Skip to content

DMG Dosyası Nedir?

7 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

  • Bir DMG dosyası, bir Apple Disk Görüntüsü dosyasıdır.
  • Mac’te otomatik olarak veya Windows’ta HFSExplorer veya 7-Zip ile bir tane açın.
  • AnyToISO, CloudConvert veya DMG2IMG ile ISO, ZIP, IMG ve diğerlerine dönüştürün.

Bu makale, DMG dosyalarının ne olduğunu, çeşitli işletim sistemlerinde nasıl açılacağını ve ISO veya IMG gibi başka bir arşiv formatına nasıl dönüştürüleceğini açıklamaktadır.

DMG Dosyası Nedir?

DMG dosya uzantısına sahip bir dosya, bir Apple Disk Görüntüsü dosyasıdır veya bazen Mac OS X Temelde fiziksel bir diskin dijital olarak yeniden yapılandırılması olan Disk Görüntüsü dosyası. Bu nedenle, DMG genellikle fiziksel bir disk kullanmak yerine sıkıştırılmış yazılım yükleyicileri depolamak için kullanılan dosya biçimidir. Büyük olasılıkla bunları yalnızca internetten macOS yazılımını indirirken göreceksiniz. Bu macOS disk görüntüsü formatı sıkıştırmayı, dosya yaymayı ve şifrelemeyi destekler, bu nedenle bazı DMG dosyaları parola korumalı olabilir.

OS X 9’dan daha yeni Mac sürümleri DMG dosyalarını desteklerken, daha eski Mac OS Classic, aynı amaç için IMG dosya biçimini kullanır. DMG ayrıca, Mac disk görüntü dosyası formatıyla ilgili olmayan bazı teknoloji terimlerinin kısaltmasıdır, örneğin Doğrudan Mod Ağ Geçidi ve Çeşitlilik-Çoğullama Kazancı.

Mac’te DMG Dosyası Nasıl Açılır

DMG dosyaları Mac’ler için tasarlanmıştır, bu nedenle bir Mac’te bir tane açmak çok basittir. Bir DMG dosyası bir sürücü olarak “monte edilir” ve işletim sistemi tarafından fiziksel bir sabit diskmiş gibi ele alınır, bu da içeriğini görüntülemeyi gerçekten kolaylaştırır. Mac’iniz için DMG formatında indirdiğiniz yazılım, bir Mac’teki diğer dosyalar gibi açılabilir ve ardından yazılımı yüklemek için kurulum programı çalıştırılabilir.

Windows’ta DMG Dosyası Nasıl Açılır

Bir DMG dosyası kesinlikle açıldı Windows’ta, ancak bu gerçekten yapabileceğiniz anlamına gelmez kullanım içinde bulduğun herhangi bir şey. Örneğin, bir DMG dosyasının yalnızca resimler ve videolar gibi sıkıştırılmış dosyaları depolamadığını, bunun yerine bir yazılım programı tuttuğunu varsayalım. DMG dosyasını Windows’ta aşağıda belirtilen programlardan birini kullanarak ayıklayabilir / açabilirsiniz, ancak aslında yapamazsınız yürütmek programı başka bir Windows uygulaması gibi kullanın. Aynı programı Windows’ta kullanmak için, Mac DMG sürümünü değil Windows sürümünü indirmeniz gerekir. Bununla birlikte, DMG dosyasının yalnızca resimler veya videolar gibi dosyalar içerdiğini (büyük olasılıkla Windows ile de uyumlu bir biçimde) veya sadece DMG dosyasının içinde ne olduğunu görmek istediğinizi varsayarsak, aşağıdaki programlardan birini kullanırken sorun yaşamazsınız. onları görüntülemek için.

Windows'ta bir DMG dosyasındaki görüntü dosyası

Windows, formatı destekleyen herhangi bir sıkıştırma / açma programıyla bir DMG dosyasını açabilir. Her ikisi de ücretsiz olan PeaZip ve 7-Zip, Windows’ta DMG dosyalarının açılmasını destekler. PeaZip veya 7-Zip yüklü olsa bile DMG dosyalarını çift tıklatarak açmada sorun yaşıyorsanız, DMG dosyasını sağ tıklatıp içerik menüsünü kullanmayı deneyin. Örneğin, 7-Zip, DMG dosyalarını şu yolla açar: 7-Zip > Açık Arşiv. DMG Extractor (ücretli sürüm), DMG dosyalarıyla sıkıştırmayı açmaktan daha fazlasını yapmanız gerekiyorsa yararlıdır. SysTools DMG Viewer, tek yapmanız gereken DMG dosyasında ne olduğunu görmekse harikadır. Catacombae HFSExplorer, Windows’ta (ve Linux’ta) DMG dosyalarını görüntüleyebilir, ancak aynı zamanda yeni DMG dosyaları oluşturmanıza da olanak tanır. Her iki program da tamamen ücretsizdir. Dmg2iso adlı ücretsiz bir araç, DMG görüntü dosyasını Windows’ta çok daha kullanışlı olan bir ISO görüntü dosyasına dönüştürecektir. Windows’ta bir DMG dosyasını bağlamanız gerekiyorsa, ancak bunu önce ISO’ya dönüştürmek istemiyorsanız, WinCDEmu, Virtual CloneDrive ve Pismo File Mount Audit Package gibi birkaç program bunu destekler. Windows’un daha yeni sürümleri, yerel olarak ISO montajını destekler.

DMG Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, dmg2iso, DMG’yi ISO’ya dönüştürmek için kullanılabilir. dm2iso bir komut satırı aracıdır, bu nedenle sözdizimi ve diğer kurallarla ilgili talimatlar için indirme sayfasına başvurmanız gerekebilir. Ayrıca, dosyayı bir IMG dosyasına dönüştürmeniz gerekiyorsa, indirme sayfasında IMG aracına bir DMG bulunur. AnyToISO, dmg2iso ile aynı şekilde çalışır ancak çok kullanımı daha kolay. Program ücretsizdir ancak yalnızca 870 MB’den büyük olmayan dosyalar içindir. Bazı ücretsiz dosya dönüştürücüler, DMG dosyalarını ZIP, 7Z, TAR, GZ, RAR ve diğerleri gibi çeşitli diğer arşiv formatlarına dönüştürebilir. CloudConvert ve FileZigZag iki önemli örnektir. DMG’yi PKG’ye (bir macOS yükleyici paketi dosyası) dönüştürmek için önce DMG dosyasının içeriğini çıkarmanız ve ardından bu verileri kullanarak yeni bir PKG dosyası oluşturmanız gerekir. Yardıma ihtiyacınız olursa Spirion Destek Portalı’ndaki bu eğiticiye bakın. Windows’ta DMG dosyasını kullanmak istiyorsanız DMG’yi EXE’ye dönüştüremezsiniz. DMG dosyaları Mac içindir ve EXE dosyaları Windows içindir, bu nedenle Windows’ta bir DMG programını kullanmanın tek yolu, eşdeğerini geliştiriciden indirmektir (varsa); EXE dosya dönüştürücülerine herhangi bir DMG dosyası yok. Yine, Windows’ta bir DMG dosyasını çıkarabilmeniz veya hatta bir DMG’yi Windows tarafından okunabilir bir biçime dönüştürebilmeniz, her zaman DMG dosyasının içeriğinin aniden Windows ile uyumlu hale geleceği anlamına gelmez. Windows’ta bir Mac programını veya Mac video oyununu kullanmanın tek yolu, Windows eşdeğer sürümünü indirmektir. Bir tane yoksa, bir DMG dosyasını dönüştürmek veya çıkarmak herhangi bir işe yaramayacaktır. Önyüklenebilir bir DMG dosyası oluşturmak istiyorsanız, yukarıda belirtilen araçlardan herhangi biri ile onu bir USB formatına dönüştürmek konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Tüm DMG’den USB’ye işlemi TransMac gibi bir araçla mümkündür. Bu programdaki USB sürücüsüne sağ tıklayın ve Disk Görüntüsü ile Geri Yükleve ardından DMG programını çalıştırmak için USB sürücüsünden önyükleme yapabilirsiniz.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Yukarıda belirtilen tekniklerden hiçbiri DMG dosyasını Windows, macOS veya Linux’ta açmada yardımcı olmadıysa, gerçekten bir DMG dosyanızın olmaması gerçekten çok yüksek bir şans. Dosya uzantısı DMG ile karıştırıldıysa bu durum meydana gelebilir. Örneğin, DGML dosya uzantısı, ikisi birbiriyle alakasız olsa bile DMG’ye çok benziyor. İlki, Visual Studio Directed Graph Document dosyaları için kullanılır ve Microsoft’un Visual Studio ile açılır. GMD, GameMaker Program Kodu dosyaları ve GroupMail Mesaj dosyaları için ayrılmış benzer görünümlü bir son ekin başka bir örneğidir. Yine, formatların hiçbiri DMG Mac dosya formatıyla ilgili değildir, bu nedenle dosyanız gerçekten bu uzantılardan birinde bitiyorsa, dosyayı kullanmak için GameMaker veya GroupMail’in yüklü olması gerekir.