Skip to content

E-posta Terimleri Sözlüğü

6 de Mayıs de 2021

IMAP sunucusuyla BT desteğinin ne anlama geldiğinden emin değil misiniz? Bir e-postadaki “Kimden” başlığının tam olarak ne olduğunu merak mı ediyorsunuz? Bu noktadan noktaya sözlükte tanımlanan en yaygın e-posta terimlerini bulun.

APOP (Kimliği Doğrulanmış Posta Ofisi Protokolü)

Kimlik Doğrulamalı Posta Ofisi Protokolünün kısaltması olan APOP, Postane Protokolünün şifreli biçimde gönderilmesine izin veren bir uzantısıdır. APOP, normal düz metin POP kimlik doğrulamasından daha güvenlidir, ancak aynı zamanda ciddi eksikliklerden de muzdariptir.

Ek dosya

Ek, bir e-posta mesajıyla birlikte gönderilen bir dosyadır (örneğin bir resim, bir kelime işlem belgesi veya bir mp3 dosyası).

Geri saçılma

Backscatter, gönderen olarak masum bir üçüncü tarafın e-posta adresini kullanan önemsiz bir e-posta tarafından oluşturulan bir teslim hatası raporudur (bu adres teslimat hatası mesajını alır).

Base64

Base64, örneğin bir e-posta gövdesinde kullanılacak ASCII metni olarak rastgele ikili verileri kodlamak için bir yöntemdir.

Bcc (Kör Karbon Kopyası)

“Gizli karbon kopya” nın kısaltması olan Bcc, e-posta adresi mesajda (alıcı olarak) görünmeyen bir alıcıya gönderilen e-posta mesajının kopyasıdır.

Engelleme listesi

Genellikle kara liste olarak adlandırılan (modern terim engelleme listesidir), bir engelleme listesi bilinen spam kaynaklarını toplar. E-posta trafiği daha sonra bu kaynaklardan istenmeyen postaları kaldırmak için bir engelleme listesine göre filtrelenebilir.

Cc

“Karbon kopya” nın kısaltması olan Bilgi, e-posta adresi iletinin Bilgi başlık alanında görünen bir alıcıya gönderilen bir e-posta iletisinin kopyasıdır.

E

E-posta adresi, bir ağ üzerinde (internet veya daha geniş internete bağlı olmayan yerel bir ağ gibi) e-posta mesajlarını alabilen (ve gönderebilen) elektronik posta kutusu için bir isimdir.

E-posta Gövdesi

E-posta gövdesi, bir e-posta mesajının, mesajın metnini, resimlerini ve diğer verilerini (ekli dosyalar gibi) içeren ana parçasıdır.

E-posta İstemcisi

E-posta istemcisi, elektronik mesajları okumak ve göndermek için kullanılan bir programdır (örneğin bir bilgisayarda veya mobil cihazda).

E-posta Başlığı

E-posta başlık satırları, bir e-posta mesajının ilk bölümünü oluşturur. İletiyi ve iletimini kontrol etmek için kullanılan bilgilerin yanı sıra Konu, kaynak ve hedef e-posta adresleri, bir e-postanın izlediği yol ve belki de önceliği gibi meta verileri içerirler.

E-posta Sunucusu

E-posta sunucusu, İnternet Servis Sağlayıcılarında ve postayı taşımak için kullanılan büyük sitelerde çalışan bir programdır. Kullanıcılar normalde e-posta sunucuları ile doğrudan etkileşime girmezler: e-posta, bir e-posta istemcisiyle, alıcının e-posta istemcisine teslim eden bir e-posta sunucusuna gönderilir.

Nereden

Bir e-postadaki “Kimden:” üstbilgi alanı, iletinin yazarını içerir. E-posta adresini listelemelidir ve bir ad da eklenebilir.

GB

Bir GB (gigabayt), 1000 MB (megabayt) veya 10⁹ (1 milyar) bayttan oluşur. Bir bayt, 8 bitten oluşan elektronik olarak bilgi depolayan temel bir birimdir; her bitin iki durumu vardır (açık veya kapalı).

IMAP (İnternet Mesajlaşma Erişim Protokolü)

İnternet Mesajlaşma Erişim Protokolünün kısaltması olan IMAP, bir e-posta (IMAP) sunucusundan posta almak için bir protokolü tanımlayan bir internet standardıdır. IMAP, e-posta programlarının yalnızca yeni mesajlara değil aynı zamanda sunucudaki klasörlere de erişmesine izin verir. Eylemler, IMAP aracılığıyla bağlanan birden çok e-posta programı arasında senkronize edilir.

IMAP IDLE

IMAP IDLE, sunucunun istemciye gerçek zamanlı olarak yeni mesaj güncellemeleri göndermesine olanak tanıyan, IMAP e-posta erişim protokolünün isteğe bağlı bir genişletmesidir. E-posta programınızın birkaç dakikada bir yeni postayı kontrol etmesini sağlamak yerine, IMAP IDLE, sunucunun yeni mesajlar geldiğinde e-posta programınızı bilgilendirmesine izin verir. Gelen postayı hemen görebilirsiniz.

LDAP (Hafif Dizin Erişim Protokolü)

Lightweight Directory Access Protocol’ün kısaltması olan LDAP, beyaz sayfalardaki bilgileri bulmak ve düzenlemek için bir yol tanımlar. LDAP, e-posta, grup yazılımı, kişi ve diğer yazılımları kullanmak, bir dizin sunucusundaki girişlere erişebilir ve bunları değiştirebilir.

List-Aboneliği İptal Et

List-Unsubscribe, posta listesi yöneticilerinin bir posta listesi veya bülten aboneliğinden çıkma yöntemlerini belirlemesine olanak tanıyan isteğe bağlı bir e-posta başlık satırıdır. E-posta programları ve web tabanlı e-posta hizmetleri, abonelikten çıkmak için kolay bir yöntem sunmak için bu başlığı kullanabilir.

Mailto

Mailto, bir siteyi ziyaret edenlerin, varsayılan e-posta programlarında yeni bir mesaj oluşturan bir bağlantıya tıklamalarına olanak tanıyan bir HTML etiketidir. Yalnızca varsayılan bir e-posta alıcısı değil, aynı zamanda varsayılan Konu ve mesaj gövdesi içeriğini de ayarlamak mümkündür.

MIME (Çok Amaçlı İnternet Posta Uzantıları)

Çok Amaçlı İnternet Posta Uzantıları’nın kısaltması olan MIME, e-posta yoluyla ASCII metni dışında bir içerik göndermek için bir yöntem belirtin. Rasgele veriler, MIME için ASCII metni olarak kodlanır.

E-dolandırıcılık

Kimlik avı, özel verilerin web sitelerinde veya güvenilir bir üçüncü taraf gibi görünmek üzere tasarlanmış bir e-posta yoluyla yakalandığı sahte bir uygulamadır. Tipik olarak, kimlik avı (“şifre avlama” yoluyla) dolandırıcılıkları, kullanıcıyı bankası veya başka bir hesapla ilgili bir soruna karşı uyaran bir e-postayı içerir.

POP (Postane Protokolü)

POP (Postane Protokolü), bir e-posta sunucusunu ve ondan posta almanın bir yolunu tanımlayan bir internet standardıdır. IMAP erişiminin tersine, POP yalnızca e-posta istemcisinin istemcide ve cihazda yönetilmek üzere son iletileri indirmesine izin verir.

PST (Kişisel Klasörler Dosyası)

Kişisel Klasörler Dosyası’nın kısaltması olan PST, verileri yerel olarak depolamak için Microsoft Outlook tarafından kullanılan biçimdir. Bir PST dosyası e-postaları, kişileri, notları, yapılacaklar listesini, takvimleri ve diğer Outlook verilerini içerir.

Açık Anahtarlı Şifreleme

Açık anahtar şifrelemesi, iki parçalı bir anahtar kullanır. Açık anahtar kısmı, şifre çözme için özel anahtar kısmı uygulanan alıcıya özel olarak şifreleme için kullanılır. Açık anahtar şifrelemesinin güvenli olması için, anahtarın özel kısmını yalnızca hedeflenen alıcının bilmesi önemlidir.

RFC (Yorum İsteği)

Yorum İsteği (RFC), İnternet standartlarının yayınlandığı biçimdir. E-postayla ilgili RFC’ler İnternet Mühendisliği Görev Gücü (IETF) tarafından yayınlanır ve SMTP için RFC 821, İnternet e-posta mesajlarının biçimini belirten RFC 822 veya PO protokolünü belirleyen RFC 1939.

S / MIME

S / MIME, güvenli e-posta mesajları için bir standarttır. S / MIME mesajları, dijital imzalar kullanarak gönderen kimlik doğrulaması sunar ve gizliliği korumak için şifrelenebilir.

SMTP (Basit Posta Aktarım Protokolü)

Basit Posta Aktarım Protokolünün kısaltması olan SMTP, İnternette giden e-postalar için kullanılan protokoldür. Bir mesaj formatını ve mesajları e-posta sunucuları aracılığıyla kaynaktan hedefe İnternet üzerinden yönlendirme prosedürünü tanımlar.

İstenmeyen e

Spam, istenmeyen e-postadır. Ancak, istenmeyen e-postaların tümü spam değildir. Çoğu istenmeyen posta, çok sayıda e-posta adresine toplu olarak gönderilir ve bazı ürünlerin veya – çok daha az sıklıkla – politik bakış açısının reklamını yapar.

Spamcı

Spam gönderen, spam e-postalar gönderen kişi veya varlıktır (bir şirket gibi)

Spam çevirme

Bir şey spam olarak tanıtıldığında (veya yalnızca göründüğünde) spam olarak ilan edilir. Terim, genellikle istenmeyen ticari e-postanın gövdesinin bir parçası olan Web siteleri veya e-posta adreslerinde kullanılır.

Konu

Bir e-posta mesajının “Konusu”, içeriğinin kısa bir özeti olmalıdır. E-posta programları bunu genellikle gönderenle birlikte bir posta kutusu ekranında görüntüler.

Threadjacking

Threadjacking (aynı zamanda threadhacking), bir e-posta dizisindeki orijinal konuyu, özellikle de bir posta listesinde yönlendirmektir. Threadjacking, tabii ki mesaj panoları, bloglar veya sosyal ağ siteleri gibi internetteki diğer konuşmalar için de geçerli olabilir. İplik hırsızının konu satırını konudaki değişikliği yansıtacak şekilde değiştirmesi veya orijinal e-posta konusunu tutması, her iki durumda da ileti dizisini devralmak olarak kabul edilebilir.

İçin

Bir e-postanın Kime: satırı birincil alıcılarını veya alıcılarını içerir. Alıcı: satırındaki tüm alıcılar, muhtemelen varsayılan olarak diğer tüm alıcılar tarafından görülebilir.

Unicode

Unicode, dünyadaki yazı sistemlerinin çoğunu (Afrika, Arapça, Asya ve Batı dahil) destekleyen bilgisayarlarda ve cihazlarda karakterleri ve sembolleri temsil etmenin bir yoludur.

Web Tabanlı E-posta

Web tabanlı e-posta, bir web tarayıcısı aracılığıyla erişilen e-posta hesapları sağlar. Arayüz, mesaj okuma, gönderme veya düzenleme gibi çeşitli işlevlere erişim sağlayan bir web sitesi olarak uygulanmaktadır.

Solucan

Bir solucan, kendisini çoğaltan ve bir ağda hareket eden, genellikle e-posta yoluyla kendisinin yeni kopyalarını göndererek seyahat eden bir program veya komut dosyasıdır. Birçok solucanın kaynak tüketimi dışında olumsuz bir etkisi yoktur, ancak bazıları kötü amaçlı eylemler gerçekleştirir.