Skip to content

DVD Bölge Kodları: Bilmeniz Gerekenler

19 de Nisan de 2021

Ev eğlencesini hiçbir şey DVD’ler kadar etkilememiştir. Blu-ray ve internet akışı DVD satışlarından büyük bir ısırık almış olsa da, dünya çapında dolaşımdaki milyonlarca disk alınıyor, satılıyor ve görüntüleniyor. DVD, ev sineması deneyiminin popüler hale gelmesinin ana nedenidir ve video ve ses kalitesini yükseltmek için bir temel görevi görür. Ancak, DVD’nin de karanlık bir tarafı vardır: Bölge Kodlaması (bölge kilidi olarak da adlandırılır).

kyoshino / Getty Images

DVD Bölge Kodları veya Dünya Nasıl Bölünüyor

DVD oynatıcılar ve DVD’ler, belirli coğrafi bölgelerde kullanım için etiketlenmiştir. DVD dünyası, özel kullanım için ayrılmış iki ek bölge ile altı ana coğrafi bölgeye bölünmüştür. DVD bölgeleri aşağıdaki şekilde atanır:

 • Bölge 1: ABD, Kanada
 • Bölge 2: Japonya, Avrupa, Güney Afrika, Orta Doğu, Grönland
 • Bölge 3: Güney Kore, Tayvan, Hong Kong, Güney Doğu Asya’nın bazı kısımları
 • Bölge 4: Avustralya, Yeni Zelanda, Latin Amerika (Meksika dahil)
 • Bölge 5: Doğu Avrupa, Rusya, Hindistan, Afrika
 • Bölge 6: Çin
 • Bölge 7: Belirtilmemiş özel kullanım için ayrılmıştır.
 • Bölge 8: Yolcu gemileri, havayolları ve diğer uluslararası mekanlar için ayrılmıştır.
 • Bölge 0 veya Bölge TÜM: Diskler kodlanmamıştır ve dünyanın her yerinde oynatılabilir. Ancak, PAL disklerini PAL uyumlu bir birimde ve NTSC disklerini NTSC uyumlu bir birimde oynatmalısınız.

Listelenen tanımlamalardan da görebileceğiniz gibi, ABD Bölge 1’dedir. ABD’de satılan tüm DVD oynatıcılar Bölge 1 spesifikasyonlarına uygundur ve Bölge 1 oynatıcılar yalnızca Bölge 1 diskleri oynatabilir. Bölge kodu numaraları her DVD paketinin arkasında bulunur. Bölge 1 dışındaki bölgeler için kodlanmış DVD’ler, Bölge 1 DVD oynatıcıda oynatılamaz ve diğer bölgeler için pazarlanan oynatıcılar Bölge 1 için kodlanmış DVD’leri oynatamaz.

DVD Bölge Kodlamasının Nedenleri

DVD bölge kodlaması neden var? Kodlama, telif hakkı ve film dağıtım haklarını (diğer bir deyişle film stüdyosu kârlarını) korumaya yönelik bir araçtır. Filmler bazen yılın farklı dönemlerinde dünyanın farklı yerlerinde sinemalarda gösterilmektedir. ABD’de o yaz gişe rekorları kıran film, yurtdışında Noel gişe rekorları kıran film olabilir. Böyle bir durumda, filmin DVD versiyonu başka bir bölgedeki sinemalarda gösterilmeye devam ederken ABD’de satışta olabilir. Bir filmin teatral dağıtımının mali bütünlüğünü korumak için ABD’deki bir arkadaş, filmin sinemada gösterime girdiği ülkeye bir DVD kopyası gönderemez ve oradaki bir oyuncuda oynatamaz.

Bölge Kodlaması: İyi ve Kötü

Kim olduğunuza bağlı olarak bölge kodlaması bir nimet veya lanettir. Bir film stüdyosu yöneticisi iseniz, filminiz için tiyatro gösterimlerinden ve ayrıca DVD sürümlerinden maksimum kar elde edersiniz. Ancak, yakınınızın veya arkadaşınızın ülkesinde DVD’de bulunan ancak sizin ülkenizde olmayan bir filmi görmek isteyen bir tüketiciyseniz, epey bir süre beklemeniz gerekebilir. Bölge kodlaması için bir diğer şüpheli mantık, bölgeye bağlı olarak DVD’lerin olası fiyat sabitlemesidir. İspatlanması zor olsa da, Avustralya ve Avrupa mahkemeleri bölge kodlamasını bir pazarlama uygulaması olarak azaltmaya veya ortadan kaldırmaya çalıştı. Yeni Zelanda, DVD bölge kodu kısıtlamaları için yasal koruma sunmamaktadır.

Kodsuz DVD Oynatıcı Çözümü

Avrupa, Avustralya ve Asya’daki tüketiciler için, bölge kodlama işlevinin devre dışı bırakıldığı stok DVD oynatıcıların değiştirilmiş sürümleri olan, kodsuz DVD oynatıcılar için bol miktarda pazar var. Posta siparişinin ve internetin büyüsüyle, bu oyuncular yasal olmasa bile geniş çapta erişilebilir durumdadır. Bu oynatıcıların sahipleri herhangi bir bölgeden DVD satın alabilir. Aşağıda, değiştirilmiş kod içermeyen DVD oynatıcıları satan satıcıların bir listesi verilmiştir. Bayi listeleri tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Sunulan ürün ve hizmetlerin kalitesini garanti edemeyiz. Satın almadan önce aklınıza takılan tüm soruların yanıtlarını aldığınızdan emin olun.

 • Kodsuz DVD
 • Dünya İthalatı
 • DVD Yurtdışı
 • Uluslararası Elektronik

Hollywood, kodsuz DVD oynatıcıların popülaritesine bir tepki olarak, belirli 1. Bölge DVD’lerinin kodsuz DVD oynatıcılarda oynatılmasını önlemek için RCE (Bölgesel Kodlama Geliştirme) adı verilen belirli Bölge 1 DVD’lerinde başka bir kodlama katmanı oluşturdu. Ancak, RCE yalnızca bazı Bölge 1 disklerinde uygulanır, diğer bölgelerdeki disklerde uygulanmaz.

Bölge Kodu Hack’leri

DVD bölge kodu sorununu aşmanın başka bir yolu, mevcut DVD oynatıcınızı diğer bölgelerden DVD oynatmak için bir dizi uzaktan kumanda komutu kullanarak hackleyip hackleyemeyeceğinizi görmektir. Bu bilgiler için en iyi çevrimiçi kaynak VideoHelp DVD Player Hack Forum’dur. DVD oynatıcınızın marka ve model numarasını VideoHelp DVD Hack arama kutusuna yazarsanız, DVD oynatıcınızın bölge kodundan muaf olup olamayacağına ilişkin ayrıntılara erişebilirsiniz. Yeni bir oyuncunuz varsa ve listede yoksa, görünüp görünmediğini görmek için düzenli aralıklarla tekrar kontrol edin. Ayrıca, DVD oynatıcınız bunun üzerindeyse ve bir bilgisayar korsanlığı söz konusuysa, bir kısıtlama, oynatıcı belirli bir bölgeye kalıcı olarak kilitlenmeden önce DVD bölge özelliğini yalnızca sınırlı sayıda değiştirebilmeniz olabilir. Öte yandan, bu kısıtlama olmadan bölge kodu ücretsiz yapılabilen DVD oynatıcılar da bulunmaktadır. Blu-ray farklı bir bölge kodu şeması izlediğinden, Blu-ray Disk oynatıcılarla DVD oynatma bölge kodunu ücretsiz yapabileceğinizi, ancak Blu-ray disk oynatımını yapamayabileceğinizi de belirtmek önemlidir. DVD oynatıcınızı veya PC’nizi hacklemek bölge kodu tamamen yasaldır, ancak garantinizi geçersiz kılabilir.

NTSC / PAL Faktörü

DVD Bölge Kodu durumunda ek bir aksaklık vardır. Analog video dünyası da NTSC ve PAL video sistemlerine bölündüğünden, tüketicinin bu sistemlerden birinde basılmış DVD’lere erişmek için çok sistemli bir TV’ye ihtiyacı olabilir. Tüm analog videonun NTSC sistemine dayandığı ABD pazarında bu zor olsa da, Avrupa’daki ve dünyanın diğer bazı bölgelerindeki çoğu tüketici, NTSC veya PAL’de basılmış DVD’leri izleyebilen TV’lere sahiptir.

Tüketici Sabırsızlık Faktörü

En son gişe rekorları kıran DVD versiyonunu, sinemanın çıkışından birkaç ay sonra satın almak güzel. Bununla birlikte, filmin hala dünyanın başka bir yerinde sinemalarda gösterime girmesi anlamına geliyorsa, bir ay kadar beklemek sakıncalıdır. Film değerse, hayranlar DVD’yi bekleyecek. Gişe rekorları kıran DVD sürümlerinin, elde etmek için uzun süre beklenmesi nedeniyle satışlarının azaldığına dair hiçbir kanıt yok.

DVD Bölgesi Kodlamasının Gerçek Yararlanıcıları

DVD bölge kodlamasından yararlanan tek varlık, film stüdyoları ve kodsuz DVD oynatıcıların pazarlamacılarıdır. Bu sistem altında, kodsuz oyuncuların pazarlamacıları tüketiciler için pratik bir çözüm sunar. Uluslararası Uzay İstasyonu bile DVD’leri kodsuz oynatmak zorundadır (bariz pratik nedenlerden dolayı).

Ev DVD Kaydı

Tüketici kullanımı için DVD kaydediciler, DVD kaydedici / VCR kombinasyonları ve DVD video kameralarla, bu cihazların DVD bölge kodlamasından nasıl etkilendiği sorusu gündeme geliyor. İyi haber şu ki, DVD bölge kodlaması ticari bir uygulama olduğundan, tüketici tabanlı bir DVD kaydedicide, DVD video kamerada veya bir PC’de yaptığınız hiçbir DVD kaydı bölge kodlu değildir. Bir DVD’yi NTSC’ye kaydederseniz, bu sistemi kullanan ülkelerdeki DVD oynatıcılarda oynatılabilir ve aynı PAL için de geçerli olacaktır. Evde kaydedilen DVD’lerde başka bölge kodu kısıtlaması yoktur. DVD kayıtlarınıza bölge kodlaması uygulamayı seçerseniz, bölge kodu atamasını uygulayan yazılıma veya hizmete erişmeniz gerekir.

Alt çizgi

Film çıkış tarihlerini korumak için bazı bölge kodlamalarına ihtiyaç vardır, ancak bir DVD ürününün fiyat tespiti gibi sorunlar da söz konusuysa, Hollywood bu konuda derin bir sorun yaşayabilir. İletişim ve seyahatin artmasıyla birlikte, bilgi ve eğlence her an her yerde mevcut ve belki de Hollywood en iyi şekilde her yerde aynı anda film ve video yayınlayarak sunulacak ki bu daha yaygın hale geliyor. Yalnızca tüketicilere daha iyi hizmet vermekle kalmaz, aynı zamanda bölge kodlamasının maliyeti ve pazar sonrası kodsuz DVD oynatıcılara duyulan ihtiyaç daha az arzu edilir hale gelir.