Skip to content

DUR 0x0000007B Hataları Nasıl Düzeltilir

27 de Nisan de 2021

DUR 0x0000007B hataları, aygıt sürücüsü sorunları (özellikle sabit sürücü ve diğer depolama denetleyicileri ile ilgili olanlar), virüsler, veri bozulması ve hatta bazen donanım arızalarından kaynaklanır. Microsoft’un Windows NT tabanlı işletim sistemlerinden herhangi biri bu hatayla karşılaşabilir. Buna Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000 ve Windows NT dahildir.

DUR 0x0000007B Hataları

Hata her zaman, daha yaygın olarak Mavi Ölüm Ekranı (BSOD) olarak adlandırılan bir DURDUR mesajında ​​görünecektir.

Windows 10’da Mavi Ölüm Ekranı.

Aşağıdaki hatalardan biri veya her iki hatanın bir kombinasyonu DUR mesajında ​​görüntülenebilir: DUR: 0x0000007B
INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE

STOP 0x0000007B hatası, STOP 0x7B olarak da kısaltılabilir, ancak tam STOP kodu her zaman mavi ekran STOP mesajında ​​görüntülenen kod olacaktır. Windows, DUR 0x7B hatasından sonra başlayabilirse, bir Windows, beklenmedik bir kapanmadan kurtuldu şunu gösteren mesaj: Sorun Olay Adı: BlueScreen
BCCode: 7b

DUR 0x0000007B, gördüğünüz tam DURDURMA kodu değilse veya INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE tam mesaj değilse, DUR Hata Kodlarının Tam Listemize bakın ve gördüğünüz DURDUR mesajı için sorun giderme bilgilerine başvurun.

DUR 0x0000007B Hataları Nasıl Düzeltilir

Bu adımlardan bazıları, Windows’a Güvenli Mod üzerinden erişmenizi gerektirebilir. Mümkün değilse bu adımları atlayın.

 1. Henüz yapmadıysanız bilgisayarınızı yeniden başlatın. DUR 0x0000007B mavi ekran hatası bir şans olabilir.

  Windows 10 PC'yi yeniden başlatın

 2. Bir sabit sürücü denetleyicisini yeni mi yüklediniz veya üzerinde değişiklik mi yaptınız? Öyleyse, yaptığınız değişikliğin DUR 0x0000007B hatasına neden olma ihtimali yüksektir. Değişikliği geri alın ve 0x7B mavi ekran hatasını test edin. Yaptığınız değişikliklere bağlı olarak, bazı çözümler şunları içerebilir:

  • Yeni kurulan sabit sürücü denetleyicisini çıkarma veya yeniden yapılandırma
  • İlgili kayıt defteri ve sürücü değişikliklerini geri almak için Bilinen Son İyi Yapılandırma ile başlatma
  • Son değişiklikleri geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanma
  • Sabit sürücü denetleyici aygıt sürücüsünü sürücü güncellemenizden önceki sürüme geri alma
 3. Bilgisayarınızda SCSI sabit diskleri kullandığınızı varsayarak, SCSI zincirinin doğru şekilde sonlandırıldığını doğrulayın. Yanlış SCSI sonlandırmasının DUR 0x0000007B hatalarına neden olduğu bilinmektedir. Çoğu ev bilgisayarı SCSI sabit diskleri kullanmaz, bunun yerine PATA veya SATA kullanır.

 4. Sabit sürücünün düzgün şekilde takıldığını doğrulayın. Yanlış takılmış bir sabit sürücü bu hataya ve diğer sorunlara neden olabilir.

 5. Sabit sürücünün BIOS’ta doğru şekilde yapılandırıldığını doğrulayın. BIOS’taki sabit sürücü ayarları yanlışsa DUR 0x0000007B hatası oluşabilir.

 6. Bilgisayarınızı virüslere karşı tarayın. Ana önyükleme kaydını (MBR) veya önyükleme sektörünü etkileyen belirli kötü amaçlı yazılımlar, DUR 0x0000007B hatalarına neden olabilir. Virüs tarama yazılımınızın MBR’yi ve önyükleme sektörünü tarayacak şekilde güncellendiğinden ve yapılandırıldığından emin olun. Henüz yoksa En İyi Ücretsiz Antivirüs Yazılımları listemize bakın.

 7. Sabit sürücü denetleyicinizin sürücülerini güncelleyin. Sabit sürücü denetleyicinizin sürücüleri eski, yanlış veya bozuksa, DUR 0x0000007B hatası büyük olasılıkla ortaya çıkacaktır. Hata Windows kurulum işlemi sırasında meydana gelirse ve nedenin sürücüyle ilgili olduğundan şüpheleniyorsanız, işletim sisteminin yüklenmesi sırasında kullanmak üzere üreticinin en son sabit sürücü denetleyicisi sürücüsünü yüklediğinizden emin olun. İkinci onaltılık sayı ise bu olası bir çözümdür. sonra DURDURMA kodu 0xC0000034’tür.

 8. BIOS’taki SATA modunu IDE moduna değiştirin. BIOS’taki SATA sürücülerinin bazı gelişmiş özelliklerini devre dışı bırakmak, özellikle Windows XP’de veya bir Windows XP yüklemesi sırasında görüyorsanız, STOP 0x0000007B hatasının görünmesini durdurabilir. BIOS markanıza ve sürümünüze bağlı olarak, SATA modu şu şekilde adlandırılabilir: AHCI modu ve IDE modu şu şekilde adlandırılabilir: Eski, ATAveya Uyumluluk modu. Yaygın bir çözüm olmasa da, tersini de denemek isteyebilirsiniz: BIOS’ta IDE modunun seçilip seçilmediğine bakın ve öyleyse, özellikle Windows 10, 8, 7 veya Vista’da STOP 0x0000007B hatasını görüyorsanız AHCI olarak değiştirin. . Bu DURDUR hatasını görüyorsanız BIOS değişikliğini yaptıktan sonra Windows 7 veya Vista bilgisayarda, AHCI disk sürücüsünü etkinleştirmeniz gerekebilir. Microsoft’un Windows Kayıt Defteri’nde bu değişikliği yapma talimatlarına bakın.

 9. Sabit sürücünüzde chkdsk çalıştırın. Önyükleme birimi bozuksa, chkdsk komutu bozulmayı onarabilir. Kurtarma Konsolu’ndan chkdsk’ı çalıştırmanız gerekecek. İkinci onaltılık sayı ise muhtemelen çözüm olacaktır. sonra DURDURMA kodu 0xC0000032’dir.

 10. Sabit sürücünüz üzerinde kapsamlı bir test gerçekleştirin. Sabit sürücünüzün fiziksel bir sorunu varsa, görmekte olduğunuz DUR 0x0000007B hatası çok olası bir durumdur. Tamamladığınız tanılama, sürücüde bir donanım sorunu olduğunu gösteriyorsa, sabit sürücüyü değiştirin.

 11. Yeni bir ana önyükleme kaydı oluşturmak için fixmbr komutunu çalıştırın. Bozuk bir ana önyükleme kaydı, DUR 0x0000007B hatanıza neden olabilir. İkinci onaltılık sayı ise muhtemelen çözüm olacaktır. sonra DURDURMA kodu 0xC000000E’dir.

 12. CMOS’u temizleyin. Bazen DUR 0x0000007B hatası bir BIOS bellek sorunundan kaynaklanır. CMOS’u temizlemek bu sorunu çözebilir.

 13. BIOS’unuzu güncelleyin. Bazı durumlarda, güncel olmayan bir BIOS, sabit sürücü denetleyicisiyle uyumsuzluklar nedeniyle bu hataya neden olabilir.

 14. Mümkünse, sabit sürücü denetleyicisinin ürün yazılımını güncelleyin. Önceki adımdaki BIOS’ta olduğu gibi, bir uyumsuzluk 0x7B hatasına neden olabilir ve üreticinin ürün yazılımı güncellemesi sorunu düzeltebilir.

 15. Windows kurulumunuzu onarın. Windows’u yeniden yüklemeden bir bilgisayardaki anakartı yeni değiştirdiyseniz, bu muhtemelen sorununuzu çözecektir.

  Windows ekranını onar

  Bazen bir Windows onarımı bir DUR 0x0000007B hatasını düzeltmez. Bu gibi durumlarda, temiz bir Windows kurulumu hile yapmalıdır. Anakartınızı henüz değiştirmediyseniz, muhtemelen bir Windows yeniden yükleme olmayacak DUR 0x7B sorununuzu düzeltin.

 16. Temel DURDURMA hatası sorun giderme işlemini gerçekleştirin. Yukarıdaki belirli adımlardan hiçbiri, gördüğünüz DUR 0x0000007B hatasını düzeltmeye yardımcı olmazsa, bu genel DURDURMA hatası sorun giderme kılavuzuna bir göz atın. Çoğu DURDURMA hatası benzer şekilde ortaya çıktığından, bazı öneriler yardımcı olabilir.

Daha Fazla Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Bu sorunu kendiniz çözmekle ilgilenmiyorsanız, bkz. Bilgisayarımı Nasıl Düzeltebilirim? destek seçeneklerinizin tam listesi, ayrıca onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım servisi seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.