Skip to content

Dizüstü Bilgisayar Belleğiniz (RAM) Satın Alma Rehberi

22 de Mayıs de 2021

Dizüstü bilgisayarlar, bunlara takılabilecek bellek miktarıyla sınırlıdır. Gelecekteki bir yükseltme planını sınırlayan mimariye bağlı olarak bu belleğe erişim de zor olabilir. Aslında, bazı sistemler değiştirilemeyen veya yükseltilemeyen sabit miktarda bellekle birlikte gelir.

Ne Kadar Hafıza Yeterli?

Bilgisayarınızda yeterli bellek olup olmadığını belirlemek için, çalıştırmayı planladığınız yazılımın minimum ve önerilen gereksinimlerine bakın. Bilgisayarınız en yüksek minimum miktardan daha fazla ve en azından önerilen en yüksek miktardan daha fazla RAM’e sahip olmalıdır.

Önemli
Birçok farklı RAM türü vardır. Bilgisayarınız için en iyi RAM türünü seçtiğinizden emin olun. Ayrıca, bilgisayarınızın işletim sistemini de göz önünde bulundurun. Bazı işletim sistemleri diğerlerinden daha fazla bellek kullanır. Örneğin, Chrome OS çalıştıran bir Chromebook, yüksek düzeyde optimize edildiği için 2 GB bellekte sorunsuz çalışır, ancak 4 GB’a sahip olmasından kesinlikle faydalanabilir. Birçok dizüstü bilgisayar, grafikler için sistem RAM’inin bir bölümünü gerektiren tümleşik grafik denetleyicileri kullanır. Bu, mevcut sistem RAM miktarını, grafik denetleyicisine bağlı olarak 64 MB ile 1 GB’a kadar düşürür. Sistem entegre bir grafik denetleyicisi kullanıyorsa, bu kullanımı hesaba katmak için RAM’de bir artış düşünün.

Bellek Türleri

Bilgisayar mimarileri ilerledikçe bellek teknolojisi düzenli olarak değişir. Daha hızlı CPU’lar, daha büyük bant genişliğine sahip daha hızlı bellek gerektirir. Bellek hızının sistemin performansı üzerinde etkisi vardır. Dizüstü bilgisayarları karşılaştırırken, performansı nasıl etkileyebileceklerini belirlemek için her iki bilgiyi de kontrol edin. Bellek hızlarının belirlenmesinin iki yolu vardır. Birincisi, bellek türü ve DDR3 1333MHz gibi saat oranına göre. Diğer yöntem, bant genişliğiyle birlikte türü listelemektir. Aynı DDR3 1333MHz bellek, PC3-10600 bellek olarak listelenecektir. Aşağıda, DDR3 ve DDR4 biçimleri için en hızlıdan en yavaş bellek türlerine göre bir liste bulunmaktadır:

  • DDR4 3200 / PC4-25600
  • DDR4 2666 / PC4-21300
  • DDR4 2133 / PC4-17000
  • DDR3 1600 / PC3-12800
  • DDR3 1333 / PC3-10600
  • DDR3 1066 / PC3-8500
  • DDR3 800 / PC3-6400

Bellek şu değerlerden yalnızca birini listeliyorsa, bant genişliğini veya saat hızını belirlemek kolaydır:

  • Saat hızına sahipseniz, 8 ile çarpın.
  • Bant genişliğiniz varsa, bu değeri 8’e bölün.

Bazen bu sayılar yuvarlanır, böylece her zaman tam olarak hesapladığınız gibi olmayabilirler.

Dizüstü Bilgisayar Bellek Sınırlamaları

Dizüstü bilgisayarlarda genellikle bellek modülleri için iki yuva bulunurken, masaüstü sistemlerde dört veya daha fazlası bulunur. Bu nedenle, takılabilecek bellek miktarıyla sınırlıdırlar. Ultra taşınabilir stiller gibi bazı dizüstü bilgisayar markaları ve modelleri, yükseltilemeyen sabit bir bellek boyutuna sahiptir. Bir dizüstü bilgisayar, yukarıdaki listede bulunanlar gibi belirli bir bellek türü gerektirir. Örneğin, dizüstü bilgisayarınız DDR3 belleği kullanacak şekilde tasarlandıysa, DDR4 belleği kullanıp performans göstermesini bekleyemezsiniz. Aynısı sistemin hız ve bant genişliği gereksinimleri için de geçerlidir; bir bellek yükseltmesi satın almadan önce sisteminizin kabul ettiği uygun bellek tipini belirleyin. Ayrıca, bir bilgisayarın, fiziksel yuva sayısına bağlı olmayan, kabul edebileceği bir maksimum RAM miktarı vardır. Örneğin, iki adet 16 GB bellek modülü satın alabilirsiniz, ancak bu toplam 32 GB, sisteminizin izin verdiği maksimum değerin üzerinde olabilir. Tüm bu sınırlamalar, herhangi bir dizüstü bilgisayarın teknik özelliklerinde listelenmiştir, bu nedenle bunları not aldığınızdan emin olun.

Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İlk olarak, sistemin mümkün olan maksimum belleğinin ne olduğunu bulun. Bu, çoğu üretici tarafından listelenmiştir ve sistemin yükseltme potansiyelini gösterir. Ardından, bellek yapılandırmasına bakın. Örneğin, 8 GB belleğe sahip bir dizüstü bilgisayar, tek bir 8 GB modül veya iki adet 4 GB modül olarak yapılandırılabilir. Tek bir bellek modülüyle yapılandırılmış bir sistemde, ileride ikinci bir bellek modülü ekleyerek RAM miktarını artırmak için kullanılabilecek ikinci bir bellek yuvası vardır. Her iki bellek yuvasının bellek modülleriyle dolu olduğu bir sistemde belleği yükseltmek, birkaç ek hususla birlikte gelir. İki adet 4 GB modüle (toplam 8 GB sistem belleği) sahip bir dizüstü bilgisayarda, bir modülün daha büyük kapasiteli bir modülle değiştirilmesi gerekecektir. Örneğin, 4 GB’lık modüllerden birini yeni bir 8 GB’lık modülle değiştirmek, toplam 12 GB (yeni 8 GB modül ve orijinal 4 GB modül) verir. Ancak, en hızlı performansı sağlamak için her iki 4 GB bellek modülünü de aynı anda yükseltmek daha iyidir. Bellek modülleri genellikle çift kanallı modda birbirleriyle çalışmak için eşleştirilir ve farklı kapasitelerde iki modüle sahip olmak, eşleşen bir çift kadar verimli çalışmayacaktır. Eşleşen kapasitelere, hızlara ve üreticilere sahip bellek modülleri kullanmak en iyisidir. Belleği yükseltirken bir sette eşleşen bir çift modül satın almak daha iyi bir seçimdir.

Belleği Kendiniz Takmak

Çoğu dizüstü bilgisayarda, sistemin alt tarafında bellek modülü yuvalarına erişim sağlayan küçük bir panel bulunur. Diğer sistemlerde, bellek modüllerine erişmek için alt kapağın çıkarılması gerekebilir. Bu durumlarda, bir bellek yükseltmesi satın alıp çok fazla sorun yaşamadan kendiniz yüklemek mümkündür. Bir sistemin erişim paneli veya bilgisayarın içine girmek için başka bir yolu yoksa, bellek büyük olasılıkla yükseltilemez. Bu durumlarda, dizüstü bilgisayar, belleği yükseltmek için özel araçlara sahip yetkili bir teknisyen tarafından açılabilir. Tabii ki, bu ek maliyetlerle birlikte geliyor. Satın aldıktan kısa bir süre sonra yeni dizüstü bilgisayarınızda daha fazla belleğe ihtiyaç duyacağınızı düşünüyorsanız veya onu uzun süre saklamayı düşünüyorsanız, biraz daha fazla yatırım yapın ve daha büyük bir belleğe sahip önceden yapılandırılmış bir model satın alın.