Skip to content

E-posta Adresleri Nasıl Beyaz Listeye Eklenir

11 de Mayıs de 2021

Gerçekten görmek istediğiniz e-postaların spam kutusuna düşmemesini sağlamanın en iyi yolu, tanıdığınız kişilerden bir e-posta adresi listesi oluşturmaktır. Bu genellikle beyaz liste olarak adlandırılırken, modern terim güvenli listedir. Güvenli liste prosedürü, bir e-posta hizmetinden diğerine biraz farklıdır.

Atomik Görüntüler / Getty Images

Gmail Güvenli Liste Prosedürü

Gmail’de, spam kutusundan uzak tutmak istediğiniz gerçek bir arkadaş listesine bir gönderen e-postası eklemek için hızlı bir onay kutusu yoktur. Ancak, Gmail’de arkadaşlarınızı güvenli bir şekilde listelemenin birkaç etkili yolu vardır.

Kişilere E-posta Adresleri Ekleyin

Kişi listenizi Gmail’de açın. En hızlı yöntem yalnızca Google Kişiler bağlantısını ziyaret etmektir.

Gmail'de Yeni Kişi kutusu oluşturun

Google Kişiler sayfasında şunu seçin: Temas kurmak ve doldurun Yeni iletişim formu oluştur. Google, kişi listenizden gelen tüm e-postaları doğrudan gelen kutunuza gönderecektir.

Spam E-postaları Güvenli Listesi

Bazen bir arkadaşınız, siz onun e-posta adresini güvenli listeye alma şansınız olmadan önce Spam kutusuna giden bir e-posta gönderebilir. Bunu düzeltmenin de hızlı bir yolu var.

Spam X kutusu vurgulanmış şekilde Spam kutusunda bulunan Gmail iletisi

Seçerek Spam kutunuzu açın İstenmeyen e gezinti çubuğundan ve arkadaşınızın e-postasını bulun. E-postanın üstünde bir Spam etiketi göreceksiniz. Tıkla x Kaldırmak için etiketin yanına.

Spam Olmayan Bir Filtre Ekleyin

Arkadaşınızın gelen e-postalarının asla Spam kutusuna gitmeyeceğinden emin olmanın bir yolu, bir filtre oluşturmaktır.

 1. Gelen kutunuzun ekranından şunu seçin: Ayarlar (dişli simgesi).

  Gmail'deki Ayarlar dişli kutusu

 2. Seçiniz Tüm ayarları görün.

  Gmail

 3. Seçiniz Filtreler ve Engellenen Adresler üstteki gezinme bağlantılarından.

  "Filtreler ve engellenen adresler" vurgulanmış Gmail ayarları

 4. Seçiniz Yeni bir filtre oluştur.

  "Yeni filtre oluştur" seçeneğinin vurgulandığı Gmail ayarları

 5. İçinde Posta ara formunda, güvenli listeye eklemek istediğiniz alan adının tamamını veya belirli bir e-posta adresini girin. Belirli bir şirketten herhangi birinin güvenliğini sağlamak için etki alanlarını kullanın. İşiniz bittiğinde seçin Filtre oluştur.

  Gmail ayarları "Filtre Oluştur" seçeneğinin vurgulandığı Filtre Oluştur iletişim kutusu

 6. Sonraki formda seçin Asla Spam’a gönderme. Son olarak, tıklayın Filtre oluştur.

  "Asla spam

 7. İşiniz bittiğinde, yeni filtrenin filtre listesinde göründüğünü göreceksiniz.

Yahoo E-postaları Nasıl Güvenli Listeye Alınır

Yahoo’da bir e-posta adresini güvenli listeye eklemek Gmail’e benzer. E-posta adresini Yahoo kişilerinize ekleyin veya bir filtre oluşturun.

Yahoo Kişisi ekle

Yahoo Mail’de Kişiler kartı simgesi Gelen Kutunuzun sağ üst köşesinde. Seçiniz Yeni bağlantı sol gezinme bölmesinde.

Yahoo Mail'deki Kişi Ekle formunun ekran görüntüsü

Tamamlayın Kişi ekle arkadaşınızın adı ve e-posta adresiyle formu. Seçiniz Kayıt etmek yeni kişiyi kaydetmek için. Yahoo artık bu e-posta adresinden gelen e-postaları Spam kutunuza yerleştirmeyecektir.

Yahoo Mail’e Filtre Ekleme

Arkadaşlarınızın gelen iletilerini Spam’den saklamanın bir başka yolu da, e-postanın gelen kutunuza gelmesini sağlayan bir işaret eklemektir.

 1. Seçin Dişli simgesi gelen kutunuzun sağ üst köşesindeki Daha Ayarlar.

  Yahoo Ayarlarında Daha Fazla Ayarın Ekran Görüntüsü

 2. Seçiniz Filtreler sol gezinme menüsünden ve ardından Yeni filtreler ekleyin.

  Yahoo Ayarlarında Yeni filtre ekle ekran görüntüsü

 3. İçinde Yeni bir filtre ekleyin formu, filtreye bir ad verin ve güvenli listeye eklemek istediğiniz alanı veya e-posta adresini doldurun. Seçiniz Kayıt etmek yeni filtreyi etkinleştirmek için iki kez.

  Yahoo'da yeni bir filtre eklemenin ekran görüntüsü

 4. Filtre artık, Filtreler pencere.

Bu filtre, gelen e-postayı varsayılan olarak doğrudan bu adresten Gelen Kutunuza taşır.

Outlook Güvenli Listesi Prosedürü

Outlook Online kullanıcısıysanız, arkadaşlarınızın güvenliğini sağlamak da benzerdir. Arkadaşlarınızı güvenli listeye eklemek için Kişiler ekleyin veya Güvenli Gönderenler özelliğini kullanın.

Outlook.com’da Kişi Ekleme

Kişi eklemek Gmail veya Yahoo kadar kolaydır. Outlook Online kişilerinizi açmak için Uygulamalar simgesi pencerenin sol üst köşesinde, ardından İnsanlar uygulama.

Outlook Online'da kişi eklemeyle ilgili ekran görüntüsü

Yaz İsim, Soyadı, ve E. İşiniz bittiğinde seçin Oluşturmak yeni kişiyi oluşturmak için. Outlook kişilerinizde listelenen herhangi bir e-posta adresi Spam klasörüne gitmez.

Güvenli Gönderenlere Kişi Ekle

Güvenli Gönderenler eklemek, arkadaşlarınızı Spam kutunuzdan uzak tutmanın garantili bir yoludur.

 1. Pencerenin sağ üst köşesindeki Dişli simgesini seçin ve ardından Tüm Outlook ayarlarını görüntüleyin listenin altındaki bağlantı.

 2. Ayarlar penceresinde şunu seçin: Posta sol gezinme bölmesinde Gereksiz e-posta sağındaki gezinti bölmesinde. Altında Güvenli gönderenler ve alanlartıklayın veya dokunun Ekle.

 3. Açılır alanda, Güvenli Gönderenler listenize eklemek için bir e-posta adresi veya alanın tamamını ekleyin. Basın Giriş Bitirdiğinizde anahtar. Tıkla Kayıt etmek bitirmek için düğmesine basın.

Güvenli Gönderenler listesindeki bir adresten veya alan adlarından gelen herhangi bir e-posta doğrudan Gelen Kutunuza gider.

Comcast E-posta Güvenli Listesi

Aksi takdirde Xfinity olarak adlandırılan Comcast, ülkedeki en popüler İnternet Servis Sağlayıcılarından biridir. Bu nedenle, birçok kişinin bu hizmeti kullanarak arkadaşlarını güvenli listeye alması gerekebilir. Kaydolursanız, Xfinity müşterilere ücretsiz bir e-posta hesabı sağlar. Xfinity ile arkadaşlarınızı güvenli listeye almanın birkaç yolu vardır.

Xfinity Kişisi ekleyin

Yukarıda listelenen diğer e-posta sağlayıcıları gibi, arkadaşlarınızı Spam kutusundan uzak tutmanın kolay bir yolu, onları kişi listenize eklemektir. Bir Xfinity kişisi eklemek için e-posta hesabınızda oturum açın ve şunu seçin: Adres defteri üst menüde. Ardından, Temas kurmak simgesi. Formu doldurun ve kaydedin.

Xfinity e-postasındaki kişileri içe aktarma özelliğinin ekran görüntüsü

Tüm arkadaşlarınızın e-postalarını güvenli listeye almanın daha da hızlı bir yolu, diğer hesaplarınızdan kişileri içe aktarmaktır. Tıkladığınızda Adres defterigöreceksin Kişileri içe aktar sol gezinme bölmesindeki bağlantı. Tıklayın Başlamakve mevcut kişileri Gmail, Outlook, Yahoo veya hatta bir metin dosyası gibi diğer hesaplarınızdan içe aktarmak için sihirbazda yürüyün.

Güvenli Liste E-posta Filtresi Ekleyin

Gmail ve Yahoo gibi, Xfinity e-posta hesabınızda arkadaşlarınızı güvenli bir şekilde listelemenin en iyi yolu, gelen e-postanın Gelen Kutunuza gideceğini garanti eden bir filtre oluşturmaktır.

 1. Seçin dişli simgesi sağ üst köşede ve tıklayın veya dokunun Ayarlar.

  Xfinity Mail'deki ayarların ekran görüntüsü

 2. Seçiniz Filtre Kuralları, altında Posta sol gezinme bölmesinde, ardından Yeni Kural Ekle buton.

  Xfinity Mail'e yeni kurallar eklemenin ekran görüntüsü

 3. Yapmak Kural adı arkadaşının adı. Seçiniz Koşul ekleyin ve Seç Gönderen / Gönderen. İçinde İçerir alanına, güvenli listeye eklenecek e-posta adresini veya etki alanını yazın.

  Xfinity Mail'e yeni bir kural eklemenin ekran görüntüsü

 4. Seçin Eylem ekleyin bağla o zaman Tut. Yeni kuralı kaydedin.

  Xfinity Mail'de bir kurala eylem eklemenin ekran görüntüsü

 5. İşiniz bittiğinde, yeni filtrenizin altında göründüğünü göreceksiniz. Posta Filtresi Kuralları Xfinity Mail ayarlarında.

“Sakla” yı seçerek, o etki alanından veya e-posta adresinden gelen e-postaların gelen kutunuza gelmesini sağlamış olursunuz.

Güvenli E-posta Listesi

İçinde Ayarlar, eğer seçersen Gelişmiş Ayarlar sol gezinme bölmesindeki Posta’nın altında, başlıklı bir bölüm göreceksiniz Güvenli E-posta listesi. Etkinleştirirseniz Güvenli e-posta listesini kullan, yalnızca e-posta güvenli listenizdeki e-postalar gelen kutunuzda görünecektir. Gelen diğer tüm e-postalar silinecektir. Bu yaklaşım, yalnızca sınırlı sayıda insanla iletişim kurmak için Xfinity e-posta hesabınızı kullanmak istiyorsanız idealdir. Ancak, bu özelliğin etkinleştirilmesi, başkalarının size e-posta göndermesini engeller. Bu, tüm spam türlerini ortadan kaldırmanın harika bir yolu olabilir, ancak aynı zamanda e-posta hesabınızın kullanışlılığını da önemli ölçüde azaltır.