Skip to content

DVD, BD veya CD’den ISO Görüntü Dosyası Nasıl Oluşturulur

9 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • Windows’un bir DVD’den bir ISO oluşturmak için yerleşik bir yolu yoktur, ancak bunu yapmak için ücretsiz bir araç kullanabilirsiniz.
 • Bir DVD’den bir ISO oluşturmak istiyorsanız, DVD’yi kullanabileceğiniz bir DVD sürücünüz olmalıdır.
 • ISO dosyası, oluşturuldukları diskler gibi, sabit sürücünüzde büyük miktarda depolama alanı kaplayabilir.

Bir DVD’den veya herhangi bir diskten bir ISO dosyası oluşturmak, doğru ücretsiz araçla oldukça kolaydır ve önemli DVD’leri, BD’leri veya CD’leri sabit sürücünüze yedeklemenin harika bir yoludur. Önemli yazılım kurulum disklerinizin ve hatta işletim sistemi kurulum disklerinizin ISO yedeklerini oluşturmak ve saklamak akıllıca bir plandır. Bunu sınırsız bir çevrimiçi yedekleme hizmetiyle tamamlarsanız, neredeyse kurşun geçirmez bir disk yedekleme stratejiniz olur. ISO görüntüleri harikadır çünkü bir diskteki verilerin bağımsız, mükemmel temsilleridir. Tek dosyalar olduklarından, bir diskteki klasörlerin ve dosyaların doğrudan kopyalarından daha kolay depolanmaları ve organize edilmeleri daha kolaydır.

Windows için Üçüncü Taraf Aracı Gerekli

Windows’un yerleşik bir ISO görüntü dosyası oluşturma yolu yoktur, bu nedenle bunu sizin için yapmak için bir program indirmeniz gerekir. Neyse ki, ISO görüntüleri oluşturmayı gerçekten kolay bir iş haline getiren birkaç ücretsiz araç var.

Zaman gerekli: Bir DVD, CD veya BD diskten bir ISO görüntü dosyası oluşturmak kolaydır, ancak diskin boyutuna ve bilgisayarınızın hızına bağlı olarak herhangi bir yerde birkaç dakikadan bir saate kadar sürebilir. Bu talimatlar Windows, macOS ve Linux kullanıcıları içindir. Her öğretici için ayrı bir bölüm vardır.

DVD, BD veya CD Diskten ISO Oluşturun

 1. Diğer görevlerin yanı sıra tüm CD, DVD ve BD disk türlerinden bir ISO görüntüsü oluşturabilen tamamen ücretsiz bir program olan BurnAware Free’yi indirin.

  BurnAware Free, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de çalışır. Bu işletim sistemlerinin hem 32 bit hem de 64 bit sürümleri desteklenir. Ayrıca BurnAware’in ücretsiz olmayan “Premium” ve “Professional” sürümleri de vardır. Ancak, “Ücretsiz” sürüm tamamen yetenekli disklerinizden ISO görüntüleri oluşturma, bu eğitimin amacı budur. Sadece indirme bağlantısını seçtiğinizden emin olun. BurnAware Ücretsiz web sitelerinin alanı. Daha önce BurnAware Free kullandıysanız ve beğenmediyseniz veya işe yaramadıysa, bir diskten ISO oluşturmanın alternatif yolları vardır. Bu sayfanın altındaki diğer bazı yazılım önerilerine bakın.

 2. BurnAware Free’yi çalıştırarak yükleyin. burnaware_free_[version].exe yeni indirdiğiniz dosya. Kurulum sırasında veya sonrasında bir veya daha fazla Opsiyonel Teklif veya Ek Yazılım Kurun ekranlar. Bu seçeneklerden herhangi birini reddedebilir veya seçimi kaldırabilir ve devam edebilirsiniz.

 3. Masaüstünde oluşturulan kısayoldan veya kurulumun son adımında otomatik olarak BurnAware Free’yi çalıştırın.

 4. Seçiniz ISO’ya kopyala -den Disk Görüntüleri sütun.

  BurnAware Free penceresinde ISO seçeneğine kopyala

  The Resme Kopyala araç mevcut olana ek olarak görünecektir. BurnAware Ücretsiz zaten açık olan pencere. Görmüş olabilirsin ISO yap simgesinin altındaki ISO’ya kopyala bir ama bu özel görev için bunu seçmek istemiyorsunuz. The ISO yap aracı, bir diskten değil, sabit sürücünüzden veya başka bir kaynaktan seçtiğiniz bir dosya koleksiyonundan bir ISO görüntüsü oluşturmak içindir.

 5. Pencerenin üst kısmındaki açılır menüden kullanmayı planladığınız optik disk sürücüsünü seçin. Yalnızca bir sürücünüz varsa, yalnızca bir seçenek görürsünüz.

  Windows 10'da optik sürücüler için BurnAware Free seçici

  Yalnızca optik sürücünüzün desteklediği disklerden ISO görüntüleri oluşturabilirsiniz. Örneğin, yalnızca bir DVD sürücünüz varsa, sürücünüz bunlardan gelen verileri okuyamayacağı için BD disklerinden ISO görüntüleri oluşturamazsınız.

 6. Seçiniz Araştır.

 7. ISO görüntü dosyasını yazmak istediğiniz konuma gidin ve yakında yapılacak olan dosyaya bir ad verin. Dosya adı Metin kutusu.

  BurnAware Free'de bir ISO yazmak için dosya adı alanı

  Optik diskler, özellikle DVD’ler ve BD’ler, birkaç gigabayt veri tutabilir ve eşit boyutta ISO’lar oluşturur. ISO görüntüsünü kaydetmek için seçtiğiniz sürücü ne olursa olsun, onu desteklemek için yeterli alana sahip olduğundan emin olun. Birincil sabit sürücünüzde büyük olasılıkla bol miktarda boş alan vardır, bu nedenle, ISO görüntüsünü oluşturmak için konum büyük olasılıkla Masaüstü’niz gibi uygun bir konum seçmeniz uygundur. Nihai planınız bir diskteki verileri bir flash sürücüye aktarmaksa, böylece ondan önyükleme yapabilirsiniz, lütfen sadece doğrudan USB aygıtına bir ISO dosyası oluşturmanın beklediğiniz gibi çalışmayacağını bilin. Çoğu durumda, Windows 10’u bir flash sürücüden yüklerken olduğu gibi, bunun işe yaraması için bazı ekstra adımlar atmanız gerekir. Yardım için bkz. Bir ISO Dosyasını USB Sürücüye Yazma.

 8. Seç Kayıt etmek.

 9. Adım 5’te seçtiğiniz optik sürücüye ISO görüntüsünü oluşturmak istediğiniz CD, DVD veya BD diski takın. Bilgisayarınızda AutoRun’un Windows’ta nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak, yeni taktığınız disk başlayabilir (örneğin, film oynamaya başlayabilir veya bir Windows kurulum ekranına sahip olabilirsiniz). Ne olursa olsun, ne çıkarsa onu kapatın.

 10. Seçiniz Kopyala.

  Windows 10 için BurnAware Free ISO yakma yazılımındaki Kopyala düğmesi

  Alır mısın Kaynak sürücüde disk yok İleti? Eğer öyleyse, sadece seçin TAMAM MI ve birkaç saniye sonra tekrar deneyin. Muhtemelen, optik sürücünüzdeki diskin dönüşü tamamlanmadı, bu nedenle Windows onu henüz görmüyor. Bu mesajı alamazsanız, doğru optik sürücüyü kullandığınızdan ve diskin temiz ve hasarsız olduğundan emin olun.

 11. ISO görüntüsü diskinizden oluşturulurken bekleyin. İlerlemeyi takip ederek izleyebilirsiniz. Görüntü ilerleme bar veya x / x MB yazılmış gösterge.

  Windows 10 için BurnAware Free'de görüntü yazma işlemi

 12. ISO oluşturma süreci tamamlanır. Kopyalama işlemi başarıyla tamamlandı BurnAware’in diski kopyalamayı tamamladığı zamanla birlikte mesaj.

ISO dosyası, 7. Adımda karar verdiğiniz yerde adlandırılacak ve bulunacaktır. Artık Resme Kopyala pencere ve ayrıca BurnAware Ücretsiz pencere. Artık kullanmakta olduğunuz diski optik sürücünüzden de çıkarabilirsiniz.

MacOS ve Linux’ta ISO Görüntüleri oluşturun

MacOS’ta ISO oluşturmak, dahil olan araçlarla mümkündür.

 1. Disk İzlencesi’ni açın. Bunu şu yolla yapabilirsiniz: Başvurular > Araçlar > Disk Yardımcı Programı.

 2. Git Dosya > Yeni görüntü > Görüntü [device name].

  MacOS'te Disk İzlencesi uygulamasındaki Yeni Görüntü menü öğesinin ekran görüntüsü

 3. Yeni dosyayı adlandırın ve nereye kaydedileceğini seçin. Biçim ve şifreleme ayarlarını değiştirme seçenekleri de vardır.

  Farklı Kaydet: alanını vurgulayan Disk İzlencesi penceresinin ekran görüntüsü

 4. Seç Kayıt etmek görüntü dosyasını yapmak için.

 5. Bittiğinde seçin Bitti.

  Bir .dmg dosyası oluşturduktan sonra Disk İzlencesi Bitti düğmesi ekran görüntüsü

CDR görüntüsünü aldıktan sonra, bu terminal komutuyla ISO’ya dönüştürebilirsiniz: hdiutil convert /path/originalimage.cdr -format UDTO -o /path/convertedimage.iso

ISO’yu DMG’ye dönüştürmek için, bunu Mac’inizdeki terminalden yürütün: hdiutil convert /path/originalimage.iso -format UDRW -o /path/convertedimage.dmg

Her iki durumda da değiştirin / yol / orijinal resim CDR veya ISO dosyanızın yolu ve dosya adı ile ve / yol / dönüştürülmüş resim Oluşturmak istediğiniz ISO veya DMG dosyasının yolu ve dosya adı ile. Linux’ta, bir terminal penceresi açın ve aşağıdakileri yerine getirin. / dev / dvd optik sürücünüzün yolu ve / yol / resim Yapmakta olduğunuz ISO’nun yolu ve dosya adıyla: sudo dd if = / dev / dvd of = / path / image.iso

Kullandığınız buysa, Ubuntu’da bir terminal penceresini nasıl açacağınızı öğrenin. Komut satırı araçları yerine bir ISO görüntüsü oluşturmak için yazılım kullanmayı tercih ediyorsanız, Roxio Toast (Mac) veya Brasero (Linux) ‘u deneyin.

Diğer Windows ISO Oluşturma Araçları

Yukarıdaki eğiticimizi tam olarak takip edemeyecek olsanız da, BurnAware Free’den hoşlanmıyorsanız veya sizin için çalışmıyorsa, kullanabileceğiniz birkaç başka ücretsiz ISO oluşturma aracı vardır. Yıllar boyunca denediğimiz bazı favoriler arasında InfraRecorder, ISODisk, ImgBurn, ISO Recorder, CDBurnerXP ve Free DVD to ISO Maker sayılabilir.