Skip to content

DJ’lerin Mükemmel Vokale Kadar Nasıl Konuştuğunu Öğrenin

15 de Mayıs de 2021

Radyo DJ’leri, bir şarkıyı sorunsuz bir şekilde tanıtabiliyor, şarkının tanıtımı boyunca tüm yolu konuşabiliyor ve ardından tam sözler başladığında bitiriyor. Hatta enstrümanların ritimlerinin ve kadansının akışını takip ediyor gibi görünüyorlar. DJ’in zamanlamasının vokallere asla “basmayacağı” kadar mükemmel olduğu bu radyo sanat formu, “direğe vurmak” olarak adlandırılır. İşte DJ’ler her seferinde sihirli bir şekilde postayı mükemmel bir şekilde vuruyor gibi göründüğünde nelerin dahil olduğuna bir göz atın.

Marc Romanelli / Getty Images

Geçmişte Postaya Çıkmak

Gönderiyi vurmak her zaman pratik ve yetenek gerektirmiştir çünkü önemli olan zamanlama ve şarkıyı hissetmekle ilgilidir. Yine de, DJ’lerin her zaman biraz yardımı olmuştur. Müzik bilgisayara aktarılmadan önce, DJ’ler şarkıları tutmak için arabaları kullanıyorlardı veya doğrudan özel vinil 45’lerden müzik çalıyorlardı. Plak şirketleri, bir mono tarafı ve bir stereo tarafı (AM / FM) olan 45’ler sağladı. Genellikle DJ’in rahatlığı için belirli bir miktar giriş zamanı içeriyorlardı. Daha sonra manyetik bantlı arabalar popüler hale geldi. Arabalar her zaman etiketlendi, bu nedenle DJ’ler postaların nerede olduğunu saniyeler içinde biliyordu. Tipik bir etiket şuna benzeyebilir:

: 10/3: 42 / kaybolur

Bu, vokaller başlayana kadar 10 saniyelik bir giriş olduğu anlamına geliyordu. Ayrıca şarkı 3:42 uzunluğundaydı ve sona doğru soldu. DJ’ler arabayı başlatmak için bir düğmeye bastığında, dijital bir LED okuma devreye giriyor, böylece vokallerin yaklaştığı noktayı fiziksel olarak görebiliyorlardı. Hatta bazı stüdyolar, arabadaki duyulmayan bir tonla tetiklenen geri sayım saatleri bile sağladı. Bu, DJ’in vokallerin başlaması için kalan zamanı tam olarak görmesine izin verirdi.

Modern-Day Postunu Vurmak

DJ’lerin her zaman biraz yardımı olsa da, postayı iyi seslendirmek için pratik, zamanlama ve hatta biraz “üçüncü anlamda” gerekir. Bu şekilde düşünün. Trafikte araba kullanırken ve frene basmanız gerektiğinde, zamanla tutarlı bir hızda yavaşlama hissi geliştirirsiniz, böylece çarpmadan önünüzdeki arabanın hemen arkasında durabilirsiniz. Bu, DJ’lerin müzik tanıtımları üzerinden vokallerin tam olarak başladığı noktaya kadar konuşmaya geldiklerinde geliştirdikleri türden bir zamanlama veya his. Günümüzde teknoloji daha da fazla yardımcı oluyor. Ses takibi ile DJ’ler söylemek istediklerini kaydedebilir ve kaydedilen ses parçasını fiziksel olarak şarkılar arasına yerleştirebilir. Günümüzde ses izleme, daha az deneyimli bir DJ sesini bile mükemmel hale getirebilir. Yine de, postaya nasıl vurulacağını öğrenen eski okul DJ’leri, yeteneklerini ve dinleyicinin deneyimini yükselten bir zamanlama ve ritim duygusu geliştirdiler.