Skip to content

Dizüstü Bilgisayarınız Tamir Edildiğinde Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz?

30 de Aralık de 2022

Temel Çıkarımlar

  • Haber raporları, Hunter Biden’ın MacBook’unu onarım için getirdiğinde yanlışlıkla kişisel bilgileri sızdırmış olabileceğini iddia ediyor.
  • Uzmanlar, Biden’ın iddia edilen deneyiminin, verilerinizi güvende tutmanın önemli olduğu konusunda bir ders olduğunu söylüyor.
  • Güçlü parolalar, şifrelenmiş sabit diskler ve yazılımınızın güncel olduğundan emin olmak, kendinizi korumanın yollarından bazılarıdır.

Bir cumhurbaşkanı adayının oğlunun yakın zamanda öğrenmiş olabileceği gibi, dizüstü bilgisayarınız tamir edilmek üzere dükkana gittiğinde, özel bilgilerinizi ifşa etme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Ancak uzmanlar, kendinizi korumanın yolları olduğunu söylüyor. Geçenlerde bir Delaware bilgisayar teknisyeni, kendisini Hunter Biden olarak tanıtan bir adamın hasarlı bir MacBook Pro’yu tamirhanesine getirdiğini iddia etti. Başkan Trump’ın kişisel avukatı Rudolph Giuliani, dizüstü bilgisayarda başkan adayının oğlu hakkında zarar verici bilgiler içeren dosyalar olduğunu iddia etti. Bunun başınıza gelmesine izin vermeyin, gözlemciler uyarıyor. ProPrivacy Dijital Gizlilik Uzmanı Atilla Tomaschek bir e-posta röportajında ​​”Dizüstü bilgisayar kullanıcılarının bu hikayeden öğrenebileceği en önemli şey, hassas kişisel bilgilerinin kolayca ele geçirilebileceğidir” dedi. “Cihazın ve üzerinde depolanan verilerin güvenliğini sağlamak için uygun önlemler alınmazsa, bir dizüstü bilgisayar veya başka herhangi bir dijital dosya depolama cihazı kaybolduğunda, çalındığında ve hatta üçüncü taraf bir varlığa teslim edildiğinde her zaman olabilir.”

İyi Bir Parola Kullanın

Uzmanlar, dizüstü bilgisayarınızın “Avlanmaya” maruz kalmasını önlemek için temel bilgileri göz ardı etmeyin diyor. Her şeyden önce, dizüstü bilgisayar kullanıcıları her zaman güçlü bir oturum açma parolası belirlemelidir. Tomaschek, “Bu şifre, cihazı her başlatırken, uyku durumundan uyandırırken ve ayrıca herhangi bir dosya indirme veya sistem değişikliğini yetkilendirmek için gerekli olmalıdır.” Dedi. Dizüstü bilgisayar kullanıcıları da sabit diskleri şifrelemelidir. Tomaschek, “Bu kulağa karmaşık gelebilir, ancak hem Mac hem de Windows sistemleri, kullanıcıların sabit disklerini yalnızca birkaç tıklamayla şifrelemesini inanılmaz derecede kolaylaştırıyor,” diye ekledi Tomaschek.

Bir dizüstü bilgisayar klavyesinin üstünde bir kilit.

Ancak uygulama geliştirme şirketi Push Interactions’ın CEO’su Chad Jones, bir e-posta röportajında, güçlü parolaların onarım teknisyeninize teslim ederseniz pek bir işe yaramayacağına dikkat çekti. “Birçok tamir atölyesi, siz bu bilgiyi onlara sağlamazsanız, onarım işini üstlenmeyi reddedecektir” diye ekledi. “Tamir atölyesinin buna ihtiyaç duymasının nedeni, onarım tamamlandığında onarım teknisyeninin dizüstü bilgisayarda oturum açıp dizüstü bilgisayarın düzgün çalıştığını doğrulayabilmesi ve [they’re] muhtemelen bazı testler de yapacaktır.”

Sisteminizi Güncel Tutun

Dizüstü bilgisayar kullanıcılarının en son güvenlik yamalarının yüklendiğinden emin olmak için sistemlerini güncel tutmaları da iyi bir fikirdir. Tomaschek, “Son olarak, dizüstü bilgisayar kullanıcılarının, cihazlarının kaybolması veya çalınması durumunda verilerinin kurtarılabilir olduğundan emin olmak için mümkün olduğunca birden çok yerde verilerini yedeklemeleri kritik önem taşıyor.” “Bir kişi dizüstü bilgisayarını onarım için bir teknisyene götürdüğünde, verilerin yedeklenmesi de önemlidir.” Uzmanlar, dizüstü bilgisayarınızı mağazadan çıkardıktan sonra bile verilerinizin hâlâ risk altında olabileceğini söylüyor. USB çubuklara benzeyen yazılım veya donanım olabilen keylogger’lar, haberiniz olmadan cihazlarınıza yerleştirilebilir. Siber güvenlik firması Cyphere’in Direktörü Harman Singh, bir e-posta röportajında, “Bu cihazlar, tüm tuş vuruşlarını bir saldırganın e-posta hesabına veya bilgilerin toplandığı, saldırgan tarafından kontrol edilen bir sunucuya gönderiyor” dedi. Siber güvenlik şirketi TruGrid’in CEO’su Peter Ayedun bir e-posta röportajında, gerçekten paranoyasını artırmak isteyen kullanıcılar için, sorun giderme sırasında orada olmayı isteyin, böylece kendiniz oturum açıp neler yapıldığını gözlemleyin, dedi. “Mevcut olmayan herhangi bir şey, verilerinizin gizliliğini garanti edemez” diye ekledi. Bulut hizmeti platformu Ntirety’nin Başkanı ve CEO’su Emil Sayegh, bir e-posta röportajında ​​dijital hayatta hiçbir garanti olmadığını belirtti. “Özellikle tanınmış biriyseniz, tüm dünyanın bilmesini istemediğiniz hiçbir şeyi söylemeyin, yazmayın veya yapmayın” dedi. “Gizli bir kamera olduğunu veya bu durumda her hareketinizi kaydeden bir sabit sürücü olduğunu hayal edin.” Hunter Biden’ın dizüstü bilgisayarının gerçekten bir veri ihlaline konu olup olmadığı hala net değil. Ancak Ukrayna veya başkanlık siyasetiyle hiçbir bağlantınız olmasa bile verilerinizi güvende tutmanın zararı olamaz.