Skip to content

Dosyaları Mac’inizde iCloud Drive’a Kaydetme

7 de Nisan de 2021

iCloud, Apple’ın 2011’de başlattığı bulut depolama ve bulut bilgi işlem hizmetidir. iCloud yalnızca içeriğinizi güvenli bir şekilde depolamakla kalmaz, aynı zamanda uygulamalarınızı ve verilerinizi Mac, iPad ve iPhone gibi tüm aygıtlarınızda senkronize eder. iCloud Drive, iCloud’un bir parçasıdır. Fotoğrafları, belgeleri, uygulama verilerini ve çok daha fazlasını iCloud Drive deponuza kaydedin ve ardından bu dosyalara Dropbox gibi hizmetlere benzer şekilde tüm aygıtlarınızdan erişin. İCloud ve iCloud Drive ile Mac’inizdeki dosyaları kaydetmek ve ardından bunlara iPhone, iPad veya iCloud.com’dan erişmek kolaydır. İCloud Drive’ı kurmaya ve Mac masaüstünüzden dosya kaydetmeye bir göz atın. Bu makaledeki bilgiler, Mac bilgisayarlardaki (OS X 10.10 veya üstü) iCloud Drive ile ilgilidir. Tüm bilgisayarlarınızda ve aygıtlarınızda Apple Kimliğinizle iCloud’a giriş yaptığınızdan emin olun.

İCloud Drive’ı ayarlayın

Henüz iCloud Drive’ı kurmadıysanız, işlem hızlı ve kolaydır. İPhone ve iPad’iniz gibi tüm iOS aygıtlarınızda ve ayrıca Mac’inizde iCloud Drive’ı etkinleştirmeniz gerekir. Başlamadan önce, aygıtlarınızı en son iOS veya iPadOS sürümüne güncelleyin ve Mac’inizi destekleyebileceği en son macOS sürümüne güncelleyin.

İPhone, iPad ve iPod Touch’ınızda

 1. Açık Ayarlar cihazınızda ve ardından adınıza dokunun.

 2. Dokunmak iCloud.

 3. Aşağı kaydırın ve açın iCloud Drive.

  İPhone'da iCloud Drive'ı Açma

Mac’inizde

 1. Apple menüsünden Sistem Tercihleri.

  Apple menüsünün altındaki Sistem Tercihleri ​​komutu

 2. MacOS Catalina kullanıyorsanız Apple kimliginiz. MacOS Mojave veya önceki bir sürümünü kullanıyorsanız yapma Apple kimliğini seçmeniz gerekir.

  MacOS Sistem Tercihlerinde Apple Kimliği başlığı

 3. Seçiniz iCloud.

 4. İstenirse, Apple Kimliğinizle giriş yapın.

 5. Yanındaki kutuyu işaretleyerek iCloud Drive’ı açın.

  Mac'te iCloud Drive'ı etkinleştirme

Dosyaları iCloud Drive ile Kullanma

İCloud Drive’ı kurup tüm aygıtlarınızda etkinleştirdikten sonra, iCloud’da sakladığınız tüm belgeler otomatik olarak iCloud Drive’a taşınır. İPhone ve iPad gibi iOS aygıtlarınızda dosyalarınızı Dosyalar uygulamasının yanı sıra Pages, Numbers ve Keynote uygulamalarında da görürsünüz. Varsayılan olarak, iCloud Drive’da Apple iWork uygulamalarınızın (Keynote, Pages ve Numbers) her biri için klasörlerin yanı sıra Automator, Preview, QuickTime Player, Script Editor ve TextEdit için klasörler bulunur. Kendi klasörlerinizi de ekleyin ve istediğiniz belgeleri saklayın. (Bununla ilgili daha fazla bilgi aşağıdadır.) Belgeleri ve diğer dosyaları iCloud Drive’da nasıl saklayacağınız, sahip olduğunuz OS X veya macOS sürümüne bağlıdır. MacOS Sierra ve üzeri için zahmetsizdir. Masaüstü ve Belgeler klasörlerinin iCloud Drive ile otomatik olarak eşitlenmesini etkinleştirmeniz yeterlidir. Önceki OS X veya macOS sürümleri için, masaüstü dosyalarını ve belgeleri iCloud Drive’a manuel olarak taşımanız gerekir. İCloud’a kaydolduğunuzda, otomatik olarak 5 GB ücretsiz saklama alanı elde edersiniz. İCloud’da daha fazla alana ihtiyacınız varsa daha büyük bir depolama planına yükseltebilirsiniz.

Dosyaları Sierra ve Daha Sonra iCloud Drive’a Kaydedin

MacOS Sierra’dan başlayarak, Masaüstü ve Belgeler klasörünüzü iCloud Drive’da saklayabilir ve bunlara tüm aygıtlarınızdan erişebilirsiniz. Örneğin, Mac masaüstünüzde bir belgeye başlayın, ardından bu belge üzerinde daha sonra iPhone, iPad veya iPod touch’ınızda ve iCloud.com’da çalışın. Her şey otomatik olarak her yerde güncel kalır. Masaüstü ve Belgeler klasörünüzü iCloud Drive’a eklemek için:

 1. Apple menüsünden Sistem Tercihleri.

  Apple menüsünün altındaki Sistem Tercihleri ​​komutu

 2. Seçiniz Apple kimliginiz. (MacOS Mojave, High Sierra veya Sierra’da Apple Kimliğini seçmeniz gerekmez.)

  MacOS Sistem Tercihlerinde Apple Kimliği başlığı

 3. Tıklayın iCloud.

 4. Yanındaki kutuyu işaretleyerek iCloud Drive’ın etkinleştirildiğinden emin olun.

  Mac'te iCloud Drive'ı etkinleştirme

 5. İCloud Drive’ın yanında Seçenekler.

  iCloud seçenekleri düğmesi.

 6. Yanına bir onay işareti koyun Masaüstü ve Belgeler Klasörleri.

  ScreenShot2020-04-06at1.02.26PM-fff1204e96324b7a838c872cfa078248.jpg

 7. Seçiniz Bitti. Finder’da artık Masaüstü Bilgisayar ve Belgeler klasörler iCloud kenar çubuğunuzun bölümü. Bu dosyalar tüm cihazlarınız arasında otomatik olarak senkronize edilecektir.

Eski İşletim Sistemi Sürümleriyle Dosyaları iCloud Drive’a Kaydedin

Önceki OS X ve macOS sürümlerinde, Masaüstü ve Belgeler klasörlerinizi iCloud Drive’a kaydetmek için etkinleştiremezsiniz. Ancak, iCloud Drive’da manuel olarak klasörler oluşturabilir ve dosyalarınızı buraya taşıyabilir veya kopyalayabilirsiniz, böylece bunlara iOS aygıtlarınızdan veya iCloud.com’dan erişebilirsiniz.

 1. İCloud Drive’a erişmek için, Bulucu Mac Dock’unuzdaki simgesi.

 2. Seçiniz iCloud Drive -den Favoriler kenar çubuğu.

  Finder'da iCloud Drive

 3. Pencereye sağ tıklayın ve Yeni dosya. Klasörü istediğiniz gibi adlandırın, örneğin, Çalışma Belgeleri.

  Finder'dan iCloud Drive'a yeni klasör eklemek

 4. İCloud Drive’a sağ tıklayın ve seçin Yeni sekmede aç.

  Finder aracılığıyla iCloud Drive'da dosyaları manuel olarak taşıma

 5. Yenisine kaydetmek istediğiniz dosyaların bulunduğu bir klasöre gidin. Çalışma Belgeleri iCloud Drive’daki klasör.

 6. İCloud Drive’da istediğiniz dosyaları seçin. İçin hareket dosya veya dosyaları Finder Penceresinin üst kısmındaki iCloud Drive sekmesine sürükleyin. İçin kopya dosya veya dosyaları basılı tutun Opsiyon dosyayı veya dosyaları tuşunu basılı tutarak Finder Penceresinin üst kısmındaki iCloud Drive sekmesine sürükleyin. Sürükle ve bırak yöntemi varsayılan olarak hareketli dosyalarınız, basılı tutarken Opsiyon anahtarı dosyanın bir kopyasını orijinal konumunda tutar.

 7. İCloud Drive penceresi açılana kadar bekleyin, ardından Çalışma Belgeleri klasör (veya ne adlandırdıysanız). Kopyalıyorsanız, bırakın Opsiyon anahtar.

  Finder aracılığıyla dosyaları iCloud Drive'a taşıma

 8. Bir dosya 50 GB’tan büyük olmadığı ve iCloud saklama alanınızı aşmadığı sürece, istediğiniz kadar klasör oluşturun ve istediğiniz dosyaları taşıyın veya kopyalayın.

Bir Belgeyi Kaydederken Dosyaları iCloud Drive’a Kaydetme

Dosyanızın bir kopyasını iCloud Drive’a kaydetmenin kolay bir yolu, yeni bir belge kaydettiğiniz zamandır.

 1. İCloud Drive’a kaydetmek istediğiniz dosyayı veya belgeyi, örneğin bir Word belgesini açın.

 2. Seçiniz Kayıt etmek veya Farklı kaydet.

 3. Yanındaki açılır menüyü seçin Nerede ve Seç iCloud Drive.

  iCloud Drive'a bir belge kaydetme

 4. Seçiniz Kayıt etmek. Bu belge iCloud Drive’a kaydedildi ve ona iOS aygıtlarınızdan ve iCloud.com’dan erişebileceksiniz.

  İCloud'a kaydediliyor.