Skip to content

Double Take: Amazon’un Kindle’ına Alternatif E Mürekkep Okuyucular

7 de Mayıs de 2021

2010’da Tüketici Elektroniği Fuarı’nda yürürken, e-mürekkep okuyucularının gözden kaçması imkansızdı. Cihazlar neredeyse her yerde görülebiliyor ve bir grup üretici, gadget’ı potansiyel alıcılara ve teknoloji basını üyelerine gururla kabul ettiriyor. Bunlar, Sony gibi köklü markalardan Aluratek ve iRiver gibi daha az bilinen şirketlerden yeni başlayanlara kadar değişen teklifleri içeriyordu. Aygıtların bir sonraki evrimi olan renkli e-mürekkep teknolojisi hakkında bile büyük bir heyecan vardı. Sonra o yıl Nisan ayında Apple’ın iPad’i çıktı. Steve Jobs’un tablet pazarına hükmetmekle kalmadı, aynı zamanda cızırtılı E-okuyucu sektörünü, aniden e-mürekkebin siyah beyaz ekranı kadar tuhaf görünen sonradan gelen bir düşünceye indirgedi. Aynı yıl CES’te de büyük olan 3D televizyonlar gibi, e-mürekkep okuyucu segmenti sonraki yıllarda hızla sıcaktan olmayana gitti. 2020’ye hızla ilerliyor ve teknoloji pazarının bir zamanlar gurur duyduğu bu segment, başarısız çabaların mezarlarıyla dolup taşıyor. Sony ve diğer birkaç şirket, e-okuyucu işinden tamamen çekildi. Bu arada Barnes and Noble, bir zamanlar iddialı olan planlarını neredeyse tamamen azalttı. Günümüzde Amazon, Kindle marka tanınırlığı ve iyi seçilmiş bir E-kitap mağazası sayesinde tescilli formatına rağmen e-mürekkep okuyucu alanına hakimdir. Amazon’un çeşitli okuyucuları arasındaki hakimiyetine rağmen, Kindle serisine daha az da olsa bazı alternatifler var.

Kobo Forma

Lifewire / Yoona Wagener
Kobo, oldukça uzun bir süredir pazar lideri Amazon’a karşı iyi bir mücadele veriyor. Kuşkusuz marka, Amazon’un dijital kitapçı alanında öne çıkmasına karşı mücadele etti. Ancak Kobo, Amazon’un Kindle serisinin sahip olduğu geniş zihin paylaşımına sahip olmasa da, cihazları donanım söz konusu olduğunda rekabete karşı güzel bir şekilde yığılıyor. Şu anda feshedilmiş olan Borders kitapçı zinciriyle en yakından ilişkili olan Kobo, şimdi kendisini Kobo adıyla birlikte ağır bir şekilde markalayan Japon holdingi Rakuten’e ait. Kobo cihazları – hatta birkaç tane var – birkaç farklı fiyat noktasından geçiyor. Amiral gemisi cihaz, 8 GB ve 32 GB varyantlarda gönderilen Kobo Forma’dır. 8 inç, 300 PPI ekrana sahip Forma, IPX8 standardında su geçirmezdir, yani 6 fit suda bir saate kadar dayanır. E-mürekkep ekranı 1440 piksele 1920 piksellik bir çözünürlüğü destekler. Sadece 200 gramın altındaki bir saç ağırlığındadır ve 1200 mAh piliyle birkaç hafta kullanılabilir. Bununla birlikte, Kobo ürün grubu Kindle’ın ötesinde avantajlar sunar. Yeni başlayanlar için, daha açık ve EPUB ve hatta Amazon’un MOBI formatı dahil olmak üzere daha fazla dosya formatını destekliyor. Özgürlüğe değer veriyorsanız, bu çekici bir satış noktası olabilir.

Barnes & Noble Nook Glowlight Plus

Nook Glowlight Plus

Barnes & Noble
Sony’nin e-okuyucuları gibi Nook, Kindle’ın tacının önde gelen rakiplerinden biriydi. Ve Barnes & Noble, Sony’nin teknik ayrıntılarına sahip olmasa da, onu desteklemek için kendi çevrimiçi kitabevine sahip olma avantajına sahipti. Geriye dönüp baktığımızda, orijinal Nook ilk çıktığında oldukça iyi bir vızıltı yaşadı. Barnes & Noble, Nook serisinde E Ink tabanlı Simple Touch ve Glowlight’ın yanı sıra Google’ın Android serisine dayanan bazı tabletler de dahil olmak üzere birkaç okuyucu yayınladı. Bununla birlikte, tıpkı Sony gibi, Nook da nihayetinde beklenenden daha az olan pazar talebine yenik düştü ve e-mürekkep okuyucu cephesindeki ilk sözünü yerine getirmede başarısız olmasına neden oldu. Bu arada, Nook tabletleri iPad tsunamisi tarafından tıpkı diğer gelecek vadeden yazı tahtalarının olduğu gibi süpürüldü. Günümüze hızlı bir şekilde gelin ve Barnes & Noble’ın Nook serisi, temelde çeşitli Samsung tabletlerinden oluşan bir seçki. Barnes & Noble, Ekim 2015’te Nook Glowlight Plus’ın piyasaya sürülmesiyle E Ink okuyucu serisini yenilemeye karar verdi. 2020 baharından itibaren, bu model hala sunulan en güncel model. Kindle Voyage ve Kobo Glo HD gibi, Nook Glowlight Plus da dokunmatik ekranı için Carta E Ink teknolojisini kullanıyor. Ayrıca, inç başına 300 nokta çözünürlüğe sahip 6 inç ekrana sahiptir. Rakiplerinde olduğu gibi, aydınlatmaya sahiptir, böylece gece boyunca okumaya devam edebilirsiniz. Benzerliklere rağmen Glowlight Plus’ın bir önemli satış noktası var. Bu E Ink okuyucu aslında su geçirmezdir. Bu, yanınızda plaja veya havuza götürebileceğiniz ve suyla sıçrarsa cihazı mahvetme konusunda daha az endişeye sahip olabileceğiniz anlamına gelir. Amazon’un Kindle hattından farklı olarak EPUB dosyalarını da görüntüleyebilir. Ancak bu okuyucu, Kobo gibi Amazon’un MOBI e-kitap formatıyla uyumlu değildir.

Tablette Okumak

E-kitap pazarının iç dinamiklerinin yanı sıra, özel e-mürekkep tablet pazarının gerilemesinin bir başka nedeni de şudur: tabletler. Nook ve Kindle’ın Android ve iOS / iPadOS için uygulamalar olarak mevcut olduğu göz önüne alındığında, bir okuyucu, özel bir cihaz satın almak zorunda kalmadan yazılımın avantajını elde eder.