Skip to content

Dizüstü Bilgisayarda Nasıl Kopyalanır ve Yapıştırılır

10 de Mayıs de 2022

Bilinmesi gereken

 • İçeriği vurgulayın ve Ctrl+C (Windows’ta) veya Emretmek+C (Mac’te) kopyalamak için. Yapıştırmak için basın Ctrl+V veya Emretmek+V.
 • Alternatif olarak, içeriğe sağ tıklayın ve ardından kopyala. Yapıştırmak için sağ tıklayın ve seçin Yapıştırmak.
 • Birden çok dosyayı kopyalamak için, bir seçim kutusuna sol tıklayıp sürükleyin veya basılı tutun Vardiya seçiminizi yaparken sağ tıklayın ve seçin kopyala.

Bu makale, fare, dokunmatik yüzey ve klavye kullanarak bir dizüstü bilgisayara nasıl kopyalanıp yapıştırılacağını açıklar. Talimatlar, Windows ve Mac bilgisayarlardaki tüm programlar için geçerlidir.

Kopyalayıp Yapıştırmanın En Kolay Yolu Nedir?

Metni kopyalamanın en kolay yolu klavye kısayollarını kullanmaktır. Kullanmak Ctrl+C veya Emretmek+C kopyalamak ve Ctrl+V veya Emretmek+V yapıştırmak. Dosyalar, klasörler, resimler ve diğer multimedya içeriği için sağ tıklayın ve Kopyala yapıştır.

Ctrl/Komut Tuşuyla Nasıl Kopyalanır ve Yapıştırılır

Windows veya Mac’te metin kopyalayıp yapıştırmak için şu adımları izleyin:

 1. Sol tıklayarak ve metin boyunca sürükleyerek kopyalamak istediğiniz içeriği vurgulayın. Ayrıca bir üst karakter tuşunu basılı tutabilir ve ardından kesmek veya kopyalamak istediğiniz metni vurgulamak için ok tuşlarını kullanabilirsiniz. Basmak Ctrl+A (Windows) veya Emretmek+A (Mac) etkin penceredeki tüm metni seçmek için.

 2. Basmak Ctrl+C (Windows’ta) veya Emretmek+C (Mac’te) içeriği panonuza kopyalamak için.

 3. İmleci kopyalanan içeriğin görünmesini istediğiniz yere getirin ve ardından Ctrl+V (Windows’ta) veya Emretmek+V (Mac’te) yapıştırın. Metin veya görüntüleri kesmek için kısayolu kullanın Ctrl+X (Windows) veya Emretmek+X (Mac). Kesme, orijinal içeriği panoya kaydederken siler.

  Google Dokümanlar'da yapıştırılan tarif

Ctrl Olmadan Bir Dizüstü Bilgisayarda Nasıl Kopyalayıp Yapıştırırsınız?

Diğer seçenek, metni vurgulamak, vurgulanan içeriğe sağ tıklayın ve ardından kopyala. Yapıştırmak için metnin gitmesini istediğiniz yere sağ tıklayın ve Yapıştırmak.

Bir web sayfasındaki sağ tıklama menüsünde vurgulanan kelimeler ve Kopyala

Klasörler, dosyalar ve resimler için içeriği sağ tıklayın (vurgulamaya gerek yok) ve seçin kopyala. Yapıştırmak için imleci kopyalanan içeriğin görünmesini istediğiniz yere getirin, ardından sağ tıklayın ve Yapıştırmak.

Windows klasöründe sağ tıklama menüsünde kopyalayın

Bir klasördeki birden çok dosyayı kopyalamak için, sol tıklayın ve kopyalamak istediğiniz öğenin etrafındaki bir seçim kutusunu sürükleyin, ardından vurgulanan öğeye sağ tıklayın ve kopyala. Alternatif olarak, basılı tutun Vardiya birden fazla dosya seçmek için seçiminizi yaparken sağ tıklayın ve kopyala.

Windows klasöründe fotoğraf seçme kutusunu seçin

Kopyalamak ve yapıştırmak size çok zaman kazandırabilir. Bir elektronik tablo yapıyorsanız, hücrelerden birini seçip içeriği kopyalamak için uygun klavye kısayolunu kullanabilirsiniz. Ardından, başka bir hücre seçebilir ve yapıştırmak için kısayolu kullanabilirsiniz. Bir belgede bir resim kullanmak istiyorsanız, kopyalayıp yapıştırmak, resmin indirilip manuel olarak eklenmesini beklemekten çok daha hızlıdır.

Neden Dizüstü Bilgisayarıma Kopyalayıp Yapıştıramıyorum?

Tüm programlar ve web sayfaları, metin veya diğer içerikleri kopyalamanıza izin vermez. Bazı uygulamalar, kullanıcıların herhangi bir şeyi kopyalamasını kasten engeller. Google Chrome’un, kısıtlı web sayfalarına kopyalamanıza olanak tanıyan Kopyalamayı Etkinleştir adlı bir uzantısı vardır. Öte yandan, bazı uygulamalar farklı bir klavye kısayolu kullanabilir veya uygulamanın menülerinden birinde Kopyala ve Yapıştır seçeneği olabilir (bkz. Düzenlemek sekme veya bir Vites simgesi).

Google Dokümanlar menüsünde Düzenle ve Kopyala

Diğer uygulamaların özel bir Kopyala düğmesi, örtüşen iki şekil gibi görünebilir. Bir Google araması size belirli bir programda nasıl kopyalayıp yapıştıracağınızı söyleyebilir.

Bağlantıyı paylaşmak için vurgulanmış Panoya Kopyala simgesiyle seğirme klipleri

SSS

 • Chromebook’ta nasıl kopyalayıp yapıştırırım?

  Bir Chromebook’a kopyalayıp yapıştırmak için sağ tıklayın ve kopyala veya Yapıştırmak, veya kısayolları kullanın Ctrl+C ve Ctrl+V. Gelişmiş panoyu getirmek için Başlatıcı anahtar+V en son kopyaladığınız beş öğeyi görmek için

 • Bir iPhone’a nasıl kopyalayıp yapıştırırım?

  iPhone’da metin kopyalamak için, vurgulamak istediğiniz ilk kelimeye uzun dokunun, istediğiniz tüm metni vurgulayana kadar sürükleyin ve ardından simgesine dokunun. kopyala. Bir görüntüyü veya bağlantıyı kopyalamak için nesneye uzun dokunun, ardından öğesine dokunun. kopyala. Yapıştırmak için ekrana iki kez dokunun veya dokunup basılı tutun, ardından Yapıştırmak.

 • Android’de nasıl kopyalayıp yapıştırırım?

  Android’de metin kopyalamak için, vurgulamak istediğiniz ilk kelimeyi basılı tutun, parmağınızı kopyalamak istediğiniz metin üzerinde sürükleyin ve ardından simgesine dokunun. kopyala. Görüntüleri veya bağlantıları kopyalamak için, onlara uzun dokunun, ardından kopyala. Yapıştırmak için ekrana dokunun ve basılı tutun, ardından Yapıştırmak.

 • Excel’de nasıl kopyalayıp yapıştırırım?

  Klavye kısayollarını, sağ tıklama bağlam menüsünü veya şeridin Giriş sekmesindeki menü seçeneklerini kullanarak Excel’de kopyalayıp yapıştırın. Ok tuşlarıyla birden çok bitişik hücreyi seçmek için, tuşunu basılı tutun. Vardiya anahtar. Ok tuşlarıyla bitişik olmayan birden çok hücreyi seçmek için Ctrl anahtar.