Skip to content

Dosya ve Klasörleri Kopyalamak için Linux Nasıl Kullanılır

12 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Cp komutunu aşağıdaki biçimde kullanın: cp [option] kaynak hedef dosya ve klasörleri başka bir dizine kopyalamak için.
  • Örnek: Kopyala sample.txt / home / kullanıcı / dokümandan / home / kullanıcı / masaüstüne: cp ~ / docs / sample.txt ~ / desktop / sample.txt
  • Bir Linux masaüstü ortamında, dosyayı sağ tıklayın ve sürükleyin. Fareyi bırakın ve menüden kopyalama ve taşıma seçeneklerini seçin.

Bu makale Linux’un nasıl kullanılacağını açıklar cp dosyaları ve klasörleri bir dizinden diğerine kopyalamak için komut. Herhangi bir Linux komutunda olduğu gibi, cp çeşitli anahtarları destekler ve bir grafik dosya yöneticisi kullanarak dosyaları kopyaladığınızda komut kaputun altında çalışır.

Dosyaları Kabuk İsteminden Kopyala

Bir kabuk isteminden, cp komut. Aşağıdaki genel biçimi alır: cp [option] kaynak hedef

Komut, anahtar olarak sunulan bir dizi belirli seçeneği kabul eder. İçin kılavuz sayfasını kontrol edin cp veya yürütmek cp –help belirli bir bağlam için. Örneğin, dosyayı kopyalamak için sample.txt / home / user / docs konumundan / home / user / desktop konumuna, aşağıdaki komutu yürütün: cp ~ / docs / sample.txt ~ / desktop / sample.txt

The cp komut, sert ve yumuşak bağlantılar, meta karakterler ve joker karakterlerle çalışır.

Masaüstü Ortamında Dosyaları Kopyala

Linux birkaç sağlam masaüstü ortamı sunduğundan, her DE’nin varsayılan dosya yöneticisi biraz farklı çalışır. Genel olarak, yine de, grafik dosya yöneticilerinin tümü aynı kuralları destekler. Bir dosyayı kopyalamak için sağ tıklayın ve sürükleyin; fareyi bıraktığınızda, kopyalama ve taşıma dahil seçenekler sunan bir bağlam menüsü göreceksiniz. Bu işlem masaüstü için de geçerlidir. Bazı dağıtımlar dosyaların masaüstünde görünmesine izin vermez. Dosyaların masaüstünde görünüp görünmeyeceğini değiştirmek için DE’nizin ayarlarını kontrol edin. Bu ayar genellikle bir grafik dosya yöneticisinde değil, dağıtıma bağlı olarak sistem düzeyindeki ayarlarda ayarlanır. Bir noktayla başlayan dosyalar, varsayılan olarak ekranda gizlidir, ancak bunları gizli olduklarında bile kopyalayabilirsiniz. Basın Ctrl+H bunları bir grafik dosya yöneticisinde görüntülemek veya çalıştırmak için ls -a bunları kabuk içindeki bir listede görüntülemek için.