Skip to content

Dreamweaver’da Ses Nasıl Eklenir

6 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Dreamweaver’a bir medya eklentisi ekleyin: Seçin Ekle > Eklenti.
  • Bir ses dosyası seçin ve seçin TAMAM MI. Gömülü ses dosyası, Tasarım görünümünde bir eklenti simgesi olarak görünür.
  • Simgeye tıklayın ve özellikleri ve parametreleri istediğiniz gibi ayarlayın.

Web sayfalarına ses eklemek biraz kafa karıştırıcı. Çoğu web düzenleyicisinin ses eklemek için tıklamak için basit bir düğmesi yoktur, ancak Dreamweaver web sayfanıza çok fazla sorun yaşamadan ve öğrenilecek HTML kodu olmadan arka plan müziği eklemek mümkündür. Bu eğitici, bir denetleyiciyle nasıl ses ekleneceğini açıklar ve otomatik olarak çalınmasını isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

Medya Eklentisi Ekle

Dreamweaver’ın bir ses dosyası için belirli bir ekleme seçeneği yoktur, bu nedenle Tasarım görünümünde bir tane eklemek için genel bir eklenti eklemeniz ve ardından Dreamweaver’a bunun bir ses dosyası olduğunu söylemeniz gerekir. İçinde Ekle menü, medya klasörüne gidin veEklenti.

Ses Dosyasını arayın

Dreamweaver ses dosyasının nasıl aranacağına ilişkin ekran görüntüsü

Dreamweaver bir “Dosya Seç” iletişim kutusu açacaktır. Sayfanıza katıştırmak istediğiniz dosyaya gidin. Geçerli belgeye göre URL’lere sahip olmayı tercih ederiz, ancak bunları site köküne göre de yazabilirsiniz (baştaki eğik çizgiyle başlayarak).

Belgeyi Kaydet

Belgeyi Kaydet

Dreamweaver’da Ses Nasıl Eklenir Belgeyi kaydedin.

Web sayfası yeniyse ve kaydedilmemişse Dreamweaver, göreli yolun hesaplanabilmesi için onu kaydetmenizi ister. Dosya kaydedilene kadar Dreamweaver, ses dosyasını file: // URL yolu ile bırakır. Ayrıca, ses dosyası Dreamweaver web sitenizle aynı dizinde değilse, Dreamweaver sizden dosyayı kopyalamanızı isteyecektir. Bu, web sitesi dosyalarının sabit sürücünüzün her yerine dağılmaması için iyi bir fikirdir.

Eklenti Simgesi Sayfada Görünüyor

Eklenti Simgesi Sayfada Görünüyor

Dreamweaver’da Ses Nasıl Eklenir Eklenti Simgesi Sayfada Görünür.

Dreamweaver, gömülü ses dosyasını Tasarım görünümünde bir eklenti simgesi olarak gösterir. Uygun eklentiye sahip olmayan müşterilerin göreceği şey budur.

Simgeyi Seçin ve Öznitelikleri Ayarlayın

Simgeyi Seçin ve Öznitelikleri Ayarlayın

Dreamweaver’da Ses Nasıl Eklenir Simgeyi Seçin ve Nitelikleri Ayarlayın.

Eklenti simgesini seçtiğinizde, Özellikler penceresi eklenti özelliklerine dönüşecektir. Sayfada görüntülenecek boyutu (genişlik ve yükseklik), hizalamayı, CSS sınıfını, nesnenin etrafındaki dikey ve yatay boşluğu (v alanı ve h alanı) ve kenarlığı ayarlayabilirsiniz. Eklenti URL’si kadar. Genelde tüm bu seçenekleri boş veya varsayılanı bırakırız çünkü bunların çoğu CSS ile tanımlanabilir.

İki Parametre Ekle

İki Parametre Ekle

Dreamweaver’da Ses Nasıl Eklenir İki Parametre Ekleyin.

Embed etiketine (çeşitli öznitelikler) ekleyebileceğiniz birçok parametre vardır, ancak her zaman ses dosyalarına eklemeniz gereken iki tane vardır:

  • otomatik oynatma: Bu, web tarayıcısına sesin yüklendikten hemen sonra (genellikle sayfa yüklendikten hemen sonra) başlayıp başlamayacağını veya çalmasının istenmesini bekleyip beklemeyeceğini söyler. Çoğu insan, sesi autoplay = true olarak ayarlanmış sitelerden rahatsız olur.
  • kontrolör: Bu, müşterinize ses dosyasını kontrol etmenin bir yolunu sağlar – onu kapatıp baştan tekrar oynatma vb. Otomatik oynatmayı false olarak ayarladıysanız, sesin başlayabilmesi için bir denetleyiciye (veya onu açmak için bir JavaScript işlevine) ihtiyacınız vardır.

Kaynağı Görüntüle

Kaynağı Görüntüle

Dreamweaver’da Ses Nasıl Eklenir Kaynağı Görüntüleyin.

Dreamweaver’ın ses dosyanızı nasıl yüklediğini merak ediyorsanız, kaynağı kod görünümünde görüntüleyin. Burada, parametrelerinizin öznitelikler olarak ayarlandığı gömme etiketini göreceksiniz. Gömme etiketinin geçerli bir HTML veya XHTML etiketi olmadığını, bu nedenle sayfanızın bunu kullanırsanız doğrulanmayacağını unutmayın. Ancak çoğu tarayıcı nesne etiketini desteklemediğinden, bu hiç yoktan iyidir. Hiçbir şekilde kapatılmadan otomatik olarak çalan arka plan müziğinin birçok kişi için can sıkıcı olduğunu unutmayın, bu nedenle bu özelliği dikkatli kullanın.