Skip to content

DSLR Otomatik Odaklama ve Manuel Odaklama

18 de Mayıs de 2021

Bas-çek kamerasından DSLR’ye geçiyorsanız, en kafa karıştırıcı yönlerden biri, otomatik netleme modu yerine manuel netlemeyi ne zaman kullanmanız gerektiğini bulmak olabilir. Size artıları ve eksileri vereceğiz.

Cankurtaran
Manuel odaklanma

 • Çekimin odak noktası üzerinde daha fazla kontrol sağlar.
 • Odaklanırken daha fazla hassasiyet sağlar.

Otomatik odaklama

 • Kamera en keskin odağı belirler.
 • Manuel odaklamadan daha hızlı.
 • Kalite, kamera modeline göre değişebilir.

Otomatik netleme ve manuel netleme aynı şeyi yapar. Her ikisi de kamera merceğinin odağını ayarlar. Ancak otomatik odaklama ile kamera, kendisini ölçmeye adanmış sensörleri kullanarak en keskin odağı belirler. Otomatik netleme modunda, fotoğrafçının hiçbir şey yapması gerekmez. Manuel modda, fotoğrafçı lens odağını elle ayarlamalıdır. Her ikisi de çoğu durumda harika sonuçlar üretebilse de, birini diğerine tercih etmenin daha iyi olduğu zamanlar vardır.

Otomatik Odaklama Artıları ve Eksileri

Avantajları

 • Otomatik.
 • Manuel odaklamadan daha hızlıdır.
 • Hareketli konuları çekmek için iyidir.
 • Yeni başlayanlar için iyi.

Dezavantajları

 • Önceden odaklanmazsanız biraz deklanşör gecikmesine neden olabilir.
 • Konunuzun yanlış kısmına odaklanabilir.
 • Manuel odak kadar hassas değil.

Otomatik odak, genellikle odağı manuel olarak ayarlamaktan daha hızlı ve kolaydır. Bir konuya daha hızlı kilitlenebilir. Bu, hareketli nesneleri çekmek için uygun hale getirir. Örneğin, sokak fotoğrafçılığı yapıyorsanız, konularınızı yakalamak için yalnızca birkaç saniyeniz olabilir. Manuel olarak odaklandığınızda hareket edebilirler ve mükemmel çekiminizi kaybedersiniz. Bu, manuel netlemenin aksiyon fotoğrafçılığı için kötü olduğu anlamına gelmez. Hareketli konulara manuel odaklamayı tercih ediyorsanız, nesnelerin hareket edeceğini bildiğiniz noktaya önceden odaklanın ve o konumu çeker. DSLR modeline bağlı olarak, birkaç farklı otomatik netleme modu mevcut olmalıdır:

 • AF-S (tek servo), deklanşöre yarım basıldığında odak kilitlendiğinden sabit konular için iyidir.
 • AF-C (sürekli-servo), otomatik netleme onu izlemek için sürekli olarak ayarlandığından hareketli konular için iyidir.
 • AF-A (otomatik servo), fotoğraf makinesinin iki otomatik netleme modundan hangisinin daha uygun olduğunu seçmesine olanak tanır.

Özne kısmen parlak güneşte ve kısmen gölgede olduğunda ve nesne ile fotoğraf makinesi arasındayken özne ve arka plan benzer renkte olduğunda, otomatik netleme düzgün çalışma sorunları yaşama eğilimindedir. Bu durumlarda manuel odaklamaya geçin. Otomatik netleme kullanılırken, fotoğraf makinesi tipik olarak çerçevenin ortasındaki konuya odaklanır. Bununla birlikte, çoğu DSLR kamera odak noktasını hareket ettirmenize izin verir. Seçin otomatik odaklama alanı ok tuşlarını kullanarak odak noktasını kumanda edin ve kaydırın. Kamera merceğinde manuel netleme ve otomatik netleme arasında hareket eden bir anahtar varsa, bir M (manuel) ve bir A (otomatik) ile etiketlenmelidir. Bununla birlikte, bazı lensler, manuel odak geçersiz kılma seçeneğiyle otomatik odaklama olan bir M / A modu içerir. Bir DSLR fotoğraf makinesinde deklanşör gecikmesi genellikle minimum düzeyde olsa da, otomatik odaklama mekanizmasının kalitesi, fotoğraf makinenizin ne kadar deklanşör gecikmesi göreceğini belirleyebilir. Otomatik netlemeyi kullanırken, sahneye önceden odaklanarak deklanşör gecikmesini ortadan kaldırabilirsiniz. Deklanşöre yarım basın ve kameranın otomatik odak noktası konuya kilitlenene kadar bu konumda tutun. Ardından fotoğrafı kaydetmek için deklanşör düğmesine yolun sonuna kadar basın. Deklanşör gecikmesi ortadan kaldırılmalıdır.

Manuel Odak Artıları ve Eksileri

Avantajları

 • Daha hassas odaklamaya izin verir.
 • Makro ve portre çekimleri için daha iyi.
 • Düşük ışıkta fotoğrafçılık için daha iyi.

Dezavantajları

 • Otomatik netlemeden daha yavaş.
 • Aksiyon çekimlerini zorlaştırır.

Birçok profesyonel fotoğrafçı manuel modda çekim yapmayı tercih ediyor. Bunun nedeni, çekimin odak noktası üzerinde daha hassas kontrol sağlamasıdır. Manuel odak, nesnenin fazla hareket etmediği çoğu durumda harika bir seçimdir. Bu özellikle makro, portre ve düşük ışıklı fotoğrafçılık için geçerlidir. Otomatik modu kullanırken, kameranız bazen konunun yanlış kısmına odaklanmayı seçebilir ve bu da çekiminizi bozabilir. Manuel odaklamayla, sol elinizin avuç içini kullanarak lensi kapatın. Ardından, sol parmaklarınızı kullanarak görüntü keskin odaklanana kadar odak halkasını hafifçe çevirin. Manuel odak kullanılırken kameranın düzgün tutulması önemlidir. Aksi takdirde, manuel odak halkasını kullanırken kamerayı desteklemek zor olacaktır. Bu, kamera sarsıntısı nedeniyle hafif bir bulanıklık olmadan fotoğrafı çekmeyi zorlaştırabilir. LCD ekran yerine vizörü kullanarak sahnenin net odakta olup olmadığını belirleme konusunda daha şanslı olabilirsiniz. Dış mekanda parlak güneş ışığında çekim yaparken, LCD ekranda parlamayı önlemek için vizörü gözünüze doğru tutun. Parlama, odağın keskinliğini belirlemeyi zorlaştırır.

Hangi Odağı Kullandığımı Nasıl Anlarım?

Şu anda hangi odak modunda olduğunuzu görmek için DSLR fotoğraf makinenizdeki Bilgi düğmesine basın. Odak modu, LCD’deki diğer kamera ayarları ile birlikte görüntülenmelidir. Odak modu ayarı, bir simge veya AF veya MF baş harfleri kullanılarak görüntülenebilir. Bu simgeleri ve baş harfleri anladığınızdan emin olun. Yanıtları bulmak için DSLR’nin kullanım kılavuzuna bakmanız gerekebilir. Bazen, bir anahtarı kaydırarak, otomatik odaklama ve manuel odak arasında geçiş yaparak değiştirilebilir lens üzerindeki odak modunu ayarlayabilirsiniz.

Hangisini seçmeliyim?

Yeni bir fotoğrafçıysanız, fotoğraf makinenizin tüm ayrıntılarını öğrenirken otomatik netleme modunu kullanın ve kompozisyonunuzu ve aydınlatmanızı iyileştirmeye çalışın. Ancak bir noktada manuel olarak da çekim yapmayı öğrenmelisiniz. Her birinin güçlü ve zayıf yönlerini bilmek, daha iyi bir fotoğrafçı olmanıza yardımcı olacak ve zanaatınızı uygularken size daha fazla seçenek sunacaktır.