Skip to content

Dosyaları PC’den PC’ye Aktarma

7 de Mayıs de 2021

Bulut depolama hizmeti, aktarım kabloları veya harici sabit sürücüler kullanarak kolayca yeni bir bilgisayar kurmanın veya bilgisayardan bilgisayara dosya aktarmanın birkaç yolu vardır. Her yöntemin artıları ve eksileri vardır, ancak hepsi eşit derecede etkilidir. Bu makaledeki talimatlar Windows 10, Windows 8.1 ve Windows 7 için geçerlidir.

Bulut Depolama Hizmetini Kullanarak Dosyaları Aktarın

Verileri yalnızca bilgisayarınızda depolamak yerine, veriler bulut sağlayıcınızda güvenle depolanabilir ve hatta bilgisayarınızda sorun yaşarsanız kurtarılabilir. Ücretsiz bir bulut depolama seçeneği, dosyaları PC’den PC’ye aktarmanıza izin veren Dropbox’tır. Dropbox, bulutta ihtiyacınız olabilecek her şeyi saklayabileceğiniz ve internet bağlantınız olan her yerden erişebileceğiniz için dosya aktarımını kolaylaştırır.

 1. Dropbox masaüstü uygulamasını her iki bilgisayara da indirin ve yükleyin.

 2. Dropbox klasörünün her iki bilgisayarın sabit diskinde de bulunduğundan ve Dropbox simgesinin Windows sistem tepsisinde göründüğünden emin olun.

 3. Kurulumdan sonra her iki bilgisayarda da Dropbox hesabınızda oturum açın veya bir hesap için kaydolun.

  Başlat Menüsünde Dropbox

 4. Aktarmak istediğiniz dosyaların bulunduğu bilgisayarda Dropbox’ımı açın.

  Dropbox'ı aç

 5. Açık Dosya Gezgini ve taşımak istediğiniz dosyaları veya klasörleri seçin.

  Dosya Gezgini'ni açın

 6. Dropbox hesabınıza yüklemek için seçili öğeleri sabit sürücünüzdeki Dropbox klasörüne sürükleyip bırakın.

  Dropbox'a Sürükle ve Bırak

 7. Kullandığınız bilgisayarların internet bağlantıları olduğu ve her iki bilgisayarın da Dropbox’ta oturum açtığı sürece, tüm dosyalarınız başarıyla aktarılmalıdır. Bilgisayardan bilgisayara aktarılan veri miktarına bağlı olarak, işlem biraz zaman alabilir ve internet bağlantı kalitenizden etkilenebilir. Her iki bilgisayarın da oturum açmasını sağlayın, açık kaldıklarından emin olun ve aktarım sırasında herhangi bir ayarı değiştirmekten kaçının.

 8. Aktarma işleminin, aktarım yaptığınız bilgisayardaki Dropbox klasörünüzdeki verilerin yanında onay işaretli yeşil bir daire göründüğünde yapıldığını anlarsınız.

 9. Daha sonra her iki bilgisayardaki dosya ve klasörleri de görmelisiniz. Verileri Dropbox’ta bırakabilir veya kopyalayıp yeni bilgisayarda istediğiniz konuma yapıştırabilirsiniz. Herhangi bir dosyayı silmeden veya bir sabit sürücü temizliği yapmadan önce, Dropbox’tan çıkın ve uygulamayı önce eski bilgisayarınızdan kaldırın. Her iki bilgisayar da hala oturum açmışsa, senkronize edilmiş dosyalar her iki bilgisayardan da kaldırılacaktır.

Dosyaları Aktarma Kablolarını Kullanarak Aktarın

Bu yöntem eski usul olarak kabul edilebilirken, aktarım kabloları verileri bir bilgisayardan diğerine aktarmak için güvenilir bir yol sağlar. İnternet bağlantısı olmasa bile bir aktarım kablosu, dosyaları fiziksel olarak birbirine yakın bilgisayarlar arasında taşımanıza olanak tanır. Aktarım kabloları, dosyaları taşımak için yerleşik yazılımı kullanarak verileri Windows XP’den Windows 10’a da aktarabilir.

 1. Her iki bilgisayarın da açık olduğundan ve Windows’un her bilgisayarda çalıştığından emin olun.

 2. USB kablosunu yeni bilgisayarınızdaki bir USB bağlantı noktasına takın.

 3. Yeni bilgisayarın işletim sisteminin aktarım kablosunun bağlandığını kaydetmesini bekleyin, ardından USB veri aktarım kablosunu eski bilgisayarınıza bağlayın.

 4. Windows’u seçin Başlat buton. Windows 7 bilgisayarınızda “Windows Kolay Aktarım“Windows aramayı kullanarak, ardından Giriş.

  Windows Kolay Aktarım

  Windows 10 kullanıyorsanız, Kolay Aktarım kullanılamaz. Ancak Microsoft, dosyalarınızı hemen hemen aynı şekilde aktaracak olan PCmover Express’e indirimli abonelikler sunmak için Laplink ile ortaklık kurmuştur.

 5. Kolay Aktarım sihirbazı eski PC’nize yüklenecektir. Aktarım süreci boyunca yönlendirilecek komut istemlerini izleyin. Eski bilgisayarınızdan yeni bilgisayarınıza hangi verilerin aktarılacağına karar vermeniz gerekir.

 6. Dosya aktarımının tamamlanmasını bekleyin. Her iki bilgisayarın da açık kaldığından emin olun ve tüm dosyaların taşındığından emin olmak için yeni bilgisayarınızı kontrol edin.

Harici Bir Sabit Sürücü Kullanarak Dosyaları Aktarın

Verileri bir bilgisayardan diğerine aktarmak için harici bir sabit sürücü satın almanız gerekiyorsa, bu yöntem diğer seçeneklerden hızla daha pahalı hale gelebilir. Ancak, en güvenilirlerinden biridir. Dosyalarınızı harici bir sabit sürücüye kaydetmek, veriler herhangi bir bilgisayardan silinirse harika bir yedekleme seçeneği de sağlar. Dosyalarınızı yeni makinenize aktarmak, onları yeni PC’nize sürükleyip bırakmak kadar kolaydır.

Dosyaları Harici Sürücüye Kopyala

Dosyaları bir bilgisayardan diğerine harici bir sabit sürücü kullanarak taşımanın ilk adımı, taşımak istediğiniz dosyaları harici sürücüye kopyalamaktır. Bu basit bir işlemdir, ancak çok sayıda dosya veya büyük dosya taşıyorsanız zaman alıcı olabilir.

 1. Harici sabit sürücüyü eski PC’nize bağlayın.

 2. Windows’u seçin Başlat buton.

  Windows Başlat Düğmesi

 3. Açık Dosya Gezgini.

  Dosya Gezgini Penceresi

 4. Harici sabit sürücü PC’ye doğru şekilde bağlanmışsa, Dosya Gezgini’nin aygıtlar listesinde bir Harici Sürücü Simgesi görünecektir. Verileriniz için yeterli boş alan olduğundan emin olun.

  Harici disk

  Harici sabit sürücünüzü hangi simgenin açacağından emin değilseniz, aygıtın adını taşıyan bir simge arayın. Popüler harici sabit disk markaları arasında Western Digital, HP veya Seagate bulunur.

 5. Aktarmak istediğiniz dosyaları seçin ve bunları harici sabit sürücüye kopyalayın.

 6. Tek bir dosyayı harici sabit sürücüye sürükleyip bırakarak aktarın. Alternatif olarak, birden çok dosyayı, tuşunu basılı tutarak taşıyabilirsiniz. Ctrl tuşuna basın, her bir dosyaya tıklayın ve ardından bunları harici sabit sürücüye sürükleyin.

  Tek Dosya Sürükle ve Bırak

Dosyaları Yeni Bilgisayarınıza Kopyalayın

Dosyaları eski PC’nizden kopyaladıktan sonra, onları tekrar kopyalamanın zamanı geldi, ancak yeni PC’nize. İşlem, harici sabit sürücüye dosya eklemeyle hemen hemen aynı şekilde çalışır.

 1. Harici sabit sürücüyü yeni PC’nize bağlayın.

 2. Yeni bilgisayarınızda Dosya Gezgini’ni açın ve içe aktarılan dosyalarınızın kopyalanacağı konumu bulmak için klasörlerinize göz atın.

  Dosya Gezgini

 3. Başlat Menüsüne dönün ve ikinci bir Dosya Gezgini penceresi açın. Verileriniz için yeterli boş alan olduğundan emin olmak için Bu PC’nin altındaki Yerel Disk C: simgesini bulun.

  İkinci Dosya Gezgini Penceresini Aç

 4. Yeni Dosya Gezgini penceresinden harici sabit sürücüyü seçin.

  Sabit Disk Simgesini Seçin

 5. İçe aktarmak istediğiniz dosyaların bulunduğu klasörü bulana kadar sabit sürücü verilerinde gezinin. Yeni PC’nize kopyalamak için seçilen dosyaları harici sabit sürücüden sürükleyip bırakın.

  Dosyaları Sabit Sürücüden PC'ye Taşıyın

 6. Tüm verileriniz aktarıldığında her iki Dosya Gezgini penceresini de kapatın.