Skip to content

DWF Dosyası Nedir?

27 de Mayıs de 2021

DWF dosya uzantısına sahip bir dosya, bilgisayar destekli tasarım (CAD) programlarında oluşturulan bir Autodesk Design Web Formatı dosyasıdır. Alıcının orijinal çizimi oluşturan yazılımı nasıl kullanacağını anlamasına gerek kalmadan tasarımı görüntülemek, yazdırmak ve iletmek için yararlı olan bir CAD dosyasının oldukça sıkıştırılmış bir sürümüdür. Dosya gerçekten basit olabilir ve tek bir sayfa içerebilir veya katları olabilir ve yazı tiplerine, renklere ve görüntülere sahip olma açısından karmaşık olabilir. PDF formatına benzer şekilde, DWF dosyaları, onu oluşturmak için kullanılan donanım, yazılım veya işletim sisteminden bağımsız olarak açılabilir. Tasarımın bir kısmını alıcıdan maskeleyen, yalnızca yaratıcının görmek istediği şeyi etkin bir şekilde paylaşan bir şekilde yaratılabilmeleri açısından da faydalıdırlar.

DWF Dosyası Nasıl Açılır

Autodesk’in AutoCAD ve Inventor yazılımı, CADSoftTools’tan ABViewer ve muhtemelen diğer birçok CAD programı DWF dosyalarını açabilir, oluşturabilir ve düzenleyebilir. Autodesk, AutoCAD yazılımlarına ihtiyaç duymadan dosyayı görüntülemenin birkaç ücretsiz yolunu sunar. Bu, Tasarım İnceleme programı, ücretsiz çevrimiçi Autodesk Görüntüleyici ve A360 mobil uygulaması (iOS ve Android için mevcuttur) aracılığıyla yapılabilir. Autodesk önceden herhangi bir yazılıma ihtiyaç duymadan DWF dosyalarını çevrimiçi olarak görüntüleyebilen Freewheel adlı bir hizmet sunuyordu, ancak 2014’te kapatıldı. Ücretsiz Navisworks 3D Görüntüleyici de bu formatı açar, ancak dosyayı da düzenleyemez. Aynısı, ShareCAD.org’daki izleyici için de geçerlidir. Autodesk’in Revit yazılımı DWF formatına aktarabilir, bu nedenle bu dosyaları da açabilir. ZIP sıkıştırmasıyla oluşturulmuş olmak, 7-Zip gibi bir dosya zip / unzip programı ile bir tane açabileceğiniz anlamına gelir. Birini bu şekilde açmak, çizimi oluşturan çeşitli XML ve ikili dosyaları görmenizi sağlar, ancak tasarımı yukarıda belirtilen programlarla yapabildiğiniz gibi görüntülemenize izin vermez.

DWF Dosyası Nasıl Dönüştürülür

AutoCAD’i kullanmak elbette bir DWF dosyasını başka bir formata dönüştürmenin en kolay yoludur. Şu seçeneğe bakın: Dosya menü veya bir İhracat veya Dönüştürmek Bölüm. AnyDWG’nin Any DWF to DWG Converter, düşündüğünüz şeyi yapar – dosyayı DWG veya DXF’ye dönüştürür ve hatta birkaç çizim dosyası klasörünü aynı anda dönüştürmek için bunu toplu olarak yapabilir. Ayrıca DWF dosyasından görüntüleri ayıklama yeteneği de desteklenmektedir. Ayrıca, yukarıdan bağlantılı Tasarım Gözden Geçirme programından başka hiçbir şey kullanmadan DWG’ye dönüştürebilirsiniz. Ayrıntılar için JTB World Blog’daki bu gönderiye bakın. AnyDWG’den başka bir dönüştürücü, DWF’yi PDF formatına kaydeder. AutoCAD ve Design Review, PDF olarak kaydetme yeteneğine de sahip olmalıdır, ancak yoksa, dosyaları PDF’ye “yazdırmanıza” izin veren ücretsiz bir PDF yazıcısı kurabilirsiniz. Yukarıdaki AnyDWG dönüştürücüler deneme programlarıdır. DWF’den DWG’ye dönüştürücü yalnızca ilk 15 dönüştürme için ücretsizdir ve PDF dönüştürücü yalnızca 30 kez PDF’ye kaydedebilir.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Aslında bir Autodesk Design Web Formatı dosyası olmayan, bunun yerine öyle görünen bir dosyanız olması mümkündür. Bazı dosya türleri, DWF’ye çok benzeyen bir uzantı kullanır, ancak bu, aynı araçla açılabilecekleri veya aynı şekilde dönüştürülebilecekleri anlamına gelmez. Örneğin, bir WDF dosyası, DWF ile aynı dosya uzantısı harflerinin üçünü de paylaşır ancak bunun yerine Workshare Compare Delta ve Windows Driver Foundation gibi formatlar için kullanılır. Diğer üç örnek BWF, WRF ve DVT’dir. İlki, Broadcast Wave dosyaları adı verilen özel WAV ses dosyaları için kullanılır. Aslında Design Web Formatına benzeyen başka bir dosya formatı, DWFX dosya uzantısını kullanan Design Web Format XPS’dir. Ancak, bu dosya türü bile yukarıda belirtilen her programla uyumlu değildir. AutoCAD, Design Review ve Microsoft XPS Viewer (ve muhtemelen diğer XPS dosya açıcıları) ile kullanılabilir. Buradaki fikir, yukarıdaki tüm DWF açıcıları ve dönüştürücüleri denedikten sonra bile dosyanız açılmıyorsa, dosya uzantısını iki kez kontrol edin ve ardından, içinde bulunduğu biçim hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu harfleri / sayıları araştırın. Oradan, yapmalısınız. Uyumlu bir açıcı veya dönüştürücü bulmakta sorun yaşamazsınız.