Skip to content

Doğru Flash Sürücü Nasıl Seçilir

15 de Mayıs de 2021

USB flash sürücüler (flash sürücüler olarak da bilinir) dosyaları yedeklemek veya fiziksel olarak taşımak ve diğer birçok kullanım için çok kullanışlıdır. Ama hangisini satın almalısınız? Bu, neye ihtiyacın olduğuna bağlı. Burada, mevcut çeşitli flash sürücülere ve bir tane satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken faktörlere bir göz atacağız.

Depolama kapasitesi

Tim Wege / EyeEm / Getty Images
USB flash sürücü kapasiteleri 1 GB’nin altından 1 TB’nin üzerine kadar değişir. Flash sürücü için “doğru” boyut yoktur; İhtiyaç duyduğunuz depolama miktarı, ne kadar veri depolamak istediğinize bağlıdır. Örneğin, bir bilgisayardan yalnızca birkaç Word veya Excel dosyası depolamak istiyorsanız, 1 GB flash sürücü size gereğinden fazla kapasite sağlayabilir. Ancak, tüm dosyalarınızı yedeklemeyi planlıyorsanız, birkaç GB’den 500 GB’a veya daha fazlasına ihtiyacınız olabilir. Telefonunuzdaki tüm görüntüleri ve videoları saklamak istiyorsanız, telefonunuzun ayarlarına gidin ve medya dosyalarınızın ne kadar yer kapladığını görün. 1 GB’den birkaç düzine GB’ye kadar herhangi bir yerde olabilir. Her neyse, bu minimum İleride daha fazla dosya ekleyebileceğinizi göz önünde bulundurarak ihtiyacınız olan depolama alanı miktarı. MP4’ler gibi diğer dosya türleri için aynı yöntemi kullanabilirsiniz. Aynı sürücüde başka hangi tür dosyaları depolamak isteyebileceğinizi düşünmeyi unutmayın. Flash sürücülerin fiyatı doğrudan boyutlarıyla ilgilidir; boyut arttıkça fiyat da artar. Bazı hızlı fiyat karşılaştırmaları için en iyi USB flash sürücülerin listesine bakın.

Transfer Hızı

Flash sürücü satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer faktör de aktarım hızıdır. İki tür USB flash sürücü vardır: daha eski bir standart olan USB 2.0 ve daha yeni olan USB 3.0. USB 2.0 için aktarım hızı 480 Mbps ve USB 3.0 4.800 Mbps veya 4.5 Gbps’dir. Bu, USB 3.0’ın USB 2.0’dan yaklaşık 10 kat daha hızlı olduğu anlamına gelir. Genellikle, dijital video projesi gibi 16 GB’lık bir dosya, USB 3.0 kullanılarak bir dakikadan daha kısa sürede aktarılır, ancak USB 2.0 kullanılarak aktarılması yaklaşık dokuz dakika sürer. Seçtiğiniz USB türü kısmen, veri aktardığınız cihaza ve kullanmakta olduğunuz bağlantı noktasına bağlıdır. Bilgisayarınızdaki USB bağlantı noktalarının cihaz yönetimi ayarlarında hangi standardı desteklediğini onaylayabilirsiniz.

 1. Windows arama çubuğuna “Aygıt Yöneticisi” yazın ve seçenekler listesinden onu seçin.

  Arama çubuğunu kullanarak Windows'ta Aygıt Yöneticisine ulaşabilirsiniz.

 2. Çift tıklayın Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicileri.

  Windows'ta Aygıt Yöneticisi panelini gösteren bir ekran görüntüsü.

 3. Burada, bilgisayarınızdaki USB bağlantı noktalarının hangi standardı desteklediğini görebilirsiniz.

  Windows'ta USB 3.0 desteği olan bir bilgisayarı gösteren bir ekran görüntüsü.

Güvenlik

Bilgisayar virüsü illüstrasyon

JakeOlimb / DigitalVision Vektörleri / Getty Images
USB flash sürücülerin rahatlığı ile bazı güvenlik riskleri ortaya çıkar:

 • Küçük boyutları kaybolmalarına veya gözden kaçmalarına neden olabilir.
 • Fiziksel olarak takip etmek zordur (bazı şirketler bu nedenle kullanımlarını yasaklar).
 • Kötü amaçlı yazılımları bir bilgisayardan diğerine aktarabilirler.

Bir başparmak sürücüsünün küçük boyutu, taşınabilirliğinden vazgeçmeden değiştirilemez ancak yazılım şifrelemesi ve donanım şifrelemesi, kötü amaçlı yazılım aktarımını ve yetkisiz erişimi önlemeye yardımcı olabilir. Tam disk şifreleme programları, çıkarılabilir medyanın anında şifrelenmesini sağlar. Diğer bir koruma türü, kullanıcıların sürücüyü kullanmak için üzerine bir PIN girmesi gereken yerleşik bir tuş takımıdır. Gizli olmayan birkaç dosyayı bir ev bilgisayardan diğerine aktarıyorsanız, bu ekstra yetenekler gerekli olmayabilir. Ancak birden çok bilgisayar arasında dosya aktarıyorsanız veya önemli veya tescilli verileri arşivliyorsanız, cihazı korumanız gerekir. Veri güvenliği, USB’lerin maliyetini artırır, ancak satın alma kararınızı verirken, korumasız sürücünüz yanlış ellere düşerse maliyetin ne olacağı (zaman, para ve ağırlaşma açısından) ile karşılaştırmalısınız.