Skip to content

DSLR Fotoğraf Makinesi Nedir?

17 de Nisan de 2021

DSLR veya dijital tek lens refleksli kamera, bir SLR’nin optik ve mekanizmalarına veya tek refleks lens, kamera ve dijital bir kameranın dijital görüntüleme özelliklerine sahip olan kameradır. DSLR kameralar, piyasadaki en popüler kamera türlerinden biridir çünkü profesyonel kalitede görüntüler yakalarlar, ancak kullanımı nispeten kolaydır.

Bir DSLR kameranın nasıl çalıştığını (ve onları neyin bu kadar popüler kıldığını) anlamak için, önce selefi olan SLR kameranın nasıl çalıştığını anlamak gerekir.

SLR Kameralar Nasıl Çalışır?

Bir SLR kamera görmüş ve hiç farkına varmamış olabilirsiniz. Bunlar film kameraları 1990’ların ortalarında ve sonunda popülerdi. Değiştirilebilir lenslerin eklenebildiği bir kamera gövdesinden oluşurlar. Bu lensler, bir fotoğrafçının çekmek istediği görüntünün türüne bağlı olarak değişebilir. Günümüzün dijital kameralarının aksine, fotoğrafçılar, fotoğraf çekmeden önce fotoğraf makinesinin gövdesine bir fotoğraf filmi rulosu yüklemek zorunda kaldılar.

Bir fotoğraf albümünün tepesinde oturan bir Yashica Single Refex Lens kamera.

Twenty20 aracılığıyla @tamus
Film yüklendikten sonra kamera bir refleks tasarım kullanarak çalıştı. Işık, kamera merceğinden, kameranın odaklandığı görüntüyü yansıtan bir aynaya gitti ve bu da tam görüntüyü bir görüntü bulucuya yönlendirdi. İkinci el SLR kameralar hala bulunabilir, ancak üreticiler artık SLR kamera üretmiyor. Bununla birlikte, yine de SLR fotoğraf makineleri için fotoğraf filmi satın alabilirsiniz ve hala fotoğraf filmi geliştirecek birkaç laboratuvar var. Bir SLR fotoğraf makinesinin bir satın almaya çalışmadan nasıl çalıştığı hakkında bir fikir edinmek istiyorsanız, tek kullanımlık (tek kullanımlık olarak da adlandırılır) kameralar, SLR kameralarla aynı temel prensiplere göre çalışır, ancak neredeyse her zaman yalnızca 35 mm lens ayarına sahiptirler. Fotoğrafçı fotoğrafı çekmeye hazır olduğunda, görüntünün filme yansıtılmasına izin vermek için aynayı ters çeviren deklanşöre bastı. Fotoğrafçı tarafından manuel olarak ayarlanan ayarlar, görüntüyü yakalamak için deklanşörün ne kadar süre açık kaldığını belirler. Ardından, bir görüntü yakalandıktan sonra, fotoğrafçının başka bir resim çekmeden önce film rulosundaki bir sonraki pozlanmamış hücreyi sıraya koymak için kameranın üstündeki bir kolu kullanarak filmi manuel olarak ilerletmesi gerekiyordu. Fotoğrafçının ayrıca bir sonraki görüntü çekilmeden önce kameradaki ayarları veya lensin odağını ayarlaması gerekebilir. O zamanlar SLR kameraları dikkate değer kılan şey, ayna yansıtma özelliğiydi. Bu, fotoğrafçının vizörden (resim çekilmeden önce) filmde görünecek görüntüyü tam olarak görmesini sağladı.

DSLR Fotoğraf Makineleri Nasıl Çalışır?

Bir DSLR kamera, bir SLR fotoğraf makinesinin önemli bir varyasyonla aynı şekilde çalışır – ışığa duyarlı film kullanmak yerine, DSLR fotoğraf makineleri (bazen Dijital SLR olarak adlandırılır), vizörde görüntülenen görüntüyü yakalamak için dijital görüntüleme sensörleri kullanır veya görüntü ekranında. Fotoğrafçı hala çekilen görüntüyü aynen görüyor, farklı olan sadece yakalama yöntemi.

Bir DSLR kameranın nasıl çalıştığını gösteren diyagram.

Daveen Salinas
Filmin kameradan çıkarılması, bir kameranın nasıl çalıştığına dair mekanikte bazı ek ilerlemelere de izin verdi. Örneğin, her deklanşöre basıldıktan sonra fotoğraf filmini manuel olarak ilerletmek zorunda kalmak yerine, bir DSLR bir fotoğraf çekebilir ve ardından fotoğrafçının deklanşöre tekrar basabildiği kadar hızlı bir şekilde başka bir tane çekebilir. Bazı durumlarda bu, fotoğrafçıların geçmişte mümkün olandan daha fazla ve daha iyi fotoğraf çekebileceği anlamına gelir. DSLR kameralar tarafından yakalanan dijital görüntüler, bir SD kart üzerindeki DCIM (Dijital Kamera Görüntüleri) klasöründe saklanır. Görüntü daha sonra kamera ile bilgisayar arasındaki kablo bağlantısı kullanılarak bir bilgisayar veya bir SD kart okuyucu kullanılarak depolama kartından alınabilir. SD kartlar (ve muadilleri XD kartlar) depolama yeteneklerinde arttıkça, fotoğrafçılar fiziksel malzemelerin maliyeti konusunda endişelenmeden gittikçe daha fazla fotoğraf çekebilir. DSLR fotoğraf makinelerini doğrult ve çek fotoğraf makineleriyle karıştırmayın. Bas-çek kameralar değiştirilebilir lenslere sahip değildir (bunlara genellikle sabit lensli kameralar) ve çoğu, vizörden çektiğiniz görüntüyü tam olarak görmenizi sağlayan lens refleks özelliğine sahip değildir.

DSLR Fotoğraf Makineleri Neden Bu Kadar Popüler?

SLR fotoğraf makinelerinde olduğu gibi, DSLR fotoğraf makinelerinde de değiştirilebilir lensler vardır – yakın çekim fotoğraflar için, geniş açılı resimler için ve uzun menzilli resimler için bir diğeri olabilir. Bu kameraları popüler yapan şey de bu; çok yönlüdürler. Ancak, her seviyeden fotoğrafçının DSLR fotoğraf makinelerini seçmesinin tek nedeni bu değil. Diğer bir neden de DSLR fotoğraf makinelerinin kullanımının kolaylaşmasıdır. Çoğu DSLR fotoğraf makinesinin birden fazla çekim modu vardır ve en yeni fotoğrafçılar bile otomatik çekim modunu hızlı bir şekilde öğrenebilir çünkü tüm işi sizin için kamera yapar. Örneğin, Otomatik Moda ayarlanmış bir DSLR’de fotoğraf çekerken, kamera, görüntü sensöründen geçen ışık seviyesini belirlemek için sensörleri kullanır ve düşük ışık koşullarında flaşı otomatik olarak açar. Otomatik odaklamalı lenslere sahiptir, bu nedenle resimlerinizin bulanık olacağından endişelenmenize gerek yoktur. Bazı kameralarda, yakalamaya çalıştığınız görüntü için alan derinliği, beyaz dengesi ve renk doygunluğunun doğru olmasını sağlamak için yerleşik filtreler veya Sahne Modları bulunur. Daha gelişmiş fotoğrafçılar için, fotoğrafçının enstantane hızını, alan derinliğini ve çok daha fazlasını ayarlamasına olanak tanıyan manuel çekim modları vardır. DSLR kameralardaki lensler, bir fotoğrafçının bir görüntünün herhangi bir bölümüne nasıl odaklanmayı seçtiği üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için otomatik odaklamadan manuel odaklamaya da ayarlanabilir. Bazı DSLR kameralarda, fotoğrafçıların görüntü çekmenin yanı sıra yüksek kaliteli videolar da çekmesine olanak tanıyan bir Video modu vardır.

DSLR Fotoğraf Makinelerinin Maliyeti

DSLR fotoğraf makinelerinin popüler olmasının en büyük nedenlerinden biri muhtemelen fiyattır. Piyasaya sürülen ilk DSLR fotoğraf makinesinin (1991, Kodak DCS-100) fiyatı 13.000 $ civarındaydı. Ancak formatın popülaritesi arttıkça fiyat düştü. Giriş seviyesi DSLR fiyatları, üreticiye, kameranın kalitesine ve kamera gövdesine dahil edilen lenslerin sayısına ve türüne bağlı olarak 250-300 $ civarında başlar. Daha yüksek kaliteli, profesyonel sınıf DSLR fotoğraf makineleri hala 5.000 $ veya daha fazlasına mal olabilir ve özel lensler bunun iki katına mal olabilir. Bununla birlikte, ortalama bir fotoğrafçı için, makul fiyatlı bir DSLR kamera, harika aile ve tatil fotoğraflarını kolayca çekmek için gereken tüm çekim özelliklerini sağlayacaktır. Kullanılmış kamera lensleri satın almak, kameranızın yeteneklerini genişletirken maliyeti düşürmenize yardımcı olabilir.