Skip to content

Dondurulmuş bir iPad’i ‘Merhaba’ veya ‘Yükseltmek için Kaydır’ Ekranında Geri Yükleme

1 de Haziran de 2021

İPad genellikle piyasadaki en dayanıklı ve hatasız tabletlerden biridir, ancak herhangi bir bilgisayar gibi sorunları da olabilir. Ve hepsinden de, etkinleştirme veya “Merhaba” ekranında takılıp kalmak en korkutucu, özellikle de yakın zamanda iOS işletim sisteminin en yeni sürümüne yükseltme yaptıysanız veya iPad’i “fabrika varsayılanı” ayarlarına sıfırladıysanız. İyi haber şu ki, iPad’inizi çalışır duruma getirebilmelisiniz. Ne yazık ki kötü haber, iPad’i en son yedeklemeden geri yüklemeniz gerekebileceğidir.

Kurulum, Güncelleme veya Etkinleştirme İşlemi Sırasında iPad Dondu

Çoğu kişi, iPad’in üst kısmındaki Uyku / Uyanma düğmesine basmanın aslında cihazı kapatmadığının farkında değil, bu da sorun gidermede önemli bir ilk adım. ‘Merhaba’ ekranındaysanız veya ‘Yükseltmek için Kaydır’ ekranındaysanız, normal bir yeniden başlatma yaparken sorun yaşayabilirsiniz. Sert bir yeniden başlatma, iPad’e herhangi bir onay olmadan hemen kapanmasını söylediğinizde gerçekleşir.

  1. İlk, basın ve basılı tutun Uyut / Uyandır düğmesi.
  2. Bir sorgu varsa Kapatmak için kaydır ekranda açılır, serbest bırakmak Uyku / Uyan düğmesin ve ekrandaki komut istemlerini izleyin. Bu normal bir yeniden başlatmadır.
  3. Eğer sen yapamaz görmek Kapatmak için kaydır birkaç saniye sonra, tutmaya devam edin. Uyut / Uyandır düğmesi aşağı. Yaklaşık yarım dakika sonra iPad otomatik olarak kapanacaktır. Bu bir zor yeniden başlatma. Yumuşak yeniden başlatma ile sert yeniden başlatma arasındaki tek fark, cihazı kapatmayı onaylamanızın istenmemesidir. Donanımla yeniden başlatma, iPad’in sizden etkinleştirme sırasında veya bir güncelleme sırasında donma gibi onaylamanızı isteyemeyebileceği durumlarda devreye giren bir arıza korumadır.
  4. İPad kapandıktan sonra yaklaşık on saniye bekleyin ve ardından Uyut / Uyandır düğmesi ve iPad yeniden açılacaktır. Ekranda Apple logosu göründüğünde parmağınızı kaldırabilirsiniz.

Umarım, cihazı yeniden başlatmak sorunu çözecektir. Hala sorun yaşıyorsanız, bu adımları tekrarlamayı deneyebilirsiniz, ancak iPad’i hemen tekrar açmak yerine, şarj olması için bir saat kadar bir duvara veya bilgisayara takabilirsiniz. Bu, iPad’in gücünün düşük olmasından kaynaklanan sorunları ortadan kaldıracaktır.

Cihazı iTunes Üzerinden Sıfırlama

İPad'i Geri Yüklemeyi Sıcak Gösteren iTunes'un ekran görüntüsü.

İPad’i yeniden başlatmayı uzun bir atış olarak adlandırmasam da, iPad’in ‘Merhaba’ veya kurulum ekranını geçmemesi ile ilgili bir sorun genellikle cihazı fabrika varsayılan ayarına sıfırlamayı gerektirir. Ne yazık ki, en büyük sorunun ortaya çıkabileceği yer burasıdır. İPad’inizi yalnızca iPad’imi Bul kapalıysa iTunes aracılığıyla geri yükleyebilirsiniz ve iPad’inize giremiyorsanız iPad’imi Bul’u kapatamazsınız. Açıp açmadığınızdan emin değilseniz? İPad’i geri yüklemeye çalışırken iTunes’da bilgilendirileceksiniz. İPad’imi Bul’unuz varsa açık cihazı icloud.com aracılığıyla uzaktan geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. İPad’imi Bul’unuz varsa kapalı, cihazı iTunes aracılığıyla geri yükleyebilmelisiniz.

  1. Öncelikle, bilgisayarınızın açık ve iTunes’un açık olduğundan emin olun. İTunes’un en son sürümünü indirin.
  2. İPad ile birlikte gelen Lightning konektörünü kullanarak iPad’inizi bilgisayarınıza takın.
  3. Normalde iTunes, iPad’inizi tanıyacaktır. Hiç prize takmadıysanız, bunu yapmak istediğinizi onaylamanız istenecektir. Güven bu bilgisayar. Bilgisayara güvendikten sonra, iPad Müzik, Video ve Bilgisayar düğmelerinin yanındaki ekranın sol üst tarafındaki düğmesine basın. Bu sizi bir ekrana götürecektir. İPad’i geri yükle seçenekler. Ancak, iPad etkinleştirme ekranında donduğu için bilgisayar onu her zaman tanımaz.
  4. Bilgisayar iPad’i tanımazsa, tuşunu basılı tutun. her ikisi de Uyut / Uyandır düğmesi iPad’in üst kısmında ve Ana menü tuşu iPad’in ekranının hemen altında. Bu düğmelerin her ikisini de birkaç saniye basılı tuttuktan sonra iTunes, cihazınızı geri yüklemenizi istemelidir.

İPad’i geri yükledikten sonra, iPad’i ilk aldığınızda yaptığınız gibi normal şekilde ayarlayabilirsiniz. İCloud’da depolanan bir yedeğiniz varsa, işlem sırasında bir iCloud yedeklemesinden geri yüklemek isteyip istemediğiniz sorulur.

İPad’i Kurtarma Moduna Almayı Deneyin

İPad’inizle hala sorun yaşıyorsanız, iPad’i kurtarma moduna geçirmeyi denemeniz gerekebilir. Bu, belirli korumaları atlayan ve size önce iPad’i yedekleme fırsatı sunmayan bir moddur, ancak fabrika varsayılan moduna geri dönmenize yardımcı olabilir.