Skip to content

Dosya İndirmeye Zorlamak İçin PHP Nasıl Kullanılır

27 de Haziran de 2021

Çoğu modern tarayıcı PDF ve medya dosyalarını satır içinde görüntülediğinden, tarayıcıyı belirli bir dosya türünü görüntülemek yerine indirmeye zorlamak için yazdığınız dosyaların HTTP başlıklarını değiştirmenize olanak tanıyan PHP programlama dilini kullanın. Dosyalarınızın barındırılacağı web sunucusunda PHP’ye, indirilecek bir dosyaya ve söz konusu dosyanın MIME türüne ihtiyacınız olacak.

Bir Dosyayı İndirmeye Zorlamak İçin PHP Nasıl Kullanılır

John Kuzu / Getty Images
Bu işlem iki ayrı adım gerektirir. İlk olarak, korumak istediğiniz dosyayı yöneten bir PHP dosyası oluşturacaksınız ve ardından o PHP dosyasına, göründüğü sayfanın HTML’sine bir referans ekleyeceksiniz. Sunucuya bir dosya yükledikten sonra, bir metin düzenleyicide bir PHP belgesi oluşturun. Örneğin, zorlamak isterseniz örnek.pdf satır içi görüntülemek yerine indirmek için şöyle bir komut dosyası oluşturun: header(“İçerik düzeni: ek; dosyaadı=örnek.pdf”);
header(“İçerik türü: uygulama/pdf”);
readfile(“örnek.pdf”);
?>

PHP’deki içerik türü başvurusu önemlidir – koruduğunuz dosyanın MIME türüdür. Örneğin, bunun yerine bir MP3 dosyası kaydettiyseniz, uygulama/pdf ile ses/mpeg. olmalı boşluk veya satır başı yok dosyanın herhangi bir yerinde (noktalı virgülden sonra hariç). Boş satırlar PHP’nin varsayılan olarak MIME tipine geçmesine neden olur. metin/html ve dosyanız indirilmeyecek. PHP dosyasını HTML sayfalarınızla aynı konuma kaydedin. Ardından sayfanın PDF bağlantısını aşağıdaki gibi değiştirin: PDF’yi indirin

type=”kod”>

Hususlar

Bu prosedürü iki önemli husus yönetir. Birincisi, birisi PDF dosyasına doğrudan bağlantıyı keşfettiyse, PHP’nin yoluna girmesine gerek kalmadan dosyaya doğrudan erişebilir. İkinci olarak, bu hızlı ve kolay yaklaşımı kullanarak korumak istediğiniz her dosya için PHP korumasına ihtiyacınız olacak. Birkaç dosyayı bu şekilde korumak için, korunan dosyayı ve PHP dosyasını aynı adla adlandırmak, her şeyi düz tutmak için yalnızca uzantıda farklılık göstermek mantıklıdır.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Kyrin, Jennifer. “Dosya İndirmeye Zorlamak İçin PHP Nasıl Kullanılır.” Düşünce Şirketi, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/using-php-to-force-download-3469180.
Kyrin, Jennifer. (2021, 14 Mayıs). Dosya İndirmeye Zorlamak İçin PHP Nasıl Kullanılır? https://www.thinktco.com/using-php-to-force-download-3469180 adresinden alındı.
Kyrin, Jennifer. “Dosya İndirmeye Zorlamak İçin PHP Nasıl Kullanılır.” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/using-php-to-force-download-3469180 (erişim tarihi 27 Haziran 2021).