Skip to content

DSLR Kamera Bakım İpuçları

22 de Mayıs de 2021

DSLR (dijital tek lensli refleks) kameralar, değiştirilebilir lensler ve diğer birçok aksesuarı içerir, bu nedenle bu tür kameraların temizlenmesi, doğrult ve çek kameraların yaptığından farklı teknikler gerektirir. Optimum performans için DSLR fotoğraf makinenizi temizlemek ve bakımını yapmak için aşağıdaki adımları izleyin. Her DSLR kamera burada anlatılanla aynı düzeneğe sahip değildir, bu nedenle kameranızın özel yapılandırması için kullanım kılavuzunuza bakın.

 1. Vücudu Temizleyin

  Bir DSLR fotoğraf makinesinin gövdesini temizlemek, bas-çek fotoğraf makinesi gövdesini temizlemekle aynı işlemi gerektirir. Kamera gövdesini her türlü kiri, tozu veya parmak izlerini nazikçe temizlemek için mikrofiber bez gibi yumuşak, kuru bir bez kullanın. Kalıcı kir için, bezi damıtılmış suyla hafifçe nemlendirin.

  Nikon
 2. Lensi Temizleyin

  Tozu veya kumu temizlemek için küçük bir üfleyici ampul ve yumuşak bir fırça kullanın. Bu adımı atlamayın. Önce kiri temizlemezseniz, bezi kullanırken merceği çizebilirsiniz.

  Boyamadan önce tozu temizlemek için 'puffer' ekli bir kamera temizleme fırçası kullanılabilir.

  Lesley Shepherd
  Ardından merceği kuru, yumuşak bir bezle ortadan dışarıya doğru dairesel hareketlerle nazikçe silin. Değiştirilebilir DSLR lens, öğelere maruz kalan iki cam yüzeye sahiptir. Merceğin hem ön hem de arka elemanlarını temizlediğinizden emin olun. Lensin her iki tarafındaki camın bütünlüğünü korumak için, lens kapaklarını kameradan çıkarır çıkarmaz lensin her iki ucuna yerleştirin. Lens kameraya her takıldığında lens kapağını lensin ön elemanı üzerinde tutun (tabii ki çekim yapmıyorsanız).

 3. Lens Yuvasını Temizleyin

  DSLR kameranın lens yuvasının ve elektrik kontaklarının olabildiğince iyi çalışmasını sağlamak için, bu alanı mikrofiber bir bezle kuru ve kirden arındırın.

  Pro Chef Paslanmaz Çelik İçin Mikrofiber Bez

  Fotoğraf Nezaket Amazon
 4. Aynayı ve Ekranı Temizleyin

  Bir DSLR kamera, kameranın içinde, merceği her değiştirdiğinizde öğelere maruz kalan bir ayna mekanizmasına sahiptir. Lensi çıkardığınızda ve vücudun içine baktığınızda görmelisiniz. Aynanın hemen altında odaklanma ekranı var. Her ikisini de bir mercek fırçasıyla temizleyin ve kiri kameraya geri süpürmemeye dikkat edin. Bu bileşenler oldukça hassastır, bu nedenle büyük bir özenle temizleyin. Onlara zarar verme konusunda endişeliyseniz, onları temizlemek için bir kamera dükkanı tutmayı düşünün.

  Yarı saydam aynalı Sony A33

  Colin / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
 5. Görüntü Sensörünü Temizleyin

  Fotoğraf makinesinin görüntü sensöründeki toz, resimlerinizde hafif bulanık noktalar olarak göründüğünden, bunu temiz tutmak önemlidir. Bazı kameralarda, genellikle sensörün hızlı titreşimini içeren yerleşik bir görüntü sensörü temizleme sistemi bulunur. Temizlemeyenler için, temizlemek için bir pamuklu çubuk veya sensör fırçası kullanın veya bir görüntü sensörü temizleme kiti satın alın. Aynayı ve görüntü sensörünü mümkün olan en iyi durumda tutmak için, bir lensi çıkarmak için gerekenden daha uzun süre çıkardığınızda, lens montaj kapağını lens yuvasının üzerine yerleştirin.

  Kamera görüntü sensörü

  DeadDuck / Getty Images
 6. LCD Ekranı Temizleyin

  Bir DSLR fotoğraf makinesindeki LCD, başlangıç ​​seviyesindeki bir kamerada bulacağınızdan daha büyük olsa da, LCD’yi temizleme işlemi boyutu ne olursa olsun aynıdır. Mikrofiber temizlik beziniz bu görev için bir kez daha kullanışlı oluyor. Gerekirse hafifçe nemlendirin, ancak herhangi bir temizleyici veya çözücü kullanmayın; bunlar soyulmaya neden olabilir. Mümkün olduğunca az baskı uygulayın.

  LCD'yi temizleme

Ne Yapmamalı

Aşağıdaki yöntemler yararlı görünebilir, ancak bunları tamamen kullanmaktan kaçının:

 1. DSLR fotoğraf makinesinin herhangi bir parçasını temizlemek için asla sıkıştırılmış hava kullanmayın. Basınç çok güçlü ve tozu veya kumu bile sürükleyebilir içine kamera gövdesi iç bileşenlerine zarar verir.
 2. Kamerayı temizlemek için sıvı kullanmanız gerekirse, bezi her zaman hafifçe nemlendirin ve ardından kamerayı temizleyin. Sıvıyı asla doğrudan fotoğraf makinesinin üzerine koymayın.
 3. Fotoğraf makinesinin herhangi bir yerinde asla alkol, tiner veya başka çözücüler kullanmayın. Çok sertler ve hasara neden olabilirler.
 4. Kameranızı temizlemek için asla kağıt havlu, mendil veya kağıt bazlı ürünler kullanmayın. Lifleri ve kalıntıları “dökerler” ve hassas yüzeyleri çizerler.

Pahalı fotoğrafçılık ekipmanınızı temizleme konusunda gergin misiniz? Profesyonel temizlik için bir kamera onarım merkezine gidin.