullandığı şifreleme algoritmasını değiştirme seçeneğiniz var. Silme Modu Bu ekranın bölümü, şifrelemeden önce sürücüdeki tüm verileri temizlemek içindir (sabit sürücü silme işlemiyle aynıdır). yapma sistem sürücüsü için yapmak isteyip istemediğinizi Yok. Bu silme modları hakkında bilgi edinmek için bu veri temizleme yöntemleri listesine bakın.

 4. Tıklayın Sonraki.

  Diskcryptor önyükleme ayarları

  Bu bölüm, önyükleyici seçeneklerini yapılandırmak içindir. Bununla ilgileniyorsanız, DiskCryptor’ın bu seçenekler hakkındaki bilgilerine bakın.

 5. Bir şifre girin ve onaylayın.

  Diskcryptor birim parola ekranı

  Ne kadar karmaşık bir şifre girerseniz, o kadar yüksek Şifre Değerlendirmesi bar, şuradan herhangi bir yere gidecek: Önemsizce Kırılabilir -e Kırılmaz. Ayarlamanız gerekip gerekmediğini öğrenmek için bir parola girerken bu göstergeye bakın. Parolalar alfabetik (büyük veya küçük harf), sayısal veya her ikisinin karışımı olabilir. Bu ekranda bir anahtar dosyası seçmek, Windows’un yeniden başlatılmasını imkansız hale getirecektir! Bu ekranda bir parola girseniz de girmeseniz de, bir anahtar dosyası eklerseniz, Windows’ta tekrar oturum açamazsınız. Eğer sen -di bir anahtar dosyası seçmek için DiskCryptor, önyükleme sırasında istemeyerek kararınızı görmezden gelir, bu da başarısız bir kimlik doğrulamasına neden olur ve bu da parola denetim noktasını geçemeyeceğiniz anlamına gelir. Anahtar dosyaları başka herhangi bir birim için kullanılabilir, bir sistem / önyükleme bölümü için şifreleme ayarlarken bunları kullanmadığınızdan emin olun.

 6. Şifreleme işleminin başlamasına hazırsanız, TAMAM MI.

DiskCryptor hakkındaki düşünceler

Çok fazla belge olmamasına rağmen (burada bulunur), DiskCryptor’ın kullanımı hala çok kolaydır. Varsayılan değerlerin sihirbaz boyunca tamamen kabul edilmesi, bir bölümü sorunsuz bir şekilde şifreleyecektir. Bununla birlikte, yukarıda da belirtildiği gibi, anahtar dosya ve parola birleştirme sorununun farkına varılması son derece önemlidir. Bu küçük hatanın eksik olması maalesef dosyalarınızı erişilemez hale getirecektir. Bir sistem bölümünü şifrelerken bir anahtar dosyası kullanmanın desteklenmeyebileceği anlaşılabilir, ancak DiskCryptor o belirli ekranda özelliği tamamen devre dışı bırakırsa veya en azından bir uyarı görüntülerse yine de çok yararlı olacaktır. Bizde bazı şeyler var yapmak DiskCryptor hakkında olduğu gibi, aynı anda birden fazla birimi şifreleyebilmek gibi, bu sadece bir birimi tamamlamak için gereken süreyi göz önünde bulundurmak ve bir şifrelemenin duraklatılmasına izin vermek için son derece yararlıdır. Bir şifrelemeyi duraklatırken, sürücüyü kaldırabilir ve devam ettirmek için başka bir bilgisayara takabilirsiniz ki bu gerçekten harika. Ayrıca, şifrelenmiş birimleri bağlamak ve bağlantısını kesmek için klavye kısayolları çok kullanışlıdır, bu nedenle her istediğinizde DiskCryptor’ı açmanız gerekmez. Bunlar şurada yapılandırılabilir: Ayarlar > Kısayol Tuşları Menü.