Skip to content

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hataları Nasıl Onarılır

16 de Haziran de 2021

Ev ağınıza veya internet erişimi olan bir Wi-Fi erişim noktasına bir cihaz bağladığınızda, internet bağlantısı çeşitli nedenlerle çalışmayabilir. Bu makaledeki talimatlar Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 için geçerlidir.

DNS Sunucusuna Bağlanamamanızın Nedenleri

Bir hata sınıfı, dünya çapında internet sağlayıcıları tarafından kullanılan dağıtılmış ad çözümleme hizmeti olan Etki Alanı Adı Sistemi ile ilgilidir. Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 bilgisayarlar, Bulunan Sorun Giderme penceresinde aşağıdaki hata mesajlarını bildirebilir:​ DNS sunucusu yanıt vermiyor
Bilgisayarınız doğru yapılandırılmış görünüyor, ancak aygıt veya kaynak (DNS sunucusu) yanıt vermiyor

class=”ql-syntax”> Bu arıza durumları oluştuğunda cihaz internete ulaşamayacaktır. Bu DNS sunucusu hataları, birkaç farklı nedenden dolayı görünebilir. Sorunu aşağıda açıklandığı gibi tanılamak ve onarmak için adım adım ağ sorun giderme adımları kullanılabilir.

Windows 10’da Windows Ağ Sorun Gidericisi Nasıl Çalıştırılır

Microsoft Windows PC’lerde, internet bağlantısı sorunlarının tanılanmasına yardımcı olmak için Windows Ağ Tanılama çalıştırılabilir. Bilgisayarınızın DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor hatalarını bildirip bildirmediğinden emin değilseniz, şu adımları izleyin:

 1. Seç Başlat ve sonra seç Ayarlar.

 2. Seç Ağ ve İnternet. Ağ Durumu penceresi açılacaktır.

 3. Seç Ağ Sorun Gidericisi Ağ Ayarlarınızı Değiştirin altında. Windows Ağ Tanılama açılacaktır.

  Windows Ağ Tanılama'nın ekran görüntüsü

 4. Başlamak için adımları izleyin ve sorun giderme testlerinin tamamlanmasını bekleyin. Sihirbaz, bulduğunu düşündüğü hatalara dayalı olarak özelleştirilmiş tanı değerlendirmeleri sunacak ve böylece her geçiş farklı kişiler için farklılık gösterecektir. İçine bak Sorun bulundu Olası temel nedenleri daha iyi tanımlamak için hata mesajı penceresinin bölümüne bakın.

Windows 7 veya 8’de Windows Ağ Sorun Gidericisi Nasıl Çalıştırılır

 1. Kontrol Paneli.

 2. Ağ ve Paylaşım Merkezi.

 3. Tıkla Sorunları gidermek Ağ Ayarlarınızı Değiştirin altında.

  Windows 10 için Networkd ve Sharing Center'da sorun giderme penceresi

 4. Tıklayın İnternet Bağlantıları. Yeni bir İnternet Bağlantıları penceresi görünür.

 5. Tıklayın Sonraki.

 6. Tıklayın Sorun Gidericiyi çalıştırın.

  Windows 10 için Sorun Giderme arabirimindeki sorun giderici seçeneğini çalıştırın

 7. Tıklayın İnternet bağlantımla ilgili sorunları giderin.

  Windows 10'da İnternet arabirimiyle bağlantımla ilgili sorunları giderin

 8. Sorun giderme testlerinin tamamlanmasını bekleyin ve Sorun bulundu hata mesajı için pencerenin bölümü.

 9. Yapmalısın!

DNS Sunucusunun Yanıt Vermeyen Sorunları Nasıl Onarılır

Bu internet bağlantısı hatalarını düzgün bir şekilde düzeltmek için öncelikle sorunu kök nedenine kadar izole etmek gerekir. Her birinin altındaki bölümler, bu arızaların yaygın nedenlerini kapsar:

 • Yanlış davranan internet sağlayıcısı

 • Arızalı TCP/IP veya DHCP hizmetleri

 • Aşırı agresif antivirüs yazılımı

 • Arızalı yönlendirici veya modem

 • İnternet bağlantı sorunlarınızın gerçekten DNS ile ilgili olduğundan emin değilseniz, önce genel bağlantı sorun giderme tekniklerini deneyin.

TCP/IP ve DHCP Arızalarını Çözme

İstemci aygıtının işletim sistemindeki TCP/IP yazılımının arızalanması ve DNS sunucu adreslerini yanlış ayarlaması mümkündür. Bir Windows bilgisayarını yeniden başlatmak genellikle bu geçici aksaklıkları giderir. Daha zarif bir çözüm, Windows IP adresi ayarlarını serbest bırakmak ve yenilemek için standart prosedürü uygulayan TCP/IP yardımcı programlarının çalıştırılmasını içerir. Benzer şekilde, çoğu TCP/IP ağı, istemcilere IP adresleri atamak için Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü hizmetini kullanır. DHCP, yalnızca cihazın özel IP adresini değil, aynı zamanda birincil ve ikincil DNS sunucu adreslerini de atar. DHCP arızalıysa, onu kurtarmak için muhtemelen bilgisayarın yeniden başlatılması gerekir. Hem cihazınızın hem de ağ yönlendiricinizin DHCP’nin etkin olduğundan emin olun. Bağlantının herhangi bir ucu DHCP kullanmıyorsa, normalde internet bağlantısı hataları oluşur.

DNS Sağlayıcı Sorunlarını Ele Alma

Birçok kişi, ev ağlarını, internet sağlayıcılarından otomatik olarak DNS sunucu adreslerini alacak şekilde yapılandırır. Sağlayıcının sunucuları veya ağı kesintiye uğradığında veya yoğun trafikle yüklendiğinde, DNS hizmetleri aniden çalışmayı durdurabilir. Müşteriler, sağlayıcının DNS’sini kullanmadan önce sağlayıcının bu sorunları çözmesini beklemelidir. Her sağlayıcı tarafından desteklenen özel DNS sunucularına alternatif olarak, başta Google ve OpenDNS olmak üzere çeşitli sağlayıcılar ücretsiz genel DNS sunucuları sunmaktadır. Bir yönlendirici yöneticisi, genel DNS IP adreslerini yönlendirici yapılandırma ayarlarına manuel olarak girerek ağlarının DNS kurulumunu özel bir DNS yapılandırmasından genel bir DNS yapılandırmasına değiştirebilir. DNS ayarları, Ağ ve Paylaşım Merkezi aracılığıyla Windows cihazının kendisine de uygulanabilir. Bununla birlikte, bu yaklaşım genellikle kalıcı bir çözüm olarak çalışmayacaktır, çünkü cihazlar normal olarak yerel ayarlarını DHCP aracılığıyla yönlendiriciden gelen ayarlarla alır ve geçersiz kılar.

Antivirüs Programlarından İnternet Blokajlarını Önleme

İnsanların Windows PC’lerine yükledikleri virüsten koruma programları, davetsiz misafirleri dışarıda tutmak için tasarlanmıştır, ancak aynı zamanda hatalı çalışan bir cihaz algılarlarsa internet erişimini de engellerler. Çoğu virüsten koruma programı, yazılım satıcılarının düzenli olarak otomatik olarak güncellediği özel veritabanı dosyalarını kullanarak çalışır. PC kullanıcıları, arka planda tetiklendikleri ve normal çalışmayı kesintiye uğratmayacak şekilde tasarlandıkları için bu yükleme güncellemelerinin ne zaman gerçekleştiğini çoğu zaman fark etmezler. Ne yazık ki, bazen bu veri güncellemelerinde, virüsten koruma programının, gerçekten yanlış bir alarm olduğunda bir bilgisayara virüs bulaştığına inanmasına neden olan hatalar yapılır (yanlış pozitif Ölçek). Bu yanlış pozitifler, Windows’un aniden DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor hatalarını bildirmeye başlamasını tetikleyebilir. Aygıtınızın nedeninin bu olup olmadığını doğrulamak için virüsten koruma programını geçici olarak devre dışı bırakın ve Windows Ağ Tanılama’yı yeniden çalıştırın. Ardından, yeni bir güncelleme veya teknik destek için virüsten koruma satıcısına danışın. Antivirüsün devre dışı bırakılması kalıcı bir çözüm olarak çalışmasa da, sorunu geçici olarak gidermek için bunu yapmak normalde (her zaman değil) güvenlidir.

Arızalı Yönlendiriciyi veya Modemi Kurtarın veya Değiştirin

Hatalı çalışan bir geniş bant yönlendirici veya geniş bant modem, ev ağı cihazlarında bu DNS hata mesajlarını tetikleyebilir. Yönlendiriciyi ve modemi yeniden başlatmak, aralıklı yönlendirici hatalarını en azından geçici olarak çözecektir. Hata göstermeye devam ederlerse, yönlendiriciler ve modemler eninde sonunda değiştirilmelidir. Ancak, her ikisinin de DNS hatalarının düzenli olarak oluşturulmasına neden olacak şekilde başarısız olması pek olası değildir. Başarısız olan yönlendiriciler ve modemler normalde hiç açılamaz veya temel alınan ağ bağlantısının kendisiyle ilgili hatalar üretir. Yönlendiriciye kablolu bir Ethernet bağlantı noktası kullanarak bağlanırsanız, bunun yerine farklı bir bağlantı noktası kullanmak için Ethernet kablosunu taşımayı deneyin.