Skip to content

Düzenleyici Gözetim Google’ın Gizlilik Korumalı Alanına Geliyor

7 de Nisan de 2022

Google’ın Gizlilik Korumalı Alanı ile ilgili olarak Birleşik Krallık düzenleyicilerine bildirdiği şartlar ve taahhütler resmi olarak kabul edildi, bu nedenle artık yasal olarak yerine getirilmesi gerekiyor.

İngiltere’nin Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA), Ocak 2022’de resmi bir soruşturma başlattı ve Google, taahhütlerini yaklaşık altı ay sonra, Haziran ayında açıkladı. O zamandan beri ikisi, CMA’nın endişelerini gidermek için Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO) ile birlikte çalışıyor. Özellikle Privacy Sandbox’ın reklamverenler ile Google’ın kendisi arasındaki rekabeti nasıl etkileyebileceği.

Privacy Sandbox’ın birincil taahhütleri, web’de gezinmeyi kullanıcıları için daha özel ve güvenli hale getirirken aynı zamanda reklamverenlere adil bir pay bırakmaya yönelik dengeleme eylemi etrafında toplanmıştır. Kullanıcılara daha fazla şeffaflık ve kontrol sunarken, kendi pazarlama uygulamaları ile aralarında haksız rekabet yaratmadan reklam verenleri ve gelirlerini desteklemeyi amaçlar. CMA’ya uygun olarak Google, Gizlilik Korumalı Alanı’nı geliştirmeye devam ederken, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç farklı faktör üzerindeki etkisini dikkate alacaktır: kullanıcılara yönelik alakalı reklamlar ve bunun özel verilerle ilişkisi ve gizlilik yasalarında nasıl bir rol oynadığı; yayıncıların ve reklamcıların gelir elde etme yeteneği; Google’a haksız bir reklam avantajı sağlayıp sağlayamayacağı; ve Google’ın teknik ve parasal düzeyde kalmasının ne kadar mümkün olduğu.

Uyumluluk İş Konsepti

CMA’nın Birleşik Krallık dışında yetkisi olmasa da Google, “bu gelişen sektörde hem mahremiyet hem de rekabet endişelerinin nasıl ele alınacağına dair bir yol haritası sağlamak” için bu taahhütleri küresel düzeyde uygulamaya niyetli olduğunu belirtti. Taahhütler kabul edildiğine göre, Google bunları hemen hayata geçirmeyi planlıyor.