Skip to content

DUR 0x0000008E Hataları Nasıl Onarılır

18 de Haziran de 2021

STOP 0x0000008E (0x8E olarak kısaltılır), ölümün mavi ekranında görünen bir STOP hatasıdır. STOP 0x8E hatası aşağıdaki gibi görünebilir:

 • DUR: 0x0000008E
 • KERNEL_MODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED

Windows, STOP 0x8E hatasından sonra başlayabiliyorsa, aşağıdaki mesajı görebilirsiniz: Windows beklenmeyen bir kapanmadan kurtarıldı
Sorun Olay Adı: BlueScreen
BCKodu: 8e

Bu makaledeki bilgiler, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000 ve Windows NT dahil olmak üzere tüm Microsoft işletim sistemleri için geçerlidir.

DUR 0x8E Hatalarının Nedenleri

STOP 0x8E hatalarına genellikle bilgisayar bellek arızaları ve daha nadiren aygıt sürücüsü sorunları, virüsler veya RAM’iniz dışındaki donanım arızaları neden olur.

DUR 0x8E Hataları Nasıl Düzeltilir

Bilgisayarınızı yeniden başlatmak sorunu çözmezse, hata çözülene kadar aşağıdaki adımları sırayla deneyin: Diğer mavi ekran hatalarını gidermeye yardımcı olmak için DUR hata kodlarının tam listesine bakın.

 1. En son yüklenen donanımı kaldırın. Yeni bir donanım kurduysanız, yaptığınız değişikliğin STOP 0x8E hatasına neden olma olasılığı yüksektir. Donanımı doğru şekilde kaldırıp yeniden yüklemeyi deneyin.

 2. Windows Güncellemelerini Yükle. Bazı hizmet paketleri ve yamalar STOP 0x8E sorunlarını çözebilir, bu nedenle Windows güncellemelerini kontrol edin ve yükleyin.

  Bu özel çözüm, grafik kartınızdaki donanım hızlandırmasında değişiklik yaparken hata meydana gelirse, sorununuzu çözmesi muhtemeldir.

 3. Sürücülerinizi geri alın. Belirli bir donanım aygıtını güncelledikten sonra DUR 0x8E hatası başladıysa, aygıt sürücülerini eski bir sürüme geri alın.

  Windows donanım özellikleri menüsünde Sürücüyü Geri Al seçeneği

  Windows 7 ve önceki sürümlerde, ilgili kayıt defteri ve sürücü değişikliklerini geri almak için bilinen en son iyi yapılandırmayı kullanarak bilgisayarınızı başlatabilirsiniz.

 4. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanın. DUR 0x8E hatasının önemli bir dosyada veya yapılandırmada yapılan son değişikliklerden kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, Windows PC’nizi geri yüklemek için Windows Sistem Geri Yükleme’yi kullanın.

  Windows Sistem Özellikleri menüsünde Sistem Geri Yükleme

 5. Bir virüs/kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın. DUR 0x8E hatası, düşmanca bir programla ilgili olabilir, bu nedenle herhangi bir tehdidi kaldırmak için bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayın.

  Windows için Avira antivirüs programı

 6. Belleğinizi test edin ve değiştirin. Ücretsiz bir bellek test aracıyla RAM’inizi test edin. Test, çalışmayan bellek modülleri tespit ederse, bilgisayarınızın belleğini değiştirin.

  Bellek testinden geçen bir bilgisayarı gösteren bir örnek.

  Lifewire / Ashley Nicole DeLeon
 7. Sistem belleğinin doğru şekilde takıldığını doğrulayın. Tüm anakartların RAM modüllerini yapılandırmak için oldukça katı gereksinimleri vardır. Bilgisayarınız için doğru bellek yapılandırması konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, bilgisayarınız ve ana kartınız için kılavuzlara bakın.

  Gigabyte AMD AM1 FS1b Soketli HDMI D-Sub mATX Anakart Fotoğrafı (GA-AM1M-S2H)

  Gigabayt
 8. BIOS ayarlarını varsayılan seviyelerine döndürün. Sistem BIOS’unda hız aşırtmalı veya yanlış yapılandırılmış bellek ayarlarının STOP 0x8E hatalarına neden olduğu bilinmektedir. BIOS ayarlarınızda birkaç özelleştirme yaptıysanız ve varsayılanları yüklemek istemiyorsanız, en azından tüm BIOS bellek zamanlaması, önbelleğe alma ve gölgeleme seçeneklerini varsayılanlarına döndürmeyi deneyin.

  Bilgisayarında BIOS kullanan kişi

  Cankurtaran halatı / Derek Abella
 9. Sabit sürücünüzü test edin ve değiştirin. Donanımla ilgili sorunları kontrol etmek için ücretsiz bir sabit sürücü test programı kullanın. Donanım herhangi bir testinizde başarısız olursa, sabit sürücüyü mümkün olan en kısa sürede değiştirin veya bilgisayarınızı profesyonel bir bilgisayar onarım servisine götürün.

  Sabit sürücüyü değiştirme adımları

  Maritsa Patrinos / Lifewire