Skip to content

DIY Araba Kablolama İpuçları

11 de Mayıs de 2021

Herhangi bir DIY kablolama projesine başlamadan önce, doğru bilgi birikimine ve iş için doğru araçlara ve malzemelere sahip olmanız çok önemlidir. İster bir kafa ünitesi takıyor ister bir far değiştiriyor olun, işin karmaşıklığına bağlı olarak muhtemelen ihtiyacınız olacak birkaç temel araç vardır:

  • Tel sıyırıcılar.
  • Havya veya sıkma aleti.
  • Dijital multimetre (veya zor durumdaysanız bir test ışığı).

Aletlerinize ek olarak, bir DIY kablolama projesini tamamlamak için bazı malzemelere ihtiyacınız olacak:

  • Lehim veya alın konektörleri.
  • Uygun ölçü teli.
  • Elektrik bandı veya ısıyla daralan.

Devreleri Kontrol Edin

Fluke DMM.
Hiroshi Ishii / Flickr / Creative Commons 2.0

Bir kablo bağlantı şemanız varsa, yeni ekipmanınızı bağlamak için ihtiyacınız olan kabloları bulmanıza yardımcı olması için bunu kullanabilirsiniz. Doğru kablolara sahip olup olmadığınızı kontrol etmek için bir dijital multimetre (DMM) kullanmak hala iyi bir fikirdir. Bir DMM ile devre polaritesini kontrol edebilir ve uygun voltajı doğrulayabilirsiniz. Bir test ışığı da hile yapar, ancak testler dijital multimetrelerden biraz farklıdır. Test lambaları voltajın varlığını belirtmek için akkor ampuller kullandığından, devreye bir yük bindirirler. Çoğu durumda bu büyük bir sorun değil, ancak bir DMM’niz varsa, üzgün olmaktansa güvende olmak daha iyidir.

Pilin Bağlantısını Kes

Bir arabanın aküsünün bağlantısını kesmek

Dave Schott / Flickr / Creative Commons 2.0
Herhangi bir DIY kablolama projesi için en önemli ipuçlarından biri, başlamadan önce araç aküsünün bağlantısını kesmektir. Pilin bağlanması gereken tek zaman, güç veya toprağa sahip olduklarını doğrulamak için kabloları test ettiğinizde veya her şeyi düğmeden önce yeni ekipmanınızı test ettiğiniz zamandır. Yeni elektronik kabloları takarken pili bağlı bırakmak, yeni cihazda veya arabanızdaki diğer ekipmanlarda hasara neden olabilir, bu nedenle yalnızca eksi akü kablosunu çekmek iyi bir fikirdir. Kablolama projeniz fabrika radyosunu değiştirmeyi içermiyorsa, mevcut ana ünitenin pil bağlantısı kesildiğinde devreye giren hırsızlık önleme korumasına sahip olmadığından emin olun. Varsa, radyonun tekrar çalışması için özel bir kod bilmeniz gerekir. Kod veya sıfırlama prosedürü bazen kılavuzda bulunur, ancak yerel satıcınızdaki servis departmanı, değilse yardımcı olabilir.

Kablo Sıyırıcı Kullanın

Fayans zemin üzerinde kendinden ayarlı kablo sıyırıcı

Kendinden ayarlı kablo sıyırıcı.
Andrew Fogg / Flickr / Creative Commons 2.0

Teller herhangi bir keskin nesneyle sıyrılabilir, ancak işi halletmenin en kolay ve en temiz yolu bir tel sıyırıcıdır. Makas, tıraş bıçağı ve diğer keskin nesneler de işe yarayabilir, ancak teli yanlışlıkla tamamen kesme veya genel olarak bir şeyleri mahvetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bir kablo sıyırıcı ile her seferinde uygun miktarda yalıtımı kaldırabilirsiniz.

Tel Somun Kullanmayın

Bir yığın halinde tel somunlar ve alın konektörleri

flattop341 / Flickr / Creative Commons 2.0
Kablo somunları, evinizdeki elektrik tesisatı için uygundur, ancak evinizde 70 mil / saat hızla otobanı veya engebeli arka yollardan aşağıya inemezsiniz. Bir aracın sürülmesinden kaynaklanan titreşim nedeniyle, en sıkı tel somunlar bile zamanla gevşeme eğiliminde olacaktır. En iyi senaryoda, bu sadece cihazınızın çalışmayı durdurmasına neden olur. En kötü senaryoda, bir şeyler eksik kalabilir.

Lehim veya Uç Konektörleri Kullanın

Bir makarada tel lehim

Windell Oskay / Flickr / Creative Commons 2.0
Arabanızdaki herhangi bir DIY kablolama projesini tamamlamanın en iyi yolu bir havya ve elektrik sınıfı lehim kullanmaktır. Nasıl lehimleneceğini biliyorsanız ve ekipmana sahipseniz, işi halletmenin daha iyi bir yolu yoktur. İyi bir lehim bağlantısı, rutin titreşime dayanacak ve telleri oksidasyondan koruyacaktır. Nasıl lehimleneceğini bilmiyorsanız, alın konektörleri başka bir sağlam seçenektir. Bu konektörler, içinde metal manşonlar bulunan küçük plastik borulara benziyor. Bağlamak istediğiniz telleri sıyırarak, kabloları uç konektörüne kaydırarak ve ardından bir kıvırma aleti ile sıkarak kullanırsınız. Bu, herhangi bir yeni elektroniği bağlamanın en kolay yoludur, ancak bunu doğru yapmak için bir kıvırma aletine ihtiyacınız olacaktır.

Tel Bağlantılarınızı Yalıtın

Isı makarası, kablolu bağlantıları yalıtır

WLADIMIR BULGAR / Getty Images
Son ve muhtemelen en önemli DIY kablolama ipucu, bağlantılarınızı uygun şekilde yalıtmaktır. Lehim veya alın konektörleri kullanıyor olsanız da, uygun yalıtım, kablolama işinizin birkaç yıl içinde dağılmamasına, aşınmamasına veya kısa devre yapmamasına yardımcı olacaktır. Isıyla büzüştürme, kablo bağlantılarını yalıtmanın en iyi yoludur, ancak boruları kesip bağlamadan önce kabloların üzerinden kaydırmayı unutmamalısınız. Daha sonra bağlantının üzerinden kaydırabilir ve tellerin etrafında sıkı bir sızdırmazlık oluşturana kadar ısıtabilirsiniz. Bazı lehim havyalarının ısıyla daralan makaronları etkinleştirmek için tasarlanmış özel uçları vardır, ancak sıcak bir havya ucunun borunun yanına yerleştirilmesi çoğu zaman işe yarayacaktır. Havya ile dokunarak ısı büzüşmesini eritmemeye dikkat edin. Elektrik bandı da işi halledecektir, ancak yüksek kaliteli bir ürün kullandığınızdan emin olmalısınız. Düşük kaliteli elektrik bandı veya başka türde bir bant kullanırsanız, zamanla soyulabilir, çatlayabilir veya solabilir.