Skip to content

Dizüstü Bilgisayar Boyutu ve Ağırlığı Satın Alma Rehberi

15 de Mayıs de 2021

Tüm dizüstü bilgisayarlar taşınabilir olacak şekilde tasarlanmıştır, ancak ne kadar taşınabilirlerse, makinenin boyutuna ve ağırlığına göre damıtılmıştır. Ne kadar küçük ve hafif olursa o kadar taşınabilir olur – ancak tipik olarak aygıtın desteklediği bilgi işlem gücü ve işlevsellik o kadar az olur. Piyasada beş temel dizüstü bilgisayar kategorisi hakimdir: Ultrabook ve Chromebook, ultra taşınabilir, ince ve hafif, masaüstü yedekleri ve bagajlar.

97 / Getty Images

Sistem Ortalamaları

Aşağıdaki grafik, beş sistem türü için ortalama fiziksel boyutların dökümünü vermektedir. Listelenen ağırlık yalnızca dizüstü bilgisayarın ağırlığıdır ve seyahat ağırlığı değildir, bu nedenle aksesuarlar ve güç adaptörleri için 1 pound ile 3 pound eklemeyi bekleyin. Listelenen sayılar genişlik, derinlik, yükseklik ve ağırlığa bölünür:

  • Ultrabook / Chromebook: 9-13,5 “x 8-11” x <1 "@ 2 ila 3 lbs.
  • Ultra taşınabilir: 9-13 “x 8-9” x .2-1.3 “@ 2-5 lbs.
  • İnce ve Hafif: 11-15 “x <11" x .5-1.5 "@ 3-6 lbs.
  • Masaüstü Alternatifi:> 15 “x> 11” x 1-2 “@> 4 lbs.
  • Luggables:> 18 “x> 13” x> 1 “@> 8 lbs.

Tabletlerin kendi boy ve ağırlık standartları vardır.

Pazar Koşulları

Intel, ultrabookları yayınlamak için üreticilerle birlikte çalıştı. Başlangıçta 13 inç veya daha küçük ekranlara sahip en taşınabilir sistemlerdi, ancak o zamandan beri benzer boyutlu ekranlara sahip diğer dizüstü bilgisayarlardan daha ince ve daha hafif profillere sahip daha büyük 14 ve 15 inç ekran boyutlarına geçtiler. Chromebook’lar konsept olarak ultrabook’lara benzer, ancak genellikle daha ekonomiktir ve Windows yerine Google Chrome OS’yi çalıştıracak şekilde tasarlanmıştır – ancak onlar da daha büyük ekranlara taşınıyor. Şimdi piyasada, esasen bir dizüstü bilgisayar veya tablet olarak işlev görebilen ve hangi modun kullanıldığına bağlı olarak iki kaba boyut ve ağırlığa sahip olan 2’si 1 arada bilgisayarlar bulunuyor.

Boyut

Dizüstü bilgisayarın boyutu, dış fiziksel boyutlarını ifade eder. Pek çok dizüstü bilgisayar artık yerden tasarruf etmek için DVD sürücüleriyle birlikte gönderilmiyor çünkü bu bileşenler eskisi kadar önemli değil. Bu, disk yazmanız gerekiyorsa, o zaman harici bir optik sürücü de taşımanız gerektiği anlamına gelir. Bazı dizüstü bilgisayarlarda, bir DVD ile yedek pil arasında geçiş yapmanıza izin veren değiştirilebilir bir ortam bölmesi bulunur, ancak bu yapılandırma kurumsal sistemlerde bile çok daha az yaygın hale gelmektedir. Ve elbette, bu harici cihazlardan herhangi birini şarj etmeniz veya çalıştırmanız gerekirse, aynı zamanda ilgili güç adaptörlerini de taşımanız gerekecektir. Tüm sistemler boyutlarına göre üç fiziksel boyut listeler: genişlik, derinlik ve yükseklik veya kalınlık. Genişlik, klavye desteğinin sol tarafından sağa doğru dizüstü bilgisayar çerçevesinin boyutunu ifade eder. Derinlik, dizüstü bilgisayarın önünden arka panel menteşesine kadar sistemin boyutunu ifade eder. Bir üretici tarafından listelenen derinliğin, büyük boy bir pilin dizüstü menteşesinin arkasına oturan ek hacmi içermeyebileceğini unutmayın. Yükseklik veya kalınlık, dizüstü bilgisayar kapalıyken dizüstü bilgisayarın altından ekranın arkasına kadar olan boyutu ifade eder. Çoğu şirket, kalınlık için iki ölçüm listeleyecektir çünkü yükseklik dizüstü bilgisayarın arkasından önüne doğru azalır. Genel olarak, tek bir kalınlık listelenmişse, bu dizüstü bilgisayarın yüksekliğinin en kalın noktasıdır.

Ağırlık

Bir dizüstü bilgisayarın ağırlığı, bir bilgisayarın taşınabilirliğini doğrudan etkileme eğilimindedir. Havaalanlarına ve otellere bir dizüstü bilgisayar getirmek zorunda olan sık seyahat edenler, daha büyük sistemlerin tüm işlevlerine sahip olmasanız bile, daha hafif sistemlerin daha kolay getirilebileceğini kanıtlayacaktır. Bu nedenle ultra taşınabilir bilgisayarlar, iş seyahatinde olanlar arasında popüler olmaya devam etmektedir. Dizüstü bilgisayar ağırlık spesifikasyonlarının zor kısmı, ağırlığa neyin dahil olduğunu belirlemektir. Çoğu üretici, standart pili takılıyken bilgisayarın yalnızca ağırlığını listeler. Bazen, dizüstü bilgisayarda hangi ortam bölmesinin veya pil türünün takılı olduğuna bağlı olarak bir ağırlık aralığı listeleyeceklerdir. Bu ağırlık, güç adaptörleri, çevre birimleri veya çıkarılabilir klavyeler gibi diğer öğeleri içermez. Olarak adlandırılan bir ağırlık arayın seyahat ağırlığı gerçek dünya ağırlığının daha doğru bir tahminini elde etmek için. Bu rakam, güç adaptörleri ve olası ortam yuvalarıyla birlikte dizüstü bilgisayarın ağırlığını içermelidir – çok fazla güç gerektiren bazı masaüstü yedek dizüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarın üçte biri kadar ağırlığa sahip güç adaptörleri gerektirir.