Skip to content

Dosya Özniteliği Nedir?

4 de Nisan de 2021

Bir dosya özniteliği (genellikle yalnızca nitelik veya a bayrak) bir dosya veya dizinin var olabileceği belirli bir koşuldur. Bir öznitelik ya da Ayarlamak veya temizlendi herhangi bir zamanda, yani etkin veya etkin değil demektir. Windows gibi bilgisayar işletim sistemleri, verileri belirli dosya öznitelikleriyle etiketleyebilir, böylece veriler, öznitelik kapalı durumdaki verilerden farklı şekilde işlenebilir. Öznitelikler uygulandığında veya kaldırıldığında dosyalar ve klasörler aslında değişmez, yalnızca işletim sistemi ve diğer yazılımlar tarafından farklı şekilde anlaşılırlar.

yuoak / DigitalVision Vektörleri / Getty Images

Farklı Dosya Özellikleri Nelerdir?

Windows’ta aşağıdakiler dahil bir dizi dosya özniteliği mevcuttur:

 • Arşiv dosyası özniteliği
 • Dizin özelliği
 • Gizli dosya özelliği
 • Salt okunur dosya özniteliği
 • Sistem dosyası özniteliği
 • Hacim etiketi özelliği

Aşağıdaki dosya öznitelikleri ilk olarak Windows işletim sisteminde NTFS dosya sistemiyle kullanılabilir, yani eski FAT dosya sisteminde bulunmazlar:

 • Sıkıştırılmış dosya özniteliği
 • Şifrelenmiş dosya özniteliği
 • Dizine alınmış dosya özniteliği

Daha nadir de olsa Windows tarafından tanınan birkaç ek dosya özniteliği aşağıda verilmiştir:

 • Cihaz dosyası özniteliği
 • Bütünlük dosyası özniteliği
 • İçerik endeksli dosya özniteliği değil
 • Fırçalama dosyası özniteliği yok
 • Çevrimdışı dosya özelliği
 • Seyrek dosya özniteliği
 • Geçici dosya özniteliği
 • Sanal dosya özniteliği

Bunlar hakkında daha fazla bilgiyi Microsoft’un Dosya Özniteliği Sabitleri sayfasında okuyabilirsiniz. Teknik olarak ayrıca bir normal file özniteliği, hiçbir dosya özniteliği anlamına gelmez, ancak buna normal Windows kullanımınız içinde hiçbir yerde referans verildiğini asla görmezsiniz.

Dosya Nitelikleri Neden Kullanılır?

Dosya öznitelikleri, size veya kullandığınız bir programa veya hatta işletim sisteminin kendisine bir dosya veya klasör için belirli haklar verilebilmesi veya reddedilebilmesi için mevcuttur. Ortak dosya özniteliklerini öğrenmek, örneğin, belirli dosya ve klasörlerin neden “gizli” veya “salt okunur” olarak adlandırıldığını ve bunlarla etkileşim kurmanın diğer verilerle etkileşimden neden bu kadar farklı olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Uygulama Sadece oku dosya özniteliği, yazma erişimine izin vermek için öznitelik kaldırılmadıkça dosyanın herhangi bir şekilde düzenlenmesini veya değiştirilmesini engeller. Salt okunur özniteliği genellikle değiştirilmemesi gereken sistem dosyalarında kullanılır, ancak aynı şeyi kendi dosyalarınızda da yapabilirsiniz, erişime sahip birinin düzenlememesini tercih edebilirsiniz.

Salt okunur özelliği nedeniyle bir dosyada düzenleme devre dışı bırakılan ekran görüntüsü

Salt Okunur Öznitelik Mesajı.

Gizli öznitelik kümesine sahip dosyalar aslında normal görünümlerden gizlenecek ve bu dosyaların yanlışlıkla silinmesini, taşınmasını veya değiştirilmesini gerçekten zorlaştıracaktır. Dosya, diğer tüm dosyalar gibi hala mevcuttur, ancak gizli öznitelik değiştirildiği için, sıradan kullanıcının onunla etkileşim kurmasını engeller. Windows’u, özniteliği kapatmadan bu dosyaları görmenin kolay bir yolu olarak gizli dosya ve klasörleri görüntüleyecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Öznitelikleri, örneğin bir dosyanın yalnızca gizli değil, aynı zamanda bir sistem dosyası olarak işaretlenmesi ve arşiv özniteliğiyle ayarlanabilmesi için de birleştirebilirsiniz.

Dosya Öznitelikleri ve Klasör Öznitelikleri

Öznitelikler hem dosyalar hem de klasörler için açılıp kapatılabilir, ancak bunu yapmanın sonuçları ikisi arasında biraz farklılık gösterir. Gizli öznitelik gibi bir dosya özniteliği bir dosya, bu tek dosya gizlenecek, başka hiçbir şey yok. Aynı gizli nitelik bir Klasör, size klasörü gizlemekten daha fazla seçenek sunulur: gizli özniteliği yalnızca klasöre veya klasöre, alt klasörlerine ve tüm dosyalarına uygulama seçeneğiniz vardır.

Windows 8'de bir klasörün özniteliklerinin ekran görüntüsü

Klasör Özellikleri.

Gizli dosya özniteliğini bir klasörün alt klasörlerine ve dosyalarına uygulamak, klasörü açtıktan sonra bile içinde bulunan tüm dosya ve klasörlerin de gizleneceği anlamına gelir. Yalnızca klasörü gizlemenin ilk seçeneği, alt klasörleri ve dosyaları görünür kılar, ancak klasörün ana, kök alanını gizler.

Dosya Nitelikleri Nasıl Uygulanır?

Bir dosya için mevcut tüm özniteliklerin, yukarıdaki listelerde gördüğünüz ortak adlara sahip olmasına rağmen, hepsi bir dosya veya klasöre aynı şekilde uygulanmaz. Küçük bir özellik seçimi manuel olarak açılabilir. Windows’ta bunu bir dosya veya klasöre sağ tıklayarak (veya dokunma arayüzlerine dokunup basılı tutarak), özelliklerini açarak ve ardından sağlanan listeden bir özniteliği etkinleştirerek veya devre dışı bırakarak yapabilirsiniz.

Windows 8'deki dosya ve klasör öznitelik seçeneklerinin ekran görüntüsü

Dosya ve Klasör Öznitelikleri (Windows).

Windows’ta, Komut İstemi’nden ulaşılabilen öznitelik komutuyla daha geniş bir öznitelik seçimi de ayarlanabilir. Bir komut aracılığıyla öznitelik kontrolüne sahip olmak, yedekleme yazılımı gibi üçüncü taraf programların dosya özniteliklerini kolayca düzenlemesine olanak tanır.

Windows 10 Komut İstemi'nde Attrib komut seçenekleri

Attrib Komutu (Windows 10).

Linux işletim sistemleri, chattr Dosya özniteliklerini ayarlamak için (Özniteliği Değiştir) komutu, chflags (Bayrakları Değiştir) macOS’ta kullanılır.

Ubuntu'da bir JPEG dosyasında ayarlanan değişmez bitin ekran görüntüsü

Ubuntu’da chattr aracılığıyla + i (Değiştirilemez) Bit’i ayarlama.