Skip to content

Dizüstü Bilgisayar Ağ Özellikleri Kılavuzu

23 de Nisan de 2021

Bugün gönderilen her ana akım dizüstü bilgisayar, birkaç kablosuz ağ bağlantısı yöntemi içerir. Listenin başında Wi-Fi ve Bluetooth var, ancak birkaçı kablosuz hücresel modemler veya Ethernet bağlantı noktaları sunuyor. Modern pazar önemli ölçüde standartlaştırılmıştır. 2010’ların ortalarında, farklı cihazlar bugün olduğundan daha fazla çeşitlilik sunuyordu.

Javier Encinas / Moment / Getty Images

Wi-Fi Ağı

Wi-Fi, kablosuz bağlantı standardıdır. 802.11’i gördüğünüzde, Wi-Fi standardına bakıyorsunuz. Wi-Fi tanınmış bir protokol olmasına rağmen, bu protokolün göreceli sürüm seviyesi, bir bağlantının göreceli hızını yönetir. Mevcut donanım 802.11ax protokolünü kullanır. Wi-Fi bağlantısı, yalnızca yönlendirici ve dizüstü bilgisayar arasında desteklenen en eski ve en yavaş 802.11 protokolü kadar hızlıdır. 802.11ax maksimum 10 Gbps aktarım hızı kullanarak iletim yapan bir yönlendirici. 1999 dönemi 802.11b standardını kullanan eski bir dizüstü bilgisayardaki bir Wi-Fi radyo, yalnızca 11 Mbps’lik 802.11b verimini görür. Son teknoloji bir kablosuz ağ kartı, 1999’dan beri güncellenmemiş bir kahve dükkanı yönlendiricisini hızlandıramaz. 802.11 protokolü birkaç yılda bir, bir veya iki harfli son ek ile temsil edilen bir güncelleme alır. Bir düzineden fazla protokol sürümü aktif kullanımda kaldığından, yeni bir dizüstü bilgisayar veya eklenti kablosuz ağ kartı satın aldığınızda, her ortamda en yüksek hızı ve en iyi güvenilirliği sağlamak için en yeni protokolü seçin. Bazı düşük bütçeli dizüstü bilgisayarlar ve bazı yenilenmiş modeller eski Wi-Fi radyolarını kullanır. Yeni dizüstü bilgisayarınız için hızı ve güvenilirliği en üst düzeye çıkarmak önemli kullanım durumlarıysa, satın almadan önce teknik özellikleri kontrol edin.

Bluetooth Radyolar

Bluetooth en çok kulaklık gibi şeyler için kısa mesafeli bağlantılarla ilişkilendirilse de, Bluetooth ağ bağlantısı için harika çalışır. Genellikle havalimanlarında veya kafelerde Bluetooth tabanlı yönlendiriciler bulamazsınız, ancak dizüstü bilgisayarınızın veya tabletinizin akıllı telefonunuzun veri planını internete erişmek için kullanmak üzere akıllı telefonunuza bağlanma olasılığı yüksektir.

Hücresel ve Ethernet Bağlantıları

Bazı tüketici sınıfı dizüstü bilgisayarlar ve tabletler, bir mobil operatör aracılığıyla doğrudan erişim sağlamak için hücresel modemler içerir. Örneğin, Microsoft Surface serilerinden bazıları isteğe bağlı 4G modemler içerir. Bunlar kullanışlıdır – halka açık Wi-Fi erişim noktalarına bağlanmaya veya bağlanmaya gerek yoktur – ancak genellikle ek bir aylık ücret karşılığında bir mobil operatör aracılığıyla bir veri planı gerektirir. Kurumsal pazarlar için özel olarak tasarlanmış eski dizüstü bilgisayarlar ve bazı dizüstü bilgisayarlar Ethernet bağlantılarını içerir. Kablolu ağ, evlerde ve halka açık yerlerde yaygın değildir, ancak kablolu bağlantılar genellikle kurumsal ayarlarda varsayılandır. Özel bir Ethernet bağlantı noktası olmayan cihazlarda kablolu bağlantı sağlamak için bir Ethernet-USB dongle satın alın.