Skip to content

DLL Dosyası Nedir?

23 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Bir DLL dosyası, bir Dinamik Bağlantı Kitaplığı dosyasıdır.
  • İşlevleri paylaşmak için birden fazla program tarafından kullanılabilirler.
  • Çoğu kişi bunlarla yalnızca DLL hatalarını düzeltmeye ihtiyaç duyduğunda ilgilenir.

Bu makale, DLL dosyalarının ne olduğunu, nasıl ve neden kullanıldıklarını ve bir DLL hatanız varsa ne yapmanız gerektiğini açıklar.

DLL Dosyası Nedir?

Bir DLL dosyası, kısaltması Dinamik Bağlantı Kitaplığı, diğer programların belirli şeyleri yapmak için çağırabileceği talimatlar içeren bir dosya türüdür. Bu şekilde, birkaç program programlanan yetenekleri tek bir dosyada paylaşabilir ve hatta bunu aynı anda yapabilir. Örneğin, birkaç farklı programın tümü, veryuseful.dll bir sabit sürücüdeki boş alanı bulmak, belirli bir dizindeki bir dosyayı bulmak ve varsayılan yazıcıya bir test sayfası yazdırmak için dosya (tabii ki bu oluşturulmuştur). EXE dosya uzantısına sahip olanlar gibi yürütülebilir programların aksine, DLL dosyaları doğrudan çalıştırılamaz, bunun yerine zaten çalışan başka bir kod tarafından çağrılmalıdır. Ancak, DLL’ler EXE’lerle aynı biçimdedir ve bazıları .exe dosya uzantısını bile kullanabilir. Dinamik Bağlantı Kitaplıklarının çoğu .DLL dosya uzantısıyla biterken, diğerleri .OCX, .CPL veya .DRV kullanabilir.

DLL Dosyaları.

DLL Hatalarını Düzeltme

DLL dosyaları, kaç tane olduğu ve ne sıklıkta kullanıldığı nedeniyle, Windows’u başlatırken, kullanırken ve kapatırken görülen hataların büyük bir yüzdesinin odak noktası olma eğilimindedir. Bunu indirmek kolay olsa da eksik veya bulunamadı DLL dosyası, bu nadiren gitmenin en iyi yoludur. Bununla ilgili daha fazla bilgi için DLL Dosyalarını İndirmemek için Önemli Nedenler makalemize bakın. Bir DLL hatası alırsanız, en iyi seçeneğiniz o DLL sorununa özgü sorun giderme bilgilerini bulmaktır, böylece doğru şekilde ve tamamen çözdüğünüzden emin olabilirsiniz. Sahip olduğunuz için özel bir düzeltme kılavuzumuz bile olabilir. Aksi takdirde, bazı genel tavsiyeler için DLL Hatalarını Düzeltme sayfamıza bakın.

DLL Dosyaları Hakkında Daha Fazla Bilgi

Dinamik Bağlantı Kitaplığındaki “dinamik” sözcüğü, verilerin her zaman bellekte mevcut olması yerine, yalnızca program aktif olarak onu çağırdığında bir programda kullanıma sunulduğu için kullanılır. Varsayılan olarak Windows’ta birçok DLL dosyası bulunur, ancak üçüncü taraf programlar da bunları yükleyebilir. Bununla birlikte, bir DLL dosyasını açmak alışılmadık bir durumdur, çünkü hiçbir zaman gerçekten birini düzenlemeye gerek yoktur, ayrıca bunu yapmak, programlarda ve diğer DLL’lerde sorunlara neden olabilir. Ancak, ne yaptığınızı biliyorsanız, Resource Hacker bunu yapmanın bir yoludur. DLL dosyaları, bir programın farklı bileşenlerini benzersiz modüllere ayırmasına izin verebildikleri için kullanışlıdır, bunlar daha sonra belirli işlevleri dahil etmek veya hariç tutmak için eklenip kaldırılabilir. Yazılım DLL’lerle bu şekilde çalıştığında, program her şeyi aynı anda yüklemesi gerekmediği için daha az bellek kullanabilir. Ayrıca DLL’ler, bir programın parçalarının tüm programı yeniden inşa etmek veya yeniden kurmak zorunda kalmadan güncellenmesi için bir yol sağlar. Bir program DLL’yi daha fazla kullandığında fayda daha da artar, çünkü tüm uygulamalar bu tek DLL dosyasındaki güncellemeden yararlanabilir. ActiveX Denetimleri, Denetim Masası dosyaları ve aygıt sürücüleri, Windows’un Dinamik Bağlantı Kitaplıkları olarak kullandığı dosyalardan bazılarıdır. Sırasıyla, bu dosyalar OCX, CPL ve DRV dosya uzantısını kullanır. Bir DLL farklı bir DLL’den gelen talimatları kullandığında, bu ilk DLL artık ikinciye bağımlıdır. Bu, DLL işlevlerinin bozulmasını kolaylaştırır, çünkü yalnızca birincinin arıza yapma şansı yerine, artık ikinciye de bağlıdır, bu da sorun yaşarsa ilkini etkileyecektir. Bağımlı bir DLL daha yeni bir sürüme yükseltilirse, eski bir sürümün üzerine yazılırsa veya bilgisayardan kaldırılırsa, DLL dosyasına dayanan program artık olması gerektiği gibi çalışmayabilir. Kaynak DLL’leri, DLL’lerle aynı dosya biçiminde olan ancak ICL, FON ve FOT dosya uzantılarını kullanan veri dosyalarıdır. ICL dosyaları simge kitaplıkları iken FONT ve FOT dosyaları yazı tipi dosyalarıdır.