Skip to content

Dizüstü Bilgisayarların Aşırı Isınmasının İşaretleri ve Tehlikeleri

22 de Nisan de 2021

Çoğu masaüstü bilgisayarın aksine, bir dizüstü bilgisayarın donanım bileşenleri birbirine çok yakındır ve hava hareketi için çok az yer vardır. Aşırı ısınmaya yatkın olduklarından, termal stres belirtilerini izliyorlar ve dizüstü bilgisayarın fanlarını tıkanmadan koruyorlar, cihazınızı onarılamaz hasarlara karşı korur.

John Cowie / Getty Images

Dizüstü Bilgisayarların Aşırı Isınmasının Riskleri

Çok sıcak bir dizüstü bilgisayar aslında sizi haşlayabilir. Sony, olası yanma tehlikeleri nedeniyle binlerce VAIO dizüstü bilgisayarı geri çağırdı. Kucağınızda sıcak bir dizüstü bilgisayarla çalışmanın potansiyel olarak erkek kısırlığına neden olabileceğine dair bazı göstergeler de var. Aygıtın kendisi ile ilgili olarak, bir dizüstü bilgisayarı çok yüksek sıcaklıklarda çalıştırmak, arızalı donanım bileşenlerine (ekran kartları, anakartlar, bellek modülleri, sabit sürücüler ve daha fazlası hasara duyarlıdır) yol açar ve bilgisayarınızın ömrünü kısaltır. Ayrıca yangın tehlikesi de olabilir; hatalı dizüstü bilgisayarlar aslında evleri yaktı.

Dizüstü Bilgisayarın Aşırı Isınmasının Belirtileri

Dizüstü bilgisayarınız sıcak hissediyor ve aşağıdaki sorunlardan herhangi birini gösteriyorsa, aşırı ısınma veya oraya gitme olasılığı vardır: Bu sorunlar başka nedenlerden kaynaklanıyor olabilir, ancak özellikle dizüstü bilgisayarın sıcaktan daha fazla hissetmesiyle birlikte aşırı ısınma sorununa işaret edebilir.

  • Fan sürekli çalışıyor ve yüksek sesler çıkarıyor
  • Bilgisayar, yeni bir tarayıcı penceresi açmak gibi temel görevleri yerine getirmekte zorlanıyor
  • Spesifik olmayan veya beklenmeyen hata mesajları
  • Dizüstü bilgisayarınızın ekranında çizgiler görünüyor
  • Sistem bir BSOD’yi (Mavi Ölüm Ekranı) donduruyor veya tekmeliyor
  • Dizüstü bilgisayar aniden kendi kendine kapanıyor
  • Fanın, RAM’in, işlemcinin veya pilin bulunduğu yer gibi dizüstü bilgisayarın alt kısmının belirli alanları sıcak

Dizüstü bilgisayarınız aşırı ısınırsa, daha fazla aşırı ısınma hasarını önlemek için dizüstü bilgisayarınızı soğutmak için hemen adımlar atın.

Dizüstü Bilgisayarınızın İç Sıcaklığı Nasıl Test Edilir

Dizüstü bilgisayarınız çok sıcaksa, dizüstü bilgisayarın dahili sıcaklığını kontrol etmek ve optimum sıcaklığı bulmak için ücretsiz bir program kullanarak çok ısınıp çalışmadığını öğrenin. Bazı sistem bilgi araçları da sıcaklık okumalarını destekler. Bilgisayarınızda bu programlardan birinin bakımını yapmak, yalnızca dahili bileşenlerin sıcaklığını değil, bilgisayarınızla ilgili diğer istatistikleri de kontrol etmenize izin verme ek faydasını sunar.

Bir Dizüstü Bilgisayar Çok Isındığında Ne Yapmalı

Dizüstü bilgisayarınız aşırı ısındığında, derhal harekete geçilmesi garanti edilir. En basit çözüm, onu kullanmaya ara vermektir. Gücü kapatın ve tamamen soğuyana kadar serin ve kuru bir yere koyun, ardından on dakika daha bekleyin. Dizüstü bilgisayarı kullanırken düz ve sert bir yüzeye yerleştirin. Herhangi bir yumuşak yüzeye (kucağınız, yatağınız, koltuk vb.) Uzun süre oturtulması fanı bloke edebilir ve özellikle üzerine bir battaniye koyduğunuzda iç parçaların soğuk kalmasını zorlaştırabilir. senin kucağın. Çok uzun süre şarj tutamazsa pili değiştirin. Kusurlu piller genellikle sadece yıpranır, ancak bazen darbeli veya termal hasarlı bir pil aşırı ısınır – bazen felaketle. Dizüstü bilgisayarınızı şarj olurken kullanmamaya çalışın. Birçok dizüstü bilgisayarın pili her zaman biter ve şarj cihazı da bunun üstesinden gelir. Sorun, pili boşaltmanın (dizüstü bilgisayarı kullanarak) biraz ısıya neden olması ve şarj etmek çok daha fazlasına neden olabilmesidir. Bunu bileşenlerin (CPU, vb.) Isısıyla birleştirin ve mükemmel şekilde çalışan bir dizüstü bilgisayar, kullanım sırasında şarj sırasında ısınma sorunları yaşar. Unutulmaması gereken bazı noktalar:

  • Dizüstü bilgisayarınızı taşınabilir bir şekilde kullanıyorsanız (mutfak masası, vb.), Pil zayıfladığında prize takın ve şarj olurken ara verin.
  • Dizüstü bilgisayarınızı sürekli olarak masa başında kullanıyorsanız, kullanırken pili çıkarın.
  • Genel olarak, yalnızca dizüstü bilgisayarın pilini dolana kadar şarj edin, ardından şarj cihazından çıkarın (veya pili yukarıdaki gibi çıkarın).

Ayrıca dizüstü bilgisayarınızı güç tasarrufu moduna da koyabilirsiniz ( Güç seçenekleri Daha fazla güç kullanmasını önlemek için Kontrol Paneli uygulaması). Bu mod, belirli arka plan görevlerini kısıtlayarak işlemci çekişini ve enerji tüketimini azaltır ve böylece ısı oluşumunu en aza indirir. Benzer şekilde, çok fazla sistem kaynağı kullanan programları kapatın. RAM’inizin veya CPU’nuzun çoğunu kullanan veya her zaman sabit sürücüye yazan bir şey, bu bileşenleri çalışmaya zorlar ve bu da onları zamanla sıcak hale getirebilir. fan girişlerinin içinde biriken enkaz.