Skip to content

DSLR Kamera Düğmeleri ve Nasıl Çalışır?

6 de Mayıs de 2021

Başlangıç ​​seviyesindeki bir kameradan bir DSLR kameraya veya gelişmiş bir kameraya geçiş yaparken, çok sayıda kamera düğmesi, kadran ve gelişmiş kameranın sahip olduğu parçalarla boğulmuş olabilirsiniz. DSLR kameradaki veya gelişmiş kameradaki düğmelerin çoğu, yaygın olarak kullanılan özelliklere kısayollara götürür. Bu düğmelerin her birinin nasıl kullanılacağını öğrenmek kesinlikle biraz pratik ve zaman alır, ancak kamera düğmelerinin düzenini anladıktan sonra, bu düğmelerin fotoğrafçılık seanslarınız sırasında size ne kadar zaman kazandırdığına şaşıracaksınız. . Hayati öneme sahip deklanşör düğmesinden başlayarak DSLR’nizdeki veya gelişmiş kameranızdaki kamera düğmelerinin işlevini hatırlamak için bu ipuçlarını kullanın.

Not: Her DSLR kamera veya gelişmiş kamera aynı düğme yapılandırmasına sahip olmayacağından, kameranızın özel düzeni için kullanıcı kılavuzunuzu kontrol ettiğinizden emin olun.

Kamera Düğmeleri

  • Deklanşör: Bu, tüm kamera düğmelerinin en önemlisidir. Tipik olarak, kameranın üst kısmında, kamerayı tutarken sağ işaret parmağınızın yanında bulunan büyük bir düğmedir. Deklanşör düğmesine basarsanız ve hiçbir şey olmazsa, muhtemelen iki sorundan biri oluşmuştur. Birincisi, kamera otomatik moddadır ve bazen düşük ışık koşullarında meydana gelen konuya düzgün bir şekilde odaklanamaz. Kameranın ön odaklamasına izin vermek için deklanşöre yarım basın; ardından fotoğrafı çekmek için bu düğmeye basın. İkincisi, kamera flaşı şarj ediyorsa veya bir fotoğrafı kaydediyorsa, deklanşör bu görevler tamamlanana kadar ek fotoğraflar çekmeyecektir.
  • Poz Telafisi Düğmesi: Bu düğmenin üzerinde genellikle “+” ve “-” bulunur. Fotoğrafın pozlamasını manuel olarak ayarlamak için bunu kullanabilirsiniz.
  • Diyafram Düğmesi: Bu düğme genellikle kısmen kapalı bir deklanşöre benzeyen bir şeyle işaretlenir. Diyaframı manuel olarak ayarlamak için bu düğmeyi kullanın.
  • Zamanlayıcı Düğmesi: Bu düğme genellikle kronometreye benzeyen bir şeyle işaretlenir. Gecikmeli bir fotoğraf çekmek için kullanabilirsiniz. Çekimin geciktirilme süresi genellikle kameranın menü yapısında ayarlanabilir.
  • Lens Serbest Bırakma Düğmesi: Bu düğmede genellikle işaret yoktur ve genellikle doğrudan lens yuvasının sağ tarafında bulunur. Lensi DSLR fotoğraf makinesinden çıkarmaya çalışmadan önce bu düğmeyi basılı tutun.
  • Silme Düğmesi: Bu düğme genellikle bir çöp tenekesi simgesiyle işaretlenir. Bir veya daha fazla fotoğrafı silmek için kullanın.
  • Oynatma Düğmesi: Bu düğme, DVD oynatıcıda bulunan “oynat” simgesiyle gösterilir. Depolanan fotoğraflarınızı görüntülemek için kullanın.
  • Menü butonu: Bu düğme, kameranın çeşitli menülerine erişmenizi sağlar. Genellikle düğme üzerinde veya düğmenin yanında “MENÜ” veya çizgili bir kağıt simgesi ile işaretlenir.