Skip to content

Dizüstü Bilgisayarı HDMI ile TV’ye Bağlama

16 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

 • HDMI kablosunun bir ucunu TV’nize, diğer ucunu da bilgisayarınıza bağlayarak dizüstü bilgisayarınızı TV’nize hızlı bir şekilde bağlayın.
 • Kullandığınız HDMI bağlantı noktasına uyması için TV’nizdeki HDMI Giriş kaynağınızı değiştirdiğinizden emin olun.
 • Dizüstü bilgisayar modeliniz için belirli bir HDMI adaptörüne ihtiyacınız olabilir.

Bu makale, HDMI ve gerektiğinde bir HDMI adaptörü kullanarak bir dizüstü bilgisayarı TV’ye nasıl bağlayacağınızı açıklar.

Dizüstü Bilgisayarı HDMI Kablosuyla TV’ye Bağlama

Windows veya Mac dizüstü bilgisayarınızı HDMI aracılığıyla TV’nize bağlamak oldukça basittir ve umarız tamamlanması yalnızca birkaç dakika sürer.

 1. HDMI kablosunun bir ucunu dizüstü bilgisayarınızın HDMI bağlantı noktasına takın. Dizüstü bilgisayarınızda bir HDMI bağlantı noktası yoksa, bir HDMI adaptörüne ihtiyacınız olacaktır. Tam tür, dizüstü bilgisayarınızın modeline bağlı olarak değişecektir. Bir yerleştirme istasyonu veya bir HDMI bağlantı noktasına sahip hub aracılığıyla da kullanılabilir.

 2. HDMI kablosunun diğer ucunu TV setinize bağlayın. Dizüstü bilgisayarınızdan TV’ye HDMI bağlantısı için hangi bağlantı noktasını kullandığınızı hatırladığınızdan emin olun.

 3. TV’nizin uzaktan kumandasını kullanarak, HDMI kablosunu taktığınız HDMI bağlantı noktasına gelene kadar medya kaynağınızı değiştirin. Düğmenin adı TV modeline göre değişir ancak temelde normal TV kanalları, DVD oynatıcınız ve varsa video oyun konsolunuz arasında geçiş yapmak için kullandığınızla aynıdır.

 4. Dizüstü bilgisayarınız bağlantıyı otomatik olarak algılamalı ve kendini TV’nize yansıtmaya başlamalıdır.

Yansıtmadan Genişletmeye Nasıl Geçilir?

Bir dizüstü bilgisayardan TV’ye HDMI bağlantısı için varsayılan ayar, dizüstü bilgisayarınızın ekranının televizyona yansıtılmasıdır. Bu temelde, dizüstü bilgisayarınızın ekranında gördüğünüz her şeyin aynı anda TV’nizin ekranında gösterileceği anlamına gelir. Alternatif bir ayar, TV’nizin dizüstü bilgisayarınızdan kontrol edebileceğiniz bir tür uzantı veya ikinci ekran olarak işlev görmesini sağlamaktır. Bu, dizüstü bilgisayarınızda dosyaları veya uygulamaları özel olarak açmanıza ve seçili medyayı TV ekranında başkalarına göstermenize olanak tanır. Bu değişikliği Mac’te yapmak için sol üst köşedeki Apple menüsünü açın ve Sistem Tercihleri > görüntüler > Aranjman. Windows 10 dizüstü bilgisayarda Mirror’dan Extend’e geçmek için, sağ alt köşedeki kare simgeye tıklayarak veya Surface Pro gibi dokunmatik özellikli bir cihazda ekranın sağ tarafından içeri kaydırarak Eylem Merkezi’ni açın. . Tıklayın Proje TV görüntüleme seçeneklerinizi görüntülemek için Görüntüleme tercihlerinizi istediğiniz sıklıkta değiştirebilirsiniz.

Bir HDMI Adaptörüne İhtiyacınız Var mı?

Dizüstü bilgisayarınızda HDMI bağlantı noktası yoksa ve çoğunda yoksa bir HDMI adaptörü kullanmanız gerekir. Dizüstü bilgisayarınız aldığınızda aslında bir tane ile birlikte gelmiş olabilir, ancak HDMI adaptörleri nispeten ucuz olduğundan ve hem çevrimiçi hem de geleneksel elektronik mağazalarında bulunması çok kolay olduğundan, gelmediği için endişelenmenize gerek yok.

Microsoft
Uygun bir adaptörle bir dizüstü bilgisayarı HDMI aracılığıyla TV’ye bağlamak için aşağıdaki bağlantı noktası türleri kullanılabilir:

 • Mini HDMI
 • Mikro HDMI
 • USB-C
 • Yıldırım
 • DisplayPort
 • Mini DisplayPort

Satın almadan önce ne tür bir adaptöre ihtiyacınız olduğunu doğrulamak için dizüstü bilgisayarınızın kullanım kılavuzunu veya destek sayfasını kontrol ettiğinizden emin olun. Mikro-HDMI – HDMI adaptörüne ihtiyacınız varsa, USB-C – HDMI adaptörü çalışmaz (bu konektörler farklı boyutlardadır). HDMI bağlantı noktasına sahip bir USB hub veya yerleştirme istasyonu, genellikle çok çeşitli cihazlara bağlanmak için kullanılabilecek çeşitli başka bağlantı noktalarına sahip olduklarından iyi bir yatırım olabilir.

Dizüstü Bilgisayardan TV’ye HDMI Sorun Giderme

Dizüstü bilgisayarınızdan TV’nizde oynatmak için görüntü veya ses almakta sorun mu yaşıyorsunuz? İşte denemeye değer bazı hızlı çözümler.

 • Dizüstü bilgisayarınızı yeniden başlatın: Bazen dizüstü bilgisayarınızı HDMI kablosu bağlıyken yeniden başlatmak, ekranını TV ekranına geçmeye zorlayabilir.
 • TV’nizdeki HDMI bağlantı noktasını kontrol edin: TV’lerdeki HDMI bağlantı noktaları genellikle çok sıkı olabilir ve aslında bağlantı zar zor yapılırken kablonun takılı olduğunu düşünmek kolaydır. Kablonun gidebildiği yere kadar takılı olduğundan emin olmak için sıkı ve dikkatli bir şekilde kontrol edin.
 • Dizüstü bilgisayarınızdaki HDMI bağlantı noktasını kontrol edin: Bazı Surface Pro modelleri gibi bazı dizüstü bilgisayarlar, HDMI adaptörlerinin bağlantısını kesebilecek kavisli kenarlara sahiptir. Bağlantı noktasının tüm kenarlarının kapalı olduğundan ve kablonun dışarı çekilmediğinden emin olun.
 • HDMI kablosunda hasar olup olmadığını kontrol edin: HDMI kablonuz saklanırken veya taşınırken zarar görmüş olabilir.
 • En son işletim sistemi ve üretici yazılımı güncellemelerini yükleyin: İster Mac ister Windows dizüstü bilgisayarınız olsun, en son güncellemeleri indirmek çoğu zaman birçok teknik sorunu çözebilir.
 • HDMI kaynağını iki kez kontrol edin: TV’niz yanlış HDMI bağlantı noktasından okumaya çalışıyor olabilir. Uzaktan kumandanızla TV’nizdeki tüm medya kaynaklarınıza göz atın.
 • HDMI bağlantı noktalarını değiştirin: Bir HDMI bağlantı noktasının zarar görebileceğini düşünüyorsanız, Xbox veya Blu-ray oynatıcınıza bağlı olan gibi çalıştığı kanıtlanmış bir bağlantı noktası kullanmayı deneyin.