Skip to content

E-posta Mesajı Öncelikleri Nelerdir?

21 de Haziran de 2021

Çoğu e-posta hizmeti ve programı, neyin önemli olup neyin olmadığını belirlemek için mesaj önceliklerini kullanır. Mesaj öncelikleri manuel veya otomatik olarak uygulanabilir ve ayrıca bir mesajı düşük öncelikli veya önemsiz olarak işaretleyebilirsiniz. İleti önceliği özellikleri ve uygulanma biçimleri, Outlook, Gmail, Yahoo, Thunderbird ve macOS Mail dahil olmak üzere e-posta istemcileri arasında farklılık gösterir.

E-posta Öncelikli İşaretleme Nasıl Çalışır?

Bazı e-posta hizmetleri ve programları, giden bir mesajı manuel olarak önemli veya önemsiz olarak işaretlemenize olanak tanır. E-postayı göndermeye hazır olduğunuzda, alıcı için bu şekilde işaretleyebilirsiniz. En yüksek öneme sahip e-postalar, Gelen Kutusu’nda kalın harflerle yazılmış, vurgulanmış, yıldızlı veya başka bir şekilde işaretlenmiş olabilir. Daha az önemli mesajlar gri renkte görünebilir veya listede aşağı taşınabilir. Yine, ayrıntılar alıcının e-posta programına bağlıdır. Gmail gibi bazı e-posta sağlayıcıları, önem düzeyi gönderen tarafından belirtilmese bile bir e-postanın önceliğini otomatik olarak ayarlar. Önceliği kabul eder ve mesajı Gelen Kutunuzun “Önemli” bölümüne filtreler. Bu özellik, tahmin edilen davranışa dayalıdır ve kime e-posta gönderdiğinize ve bir mesajın otomatik olarak mı yoksa gerçek bir kişiden mi oluşturulduğuna göre değişir. Diğer e-posta istemcileri, e-postaların önemini manuel olarak değiştirmenize olanak tanır. Bu, örneğin, bir göndericinin sık sık yüksek öncelikli/önemli bir bayrak kullanması gerektiği halde kullanmaması durumunda veya belirli bir göndericiden gelen tüm e-postaların önemli olarak işaretlenmesini istiyorsanız kullanışlıdır.

Neden Önemli

Önemli e-postaları ön planda tutmak, önemsiz e-postalara bakmak için zaman harcamak yerine onlara odaklanmanıza yardımcı olur. Verimli ve etkili iletişim kurmanın en iyi yollarından biridir ve önceliklerinize göre kendi şartlarınıza göre e-postalarla etkileşim kurmak daha iyi bir deneyim sağlar. Kullandığınız uygulamaya bağlı olarak, e-posta istemcisi yalnızca mesajı önemli görürse yeni bir e-posta bildirimi gönderebilir. Kritik olmayan e-postaları silmeden bildirimlerinizden kaldırmak, dikkat dağınıklığını azaltır.

E-posta Öncelikleri Nasıl Belirlenir

Birçok e-posta istemcisi, e-postayı oluştururken mesaj önceliğini belirlemenize izin verir. Normalde oluşturma kutusunda bulunur. Gmail gibi bazı e-posta istemcilerinde, giden bir e-postayı önemli olarak işaretlemek, aşağıdaki gibi bir tanımlayıcı ekleme meselesidir. [URGENT], konu satırına.