Skip to content

Dxgi.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Düzeltilir

8 de Nisan de 2021

Dxgi.dll hataları, dxgi DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır. Bazı durumlarda, dxgi.dll hataları bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu veya hatta bir donanım arızasını gösterebilir. Dxgi.dll hata mesajı, dosyayı Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft’un işletim sistemlerinden herhangi birinde kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir.

Dxgi.dll Hataları Tespit Etme

Sorunun nedenine bağlı olarak dxgi.dll hata iletilerinin ifade edilmesinin birkaç yolu vardır. İşte bazı yaygın dxgi.dll hataları.

 • Dxgi.dll Bulunamadı
 • Dxgi.dll dosyası eksik
 • Dxgi.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir
 • Bulunamadı [PATH] dxgi.dll
 • Başlayamaz [APPLICATION]. Gerekli bir bileşen eksik: dxgi.dll. Lütfen yükle [APPLICATION] tekrar

Dxgi.dll hata mesajları, belirli programları kullanırken veya yüklerken, Windows başladığında veya kapandığında veya hatta bir Windows kurulumu sırasında görünebilir. Bazı dxgi.dll hataları, belirli video oyunlarını oynarken veya oynamaya çalışırken görülüyor. PLAYERUNKNOWN’IN BATTLEGROUNDS (PUBG) bir örnektir. Dxgi.dll hatasının hangi noktada ortaya çıktığını not etmek, sorun giderme sırasında yardımcı olacak önemli bir bilgi parçasıdır.

Dxgi.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Dxgi.dll dosyasını bu DLL indirme sitelerinden birinden indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. Dxgi.dll dosyasının bir kopyasına ihtiyacınız varsa, onu orijinal, yasal kaynağından elde etmek en iyisidir. Dxgi.dll hatası nedeniyle Windows’a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows’u Güvenli Modda başlatın.

 1. Dxgi.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusundan geri yükleyin. “Eksik” bir dxgi.dll dosyasının olası en kolay nedeni, yanlışlıkla silmiş olmanızdır. Dxgi.dll dosyasını yanlışlıkla sildiğinizden şüpheleniyorsanız, ancak Geri Dönüşüm Kutusunu zaten boşalttıysanız, dxgi.dll dosyasını ücretsiz bir dosya kurtarma programıyla kurtarabilirsiniz. Bir dosya kurtarma programıyla dxgi.dll’nin silinmiş bir kopyasını kurtarmak, yalnızca dosyayı kendiniz sildiğinizden ve siz bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.

 2. Tüm bilgisayarınızı virüslere ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayın. Bazı dxgi.dll hataları, bilgisayarınızda DLL dosyasına zarar veren bir tür kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilişkili olabilir. Gördüğünüz dxgi.dll hatasının, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olması bile mümkündür.

 3. Dxgi.dll dosyasının eksik veya bozuk bir kopyasını değiştirmek için sfc / scannow komutunu yürütün. Neyse ki dxgi.dll dosyası, Windows’un en azından bazı sürümlerinde Microsoft tarafından sağlanmaktadır, bu nedenle Sistem Dosyası Denetleyicisi aracı (sfc komutu) dosyayı geri yüklemelidir. Bu, eksik veya bulunmayan dxgi.dll hatası için en olası çözümdür. Lütfen bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaşmadığından emin olduktan sonra bu adımı tamamlamak için elinizden gelen her çabayı gösterin.

 4. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanın. Dxgi.dll hatasının önemli bir dosya veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız ve Sistem Dosyası Denetleyicisi yardımcı olmadıysa, bir Sistem Geri Yükleme sorunu çözmelidir.

 5. Dxgi.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Belirli bir programı kullandığınızda dxgi.dll DLL hatası oluşursa, programı yeniden yüklemek dosyanın yerini almalıdır. Bu adım en çok Microsoft tarafından sağlanmayan DLL dosyalarını değiştirmek için kullanışlıdır, ancak bu program aynı zamanda dosyanın bir kopyasını da sağlarsa ve önceki sorun giderme fikirleri başarılı olmazsa dxgi.dll sorununuza yardımcı olabilir.

 6. Dxgi.dll dosyasını bir yedekleme klasöründen kopyalayın. Windows’un en az bir klasörde veya Windows’un 64 bit sürümündeyseniz iki klasörde dxgi.dll dosyasının bir yedek kopyası olmalıdır:

  • % windir% WinSxS amd64 … dxgi.dll,% windir% System32 dizinine kopyalanabilir
  • % windir% WinSxS x86 … dxgi.dll% windir% SysWOW64 klasörüne kopyalanabilir

  Dxgi.dll dosyasının başka bir kopyasını bulmanın süper kolay bir yolu, dosyayı tüm bilgisayarınızda aramaktır. Bu yerleri yukarıda bulmalısınız; dosyayı yukarıda gördüğünüz klasörden kopyalayıp, yukarıdaki ilk klasörle ilişkili diğer klasöre yapıştırmanız yeterlidir.

 7. DLL hatası bir video oyunuyla ilgiliyse dxgi.dll dosyasını silin, ancak DLL dosyasını yalnızca oyunun klasöründeyse kaldırın. Dxgi.dll, doğru klasörde olduğunda önemli bir DLL dosyasıdır. Ancak bazı video oyunları, oyunun kurulum dizinindeki kendi klasörlerinde bir kopyasını saklar. Oyununuzun kurulum klasöründe bir dxgi.dll dosyanız varsa, DLL hatasını düzelttiğini görmek için oradan silin (silmeyin yukarıda bulunan Windows klasörlerinden herhangi bir DLL dosyası). Bundan sonra 5. Adımı tekrarlamanız gerekebilir.

 8. Dxgi.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, bir 3B video oyunu oynarken “dxgi.dll dosyası eksik” hatası alıyorsanız, ekran kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin. Dxgi.dll dosyası video kartlarıyla ilgili olabilir veya olmayabilir — bu sadece bir örnektir. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorun gidermektir.

 9. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra dxgi.dll hataları başlarsa, sürücüyü daha önce yüklenmiş bir sürüme geri alın.

 10. Mevcut tüm Windows güncellemelerini yükleyin. Birçok hizmet paketi ve diğer yamalar, bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft dağıtılmış DLL dosyasının yerine geçer veya bazılarını günceller. Dxgi.dll dosyası bu güncellemelerden birine eklenebilir.

 11. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki bağımsız dxgi.dll dosyası sorun giderme önerileri başarısız olursa, bir Yenileme, Başlangıç ​​Onarma veya Onarım Kurulumu (Windows sürümünüze bağlı olarak) gerçekleştirmek tüm Windows DLL dosyalarını çalışan sürümlerine geri yüklemelidir.

 12. Kayıt defterindeki dxgi.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyicisi kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz dxgi.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir. Kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılmasını nadiren tavsiye ederiz, ancak bu seçeneği, yararlı olacağı ortaya çıkması durumunda buraya ekledik, bu durumda aşağıdaki son çare seçeneğinden kaçınabilirsiniz.

 13. Temiz bir Windows yüklemesi gerçekleştirin. Temiz bir kurulum her şeyi silecek ve yeni bir Windows kopyası kuracaktır. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri dxgi.dll hatasını düzeltmezse, bu bir sonraki hareket tarzınız olmalıdır. Açık olmak gerekirse, Windows yüklü sürücüdeki tüm veriler temiz bir kurulum sırasında silinecektir, bu nedenle yapabiliyorsanız önemli dosyaları yedeklediğinizden emin olun. Açıkçası, temiz bir kurulum yapmadan önce bundan önce bir sorun giderme adımını kullanarak dxgi.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan her girişimde bulunduğunuzdan emin olun.

Daha Fazla Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Bu sorunu kendiniz çözmekle ilgilenmiyorsanız, bkz. Bilgisayarımı Nasıl Düzeltebilirim? destek seçeneklerinizin tam listesi, ayrıca onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım servisi seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.