Skip to content

Dizüstü Bilgisayar Nasıl Geri Dönüştürülür

5 de Ağustos de 2022

Bu makale, geri dönüştürmeden önce bilmeniz gereken bilgiler ve bazı geri dönüşüm seçenekleri dahil olmak üzere eski bir dizüstü bilgisayarı nasıl geri dönüştürebileceğiniz konusunda size yol gösterir.

Eski Bir Dizüstü Bilgisayarı Nasıl Geri Dönüştürürsünüz?

Çoğu bilgisayar üreticisi, her yıl yeni dizüstü bilgisayarlar çıkarır; bu, insanların mevcut dizüstü bilgisayarlarını, iyi çalışmadığını düşündükleri zaman yükseltebilecekleri anlamına gelir. Ancak, yükseltme döngüsü arttıkça, daha fazla dizüstü bilgisayar çöplüklere gidiyor ve çevreye onarılamaz bir zarar veriyor. Daha iyi bir alternatif, eski dizüstü bilgisayarınızı geri dönüştürmektir. Neyse ki, geri dönüşüm için birçok seçenek var. Beş yaşından küçük bir dizüstü bilgisayarınız varsa, onu bağışlayabilirsiniz. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve okullar, genellikle iyi durumda olan eski dizüstü bilgisayarları almaktan mutluluk duyar. Öğrenciler veya gönüllü olarak kullanmak üzere bilgisayarları yenileyecekler. Earth911, bilgisayarınızı bağışlayabileceğiniz yerler aramaya başlamak için mükemmel bir yerdir.

Sadece posta kodunuzu girin ve dizüstü bilgisayarları bağış olarak alan kuruluşları arayın. Alternatif olarak, dikkatli bir şekilde kullanılmış (tam çalışır durumda) bir dizüstü bilgisayara sahip olmaktan heyecan duyan yerel kuruluşlar, kiliseler veya okullar olabilir. Bu yerleri yerel bağlantılar aracılığıyla bulmanız gerekecek. Eski dizüstü bilgisayarlar bağışlanamayabilir ve makinelerin uygun şekilde imha edilmesi için hazırlanmış bir geri dönüşüm merkezine gönderilmeleri veya götürülmeleri gerekir. Çeşitli kuruluşların dizüstü bilgisayarlar (ve bilgisayar çevre birimleri, kablolar ve diğer elektronik cihazlar) için geri dönüşüm programları vardır. Bu sitelerin her biri bir program sunar ve çoğunlukla size yakın bir yer bulmak için tek yapmanız gereken posta kodunuzu girmek. Mümkünse R2 sertifikalı bir geri dönüşüm yeri arayın. R2, Sorumlu Geri Dönüşüm anlamına gelir ve sertifika, Sustainable Electronics Recycling International (SERI) tarafından geri dönüşümü yapan kuruluşun bir dizi geri dönüşüm standardına uymasını sağlamak için geliştirilmiştir.

 • Dell Reconnect: Bu, Goodwill ile ABD’deki konumları olan ortak bir programdır.
 • Call2Recycle: Bu bir pil geri dönüşüm programıdır, ancak listelenen bazı konumlar bilgisayarları da alacaktır.
 • Tüketici Teknolojisi Derneği: Bu site, bölgenizde ilişkili geri dönüşüm merkezleri olup olmadığını gösteren bir geri dönüşüm merkezi bulucusuna sahiptir.
 • Uluslararası Sürdürülebilir Elektronik Geri Dönüşüm: Bu site posta koduna göre arama yapabilir ve ABD dahil 33 ülkede R2 sertifikalı konumların listelerini sunar.
 • Yeşil Vatandaş: Bir geri dönüşüm programı ve posta koduyla aranabilen bir geri dönüşüm merkezleri dizini vardır.
 • Çevre Koruma Ajansı (EPA): EPA, ABD’deki konumunuz ne olursa olsun, dizüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere elektronik cihazları bağışlayabileceğiniz veya geri dönüştürebileceğiniz yerlerin bir listesini tutar.

Dizüstü Bilgisayarımı Geri Dönüşüme Nasıl Hazırlarım?

Çalışan bir dizüstü bilgisayardan kurtulduğunuzda, tüm verilerinizi yedekleyin ve saklamak istediğiniz her şeyin kopyalarına sahip olduğunuzdan emin olun. Bunu manuel olarak yapabilir veya süreçte size yardımcı olması için yedekleme yazılımı kullanabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızın kaç yaşında olduğuna bağlı olarak, bu biraz zaman alabilir. Eski verilerinizi yedeklerken, dizüstü bilgisayara erişim yetkisi gerektiren hesapları düşünmeye çalışın. Yerinde kullanmak üzere yeni bir cihaza yetki vermeden önce eski cihazınızı devre dışı bırakmanız veya yetkisini kaldırmanız gerekebilir. Tüm dosyalarınızı yedekledikten sonra, dizüstü bilgisayarınız elinizden ayrılmadan önce tüm kişisel verilerinizi kaldırmak için sabit sürücünüzü yeniden yazmak isteyeceksiniz. Teknik olarak konuşursak, bu iki aşamalı bir süreçtir. Önce sabit sürücünüzü tüm kişisel verilerinizden temizleyin ve ardından işletim sisteminizi tamamen yeniden yükleyin. Windows’u yeniden yüklemek, macOS’u yeniden yüklemekten biraz farklıdır.

Best Buy Eski Dizüstü Bilgisayarları Alır mı?

Best Buy ayrıca dizüstü bilgisayarlar, bilgisayarlar, televizyonlar ve diğer elektronik cihazlar için bir geri dönüşüm programı sunar. Şirket eski elektronik cihazlarınızı ücretsiz olarak geri dönüştürecek, ancak ev başına günde üç ürünle sınırlısınız. Dizüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere çoğu ürün mağazaya bırakılabilir. Bonus olarak, bazı talep edilen ürünler için Best Buy mağazalarından veya Best Buy web sitesi aracılığıyla yaptığınız alışverişlerde indirim almaya hak kazanabilirsiniz. Şirket ayrıca bir takas programı da sunuyor, bu nedenle dizüstü bilgisayarınızı geri dönüştürmeye karar vermeden önce, herhangi bir değeri olup olmadığını görmek için Best Buy’a danışın. Değilse, geri dönüşüm programlarından yararlanabilirsiniz.

Bir Dizüstü Bilgisayarı Para İçin Geri Dönüştürebilir miyim?

Bazı programlar, eski dizüstü bilgisayarınız karşılığında nakit para da sunar. Daha önce de belirtildiği gibi, Best Buy bazı kullanılmış dizüstü bilgisayarlar satın alıyor, ancak tek şirket onlar değil. Amazon, takas sunan başka bir şirkettir. Amazon ile, öğenizi göndermeniz gerekir ve alındıktan ve incelendikten sonra dizüstü bilgisayara atanan değer için Amazon kredisi alırsınız. Dizüstü bilgisayarınızı nakit veya mağaza kredisi ile takas etmek istiyorsanız, daha yeni bir model makineye sahip olmanız ve iyi çalışır durumda olması gerektiğini unutmayın. Eski dizüstü bilgisayarınız artık çalışmıyorsa, karşılığında herhangi bir para alamazsınız. Ek olarak, çoğu bilgisayar üreticisinin, parlak yeni bir dizüstü bilgisayar satın alma konusunda size kredi kazandırabilecek bir takas programı vardır. Apple bunun için iyi bilinir, ancak diğer üreticilerin de benzer programları olabilir.

SSS

 • Eski elektroniklerimi neden geri dönüştürmeliyim?

  Elektronikler çöplüklere uygun olmayan şekilde atıldığında, havaya, toprağa ve suya toksik kimyasallar salınır. Bu toksinler, insanlara, hayvanlara ve çevreye zarar verebilecek kurşun, nikel ve cıva içerir.

 • Staples eski dizüstü bilgisayarları alıyor mu?

  Evet. Staples, eski dizüstü bilgisayarları, telefonları, tabletleri ve diğer birçok elektronik cihazı, bazen mağaza kredisi için geri dönüştürür. Cihazınızı bir mağazaya götürmeniz veya Staples takas programına postalamanız yeterlidir.

 • Bozuk bir dizüstü bilgisayarla ne yapabilirim?

  Bozuk dizüstü bilgisayarınızı yeniden kullanmak istiyorsanız, onu klavyede PC’ye dönüştürün, ekranı bağımsız bir monitör olarak kullanın, sabit sürücüyü harici bir sabit sürücü olarak kurtarın veya tek tek parçaları satın.