Skip to content

Dokunmatik Ekran Nedir ve Nasıl Çalışır?

25 de Mayıs de 2021

Dokunmatik Ekran nedir?

Dokunmatik ekran, dokunarak etkileşimde bulunduğunuz herhangi bir ekrandır. Kişisel elektronik cihazlar ve bilgisayarlar dahil birçok üründe ve ayrıca metro biletlerinin satıldığı kiosklar veya bir marketteki ödeme bankosu gibi yerlerde dokunmatik ekranlar bulacaksınız. İşte nasıl çalıştıkları ve neden dokunmatik ekranlı olmayan bir seçenek yerine bir dokunmatik ekranlı cihaz seçmek isteyebileceğinizle ilgili temel bilgiler.

Dirençli ve Kapasitif Dokunmatik Ekranlar Arasındaki Fark

İki tür dokunmatik ekran vardır: dirençli ve kapasitif. Dirençli bir dokunmatik ekran, parmağınızın dokunuşuna direnir. Onunla etkileşim kurmak veya bazı durumlarda parmağınızla biraz kuvvetle bastırmak için bir ekran kalemi veya elektronik kalem gerektirir. Elinizi ekranda fırçalamak herhangi bir etki yaratmaz. Dirençli dokunmatik ekranlar, faturanızı ödemek için elektronik imzanızı sağladığınız süpermarket gibi yerlerde bulunur. Buna karşılık, kapasitif bir dokunmatik ekran, özellikle bir parmak dokunuşuyla çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Kapasitif dokunmatik ekranlar, dokunmanın kral olduğu akıllı telefonlar ve tabletler gibi yerlerde bulunur. Bunlar, tüketici elektroniğinde kullanılan en tipik ekran türüdür.

Dokunmatik Ekranlar Nasıl Çalışır?

Dirençli bir dokunmatik ekran, dokunduğunuz ekranın üst kısmının altındaki elektriksel olarak iletken bir katmanla temas ettirilerek çalışır. Aşağıdaki katmanda her zaman içinden geçen bir elektrik akımı vardır. İki katman birbirine dokunduğunda, akış değişir ve dokunuşunuzu kaydeder. Bu tür ekranlara parmağınızla basarsanız, ekranın biraz büküldüğünü hissedebilirsiniz. İşe yarayan da budur. Bir kalemle ödeme sayacındaki üst ekrana bastığınızda, hareketinizi kaydetmek için doğrudan altındaki katmanla temas eder. Bazen, özellikle eski ekranlarda, imzanızı kaydetmesi için daha fazla bastırmanız gerekir. Bunun aksine, kapasitif dokunmatik ekranlar, dokunuşunuzu kaydetmenin bir yolu olarak basınç kullanmaz. Bunun yerine, elektrik akımı olan herhangi bir şey (insan eli dahil) onlara dokunduğunda dokunuşu kaydederler. Ekran, insan saçından daha küçük tonlarca küçük telden oluşur. Elleriniz ekrana dokunduğunda, ekranın dokunuşunuzu kaydetmesine neden olan bir devreyi tamamlarlar. Normal eldivenler taktığınızda dokunmatik ekranlar çalışmaz çünkü vücudunuzdaki elektrik akımı ekrana bağlanamaz.

Dokunmatik Ekran Klavyeleri Nasıl Çalışır?

Dokunmatik ekranlı bir aygıt üzerindeki klavye, aygıttaki bilgisayara bir mesaj göndererek çalışır ve dokunmanın ekranda tam olarak nerede olduğunu bilmesini sağlar. Sistem düğmelerin nerede olduğunu bildiği için ekranda bir harf veya sembol belirir. Belirli yerlerde muslukları kaydetmek için klavyeye ihtiyacınız yoktur. Uygulamaları başlatmak, müzik dinlerken Oynat / Duraklat düğmesine dokunmak veya bir telefon görüşmesini sonlandırırken kapat düğmesini kullanmak klavye gerektirmez. Dokunmatik ekranlar neredeyse her zaman güvenilir bir şekilde çalışır ve çalışmadıklarında, çalışmaya başlamak için kullanabileceğiniz temel dokunmatik ekran düzeltmeleri vardır.

Dokunmatik Ekranlar Neden Popüler?

Dokunmatik ekranların popüler olmasının birkaç nedeni vardır. Başlangıç ​​olarak, ekranlar hem klavye hem de görüntüleme ekranı olarak kullanılabilir. Aynı alanı birden fazla amaçla kullanmak, daha büyük bir ekrana sahip olabileceğiniz anlamına gelir. Bunun güzel bir örneği için, orijinal Blackberry akıllı telefonlarını düşünün. Çalışmak için geleneksel bir fiziksel klavyeye ihtiyaçları vardı, bu yüzden ekran cihazın yarısını kaplıyordu. Birkaç yıl ileri sarıldı ve orijinal iPhone, klavyeyi dokunmatik ekranın içine yerleştirdiğinde bu ekran alanını artırmayı başardı. Kullanıcılar oyun oynamak, video izlemek ve internette gezinmek için hemen daha fazla alana sahip oldu. Dokunmatik ekranlara geçmenin bir başka nedeni de daha uzun süre dayanmalarıdır. Fiziksel düğmelerin çalışması için küçük parçalar gerekir. Bu parçalar zamanla yıpranarak düğmelerin yapışmasına, çalışmasının durmasına veya düşmesine neden olur. Aksine, bir dokunmatik ekran milyonlarca dokunuş için çalışabilir. Dokunmatik ekranlı bir telefonun, düğmeli kapaklı bir telefondan düşme olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, iki telefona benzer şekilde bakıldığında ve hasar görmediğinde, bir dokunmatik ekranın daha uzun bir işlevsel ömrü vardır. Dokunmatik ekranların temizlenmesi, dokunsal klavye muadillerine göre daha kolaydır. Bilgisayarınızın klavyesini temizlemeyi hiç denediniz mi? İPhone ekranını silmek çok daha kolay.

Neden Dokunmatik Ekran İsteyebilirsiniz?

Bir akıllı telefon satın almak söz konusu olduğunda, dokunmatik ekran edinmenin nedenini anlamak kolaydır. Tüm büyük telefon üreticileri dokunmatik ekranlara geçtiler. Dokunmatik ekranlı telefonlarla uygulamaları çalıştırabilir, video izleyebilir ve Pandora ve Spotify gibi müzik akışını dinleyebilirsiniz. Bilgisayarlar söz konusu olduğunda, dokunmatik ekranlı bir cihaz almanızın nedenleri daha belirsizdir. Tüm üreticiler dokunmatik ekranlı bir bilgisayar seçeneği sunmaz, ancak çoğu yapar. Dokunmatik ekranlı bir modeli tercih etmenin en büyük nedeni, bilgisayarınızı tablet olarak kullanmak istemenizdir. Bu durumda, Microsoft Surface Pro gibi bir şey mükemmel bir seçimdir. Cihaz, geleneksel bir dizüstü bilgisayar ile aynı işlevselliğe sahiptir, ancak klavye çıkarılabilir ve onu bir tablet olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca etrafta taşınması kolay süper hafif bir cihaza da sahip oluyorsunuz. Bir dokunmatik ekrana sahip olmanın işe yaradığına şaşıracaksınız. Dizüstü bilgisayarınızdaki dokunmatik ekranı akıllı telefonunuzdaki kadar sık ​​kullanmayacaksınız, ancak bir tane kullanarak yaptığınız şeyi düzene sokabileceğiniz durumlar vardır. Örneğin, çevrimiçi bir formu doldurduğunuzda, bir sonraki alana gitmek için ekrana dokunmak, fareyi kullanarak oraya gitmekten daha kolaydır. Benzer şekilde, bir belgeyi imzalamanız gerektiğinde, dokunmatik ekranlı bir bilgisayarda parmağınızla imzalayabilirsiniz. Ekranda imzalamak, bir belgeyi yazdırmak, imzalamak ve tekrar dijital hale getirmek için taramaktan daha iyidir. Dokunmatik ekranlı bilgisayarlar, uzun bir makale okurken de kullanışlıdır. Aşağı kaydırmak için fare yerine dokunmatik ekran kullanmanın sezgisel bir yönü var. Okurken, sayfanın belirli bir bölümünü yakınlaştırmak istiyorsanız, dokunmatik ekran, eyleme yaklaşmak için akıllı telefonunuzda yaptığınız gibi yakınlaştırarak yakınlaştırmanıza olanak tanır.