Skip to content

DSLR’nizde Deklanşör Öncelikli Modda Nasıl Ustalaşılır?

1 de Mayıs de 2021

Altında deklanşör önceliği modu, belirli bir sahne için kameranızın deklanşör hızını ayarlarsınız ve ardından kamera, seçtiğiniz deklanşör hızına göre diyafram ve ISO gibi diğer ayarları seçer. Deklanşör hızı, kameradaki deklanşörün açık kaldığı sürenin ölçüsüdür. Deklanşör açıkken, özneden gelen ışık kameranın görüntü sensörüne çarparak fotoğrafı oluşturur. Hızlı deklanşör hızı, deklanşörün kısa bir süre açık olduğu anlamına gelir, yani görüntü sensörüne daha az ışık ulaşır. Düşük deklanşör hızı, görüntü sensörüne daha fazla ışık ulaşması anlamına gelir.

ArisSu / Getty Images

Daha Fazla Işık Daha Hızlı Deklanşör Hızlarına İzin Verir

Parlak dış ışıkla, görüntü sensörüne kısa sürede vurmak için daha fazla ışık bulunduğundan daha hızlı bir deklanşör hızında çekim yapabilirsiniz. Düşük ışık koşullarında, görüntüyü oluşturmak için deklanşör açıkken yeterli ışığın görüntü sensörüne çarpabilmesi için daha yavaş bir deklanşör hızı kullanırsınız. Daha hızlı deklanşör hızları, hızlı hareket eden nesneleri çekmek için önemlidir. Deklanşör hızı yeterince hızlı değilse, hızlı hareket eden bir nesne fotoğrafta bulanık görünebilir. Enstantane öncelik modunun faydalı olabileceği yer burasıdır. Hızlı hareket eden bir nesneyi çekmeniz gerekiyorsa, tam otomatik modda kameranın kendi başına seçebileceğinden çok daha hızlı bir deklanşör hızı ayarlamak için deklanşör önceliği modunu kullanabilirsiniz. Böylelikle net bir fotoğraf çekme şansınız çok daha yüksektir.

Deklanşör Öncelik Modunu Ayarlama

Deklanşör önceliği modu genellikle bir S DSLR fotoğraf makinenizin mod kadranında. Ancak, Canon modelleri gibi bazı kameralar, Televizyon deklanşör önceliği modunu belirtmek için. Mod kadranını S ve kamera yine de birincil olarak otomatik modda çalışır, ancak tüm ayarları manuel olarak seçtiğiniz deklanşör hızına dayandırır. Kameranızın fiziksel mod kadranı yoksa, bazen ekrandaki menülerden enstantane önceliği modunu seçebilirsiniz. Neredeyse her DSLR kamera bir deklanşör öncelik modu sunarken, sabit lensli kameralarda da daha yaygın hale geliyor. Bu seçenek için kameranızın ekran menülerini kontrol edin. Hızlı deklanşör hızı saniyenin 1 / 500’üdür ve DSLR fotoğraf makinenizin ekranında 1/500 veya 500 olarak görünür. Tipik bir yavaş deklanşör hızı saniyenin 1 / 60’ı olabilir. Deklanşör önceliği modunda, deklanşör hızı ayarı genellikle kameranın LCD ekranında yeşil renkte listelenirken, diğer mevcut ayarlar beyaz renktedir. Deklanşör hızını değiştirdiğinizde, kamera seçtiğiniz deklanşör hızında kullanılabilir bir pozlama oluşturamazsa kırmızıya dönüşebilir, yani seçilen deklanşör hızını kullanmadan önce EV ayarını ayarlamanız veya ISO ayarını artırmanız gerekebilir.

Deklanşör Hızı Ayar Seçeneklerini Anlama

Deklanşör hızı ayarlarını değiştirirken, muhtemelen 1/2000 veya 1/4000’de başlayan ve 1 veya 2 saniyelik en yavaş hızlarda bitebilen hızlı ayarlar bulacaksınız. Bazı kameralar standart deklanşör hızı ayarları arasında daha da hassas ayarlar sunsa da, ayarlar neredeyse her zaman önceki ayarın yarısı veya iki katıdır, 1 / 30’dan 1 / 60’a 1 / 125’e kadar değişir ve bu böyle devam eder.

DSLR video en iyi bir tripod kullanılarak çekilir.

Jorg Greuel / Getty Images
Deklanşör öncelikli çekim yaparken, nispeten yavaş deklanşör hızı kullanmak isteyebileceğiniz zamanlar olacaktır. Yavaş bir deklanşör hızında, 1/60 veya daha düşük bir hızda çekim yapacaksanız, fotoğraf çekmek için muhtemelen bir tripoda, uzaktan deklanşöre veya bir deklanşör ampulüne ihtiyacınız vardır. Yavaş deklanşör hızlarında, deklanşöre basmak bile kamerayı bulanık bir fotoğrafa neden olacak kadar sarsabilir. Yavaş deklanşör hızlarında çekim yaparken bir kamerayı elle sabit tutmak da son derece zordur; bu, bir tripod kullanmadığınız sürece kamera sarsıntısının biraz bulanık bir fotoğrafa neden olabileceği anlamına gelir.