Skip to content

eBay 101: Satın Alma ve Satmanın Temelleri

5 de Mayıs de 2021

eBay, 1995 yılında San Jose, California’da başladı. Bu, bilgisayar programcısı Pierre Omidyar ve karısının World Wide Web’i kullanarak çevrimiçi olarak koleksiyon malları alıp satmaya karar vermeleridir. Pierre, yazılım deneyiminden yararlanarak, tüccarların ürünlerini diğer koleksiyonculara profesyonel bir güven ortamında satmak için bir araya gelebilecekleri bir ‘Auctionweb’ web sitesi tasarladı ve başlattı. Kapsam ve boyut açısından sınırlı olmasına rağmen, Auctionweb başarıya ulaştı ve Pierre daha sonra hizmeti eBay olarak yeniden adlandırdı (küçük harfle “e” ile). eBay.com, tarihteki en büyük ve en başarılı çevrimiçi iş modeli haline geldi. Bugün on milyonlarca insan eBay.com ve eBaymotors.com’da her gün milyonlarca dolarlık yeni ve kullanılmış ürün aramak, satın almak ve satmak için bir araya geliyor. Eski Monopoly oyunları ve kullanılmış Elvis kayıtları gibi basit ürünlerden, toptan elektronik ve dijital kameralara, egzotik motorlu araçlara, yüksek kaliteli sanat eserlerine ve pahalı gayrimenkullere kadar eBay, herkes için küresel ticaret platformu haline geldi.

Basit Bir Model

EBay iş modeli son derece basittir: herkesin güvenle ürün ticareti yapmak için bir araya gelebileceği güvenli ve motive edici bir çevrimiçi pazar sağlayın. İnsanlardan mallarını satmak için cüzi bir ücret alın, güven içinde parayla işlem yapmayı çok kolaylaştırın ve herkes için güvenlik ve güveni güçlendirin. EBay, temel seviyesinde tam olarak bir elektronik ‘bit pazarı’ gibi çalışır:

 1. eBay satıcıları, mallarını pazarlamak için eBay’e küçük bir sabit ücret artı% 1,5 oranında bir ücret öder.
 2. eBay alıcıları, pazarı herhangi bir ek ücret ödemeden ziyaret eder ve kullanır.
 3. Sistemi veya birbirini kötüye kullanan taraflar cezalandırılacak veya reddedilecektir.

Daha yüksek bir düzeyde, eBay, birkaç nedenden ötürü normal bir bit pazarından farklıdır:

 1. EBay pazarı uluslararasıdır ve dil ile ulusal sınırları aşmaktadır.
 2. Muazzam mal seçimi hayranlık uyandırıyor.
 3. Satışlar, açık artırma biçimi (teklif verenler arasındaki rekabet) veya geleneksel sabit fiyat biçimi olabilir. Satıcılar tercih ettikleri formatı seçerler.
 4. Alıcılar ve satıcılar muhtemelen asla yüz yüze görüşmeyecekler.
 5. Alıcılar, satın almadan önce ürünü şahsen görmezler, ancak memnuniyeti sağlamak için çeşitli satın alma sonrası garantiler verilir.
 6. Her yönden elektronik sahtekarlığı en aza indirmek için çok karmaşık bilgisayar önlemleri uygulanmaktadır.
 7. Sistem genelinde güvenliği ve adaleti sağlamak için tam zamanlı personel istihdam edilmektedir.
 8. Alıcıları ve satıcıları dürüstlükle ticaret yapmaya motive etmek için ‘olumlu geribildirim’ adı verilen bir dürüstlük teşvik modeli kullanılır.
 9. EBayers arasında güvenli ve güvenilir ödeme sağlamak için Paypal, Bidpay ve Escrow gibi profesyonel üçüncü taraf ödeme hizmetleri sunulur.
 10. eBay’in kullanımı bit pazarından daha kolaydır.

Dezavantajları Nelerdir?

Elbette hiçbir sistem mükemmel değildir. eBay, hayal kırıklıklarının adil payına sahiptir. İşte eBay’in yaşayabileceğiniz olumsuz yönleri:

 1. Teslimatın yavaşlığı: eBayers arasındaki en yaygın anlaşmazlık budur. Çoğu eBay alıcısı, ürünleri satın aldıktan sonraki günler içinde gönderirken, bazı eBayers ürünlerini postayla almak için haftalarca bekler.
 2. Düzenli bir satıcıysanız, satıcılar için ek ücretler artabilir. Özellikle eBay’i tam zamanlı geliriniz haline getirmek isteyen çok ciddi bir satıcıysanız, eBay ek ücretleri bir restoran için franchising ücreti gibi gelmeye başlayacaktır.
 3. Yanlış temsil edilen ürünler: Bazı amatör satıcılar, ürünlerini çevrimiçi olarak doğru bir şekilde tanımlayan kötü bir iş çıkaracak ve ürün nihayet teslim edildiğinde bazı alıcıları hayal kırıklığına uğratacaktır.
 4. Satıcıya bağlı olarak kalite kontrolü çok amatörce olabilir: Bit pazarı formatının doğası gereği, çoğu kimse eBay’de satış yapabilir. Bazı amatör satıcılar, düşük kalite kontrol, paketleme ve sevkiyattan rahatsızdır: Kırık ürünler, yanlış ürünler veya yanlış boyutta ürün gönderirler.

Neyse ki, eBay’deki iyi unsurlar kötüden çok daha ağır basıyor. eBay, satıcılarını müşterilerine dürüstlük ve doğrulukla davranmaya motive ettiği için iyi çalışıyor. EBay satıcılarının büyük çoğunluğu dürüst ve güvenilir hizmet sağlar ve bu kişilerin kim olduklarını yüksek kamuoyu geri bildirimleriyle bilirsiniz.