Skip to content

Ekranınızda Yazı Tipi Boyutu Nasıl Daha Büyük veya Daha Küçük Yapılır?

20 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • Ekranda bir yazı tipini büyütmenin en kolay yolu, klavye kısayolunu kullanmaktır. yakınlaştırmak; kullan Ctrl veya Cmd anahtar ve dokunun +.
 • Windows veya Mac de kullanabilirsiniz Yakınlaştır ayarları Kişiselleştirin veya Tercihler Menü.
 • Favori web tarayıcınızdaki ayarları kullanarak da bir yazı tipini büyütebilirsiniz.

Yazı tipi çok küçük olan bir ekranla karşılaştığınızda, kolayca ayarlayabilirsiniz. Bir yazı tipini büyütmek için kullandığınız yöntem, metnin ne kadar süreyle farklı bir boyutta olmasını istediğinize veya hangi programı kullandığınıza bağlı olabilir. Atmanız gereken adımlar, bilgisayarınızın işletim sistemine bağlı olarak değişir. Kullandığınız işletim sistemi için geçerli olan aşağıdaki adımları izleyin.

Yakınlaştırma için Klavye Kısayolu

Bazı uygulamalar, yakınlaştırma düzeyini klavyenizle ayarlamanıza izin verir. Bu, web tarayıcılarında, Microsoft Office programlarında ve diğer yazılımlarda çalışır.

pencereler

PC kullanıyorsanız, Ctrl ya dokunurken tuşuna basın + (yakınlaştırmak için) veya (uzaklaştırmak için). Artı ve eksi düğmeleri, ana tuş takımının sağ üst köşesindedir.

Mac os işletim sistemi

Yakınlaştırma işlevi Mac’te benzerdir, tek farkı Komut ile anahtar + veya -. basın ve basılı tutun , klavyenin sol alt kısmına yakın bir yere gidin ve ardından Mac’inizde yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak için yakınlaştırma düğmelerinden birini kullanın. Ayrıca basılı tutarsan Opsiyongörüntülerin boyutu değil, yalnızca yazı tipi boyutu değişecektir.

Windows Yakınlaştırma Ayarları

Windows bilgisayarınızdaki yazı tipi boyutunu değiştirmenin başka bir yolu, tüm işletim sistemini etkileyen ayarlardır. Bunu yapmak, tüm programlarda metin boyutunu değiştirmez, ancak menülerin ve diğer düğmelerin okunmasını kolaylaştırır. Bu talimatlar, kullandığınız Windows sürümüne bağlı olarak farklılık gösterir:

 1. Masaüstüne sağ tıklayın ve Görüntü ayarları (Windows 10) veya Kişiselleştirin (Windows 8/7).

 2. Windows 10’da aşağı kaydırarak Ölçek ve düzen bölümüne gidin ve metnin yanındaki menüyü seçin Metin, uygulama ve diğer öğelerin boyutunu değiştirin.

  Windows 8 ve 7’de Görüntüle sol altta.

 3. Windows 10’da bir yakınlaştırma düzeyi seçin. Windows 8’de, metni ve diğer öğeleri büyütmek veya küçültmek için kaydırıcıyı ayarlayın. Ayrıca bir Yalnızca metin boyutunu değiştir başlık çubuklarını, menüleri, simgeleri ve diğer öğeleri büyütmek veya küçültmek için değiştirebileceğiniz bu sayfanın altındaki seçenek. Windows 7’de, farklı bir yakınlaştırma düzeyi seçin. Daha küçük, Ortaveya Daha büyük.

 4. Bu adımları tersine çevirmeniz gerekirse, yukarıdaki ayarlara dönün ve değişikliği orada yapın.

Geçici olarak yapmak herşey görüntüler, videolar, menü öğeleri, metin vb. dahil olmak üzere daha büyük ekranda yerleşik Büyüteç aracını kullanın. Büyüteç’i açmanın kolay bir yolu, pencereler düğmesine ve ardından + bir kez, ancak bunu Başlat menüsünde de arayabilirsiniz.

Mac Yakınlaştırma Ayarları

Metni Mac’inizde okumayı kolaylaştırmanın en iyi yolu, kullandığınız her uygulamada metni ayarlamaktır. Örneğin, e-posta metnini büyütmek ve Mail’de okunmasını kolaylaştırmak için şu adrese gidin: Posta > Tercihler, Seç Yazı Tipleri ve Renkler, Seç Seçiniz bitişik, yanında Mesaj yazı tipive ardından bir yazı tipi boyutu seçin. Mesajlar’da şuraya gidin: Mesajlar > Tercihler > Genelve sonra hareket ettirin Yazı Boyutu kaydırıcıyı sağa kaydırın. Masaüstünü sağ tıklayıp seçimini yaparak masaüstü simgelerinin yazı tipi boyutunu da değiştirebilirsiniz. Görünüm Seçeneklerini Göster. Taşı Simge boyutu sağa kaydırın ve Yazı Boyutu farklı bir metin boyutu seçmek için. Finder ve Mail kenar çubuklarındaki öğelerin boyutunu artırmak için Apple menüsüne gidin ve Sistem Tercihleri > Genel, seçin Kenar çubuğu simge boyutuve sonra seçin Büyük.

Mac Yazı Tipini Sistem Çapında Ayarlama

Mac OS’de Yakınlaştırmayı Kullanma kılavuzumuzda hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz yerleşik bir yakınlaştırma aracı vardır. Mac’inizdeki yazı tipi boyutunu artırmak için diğer yöntemler işe yaramıyorsa deneyebileceğiniz başka bir şey, bilgisayarınızın ekran çözünürlüğünü ayarlamaktır:

 1. Ana Apple menüsünden Sistem Tercihleri.

 2. Seç Görüntüler ve sonra Görüntüle.

 3. Seçiniz Ölçekli ve ardından daha düşük bir çözünürlük seçin.

  Ölçekli seçilmiş Mac ekran ayarları

Tarayıcı Yazı Tipi Ayarı

Web tarayıcılarında da yerleşik yakınlaştırma ayarları vardır, böylece yalnızca bulunduğunuz web sitesinde yazı tipi boyutunu değiştirebilirsiniz. Bu, her web sitesinin kendi özel yakınlaştırma seviyesine sahip olabileceği anlamına gelir. Bunu yapmak için şunu kullanabilirsiniz: Ctrl veya Komut kısayol yukarıda açıklanmıştır. Bununla birlikte, bir tarayıcı, her web sitesinin daha büyük metinler görüntülemesi için varsayılan bir yakınlaştırma düzeyine de sahip olabilir. Çeşitli web tarayıcılarında varsayılan yazı tipi boyutunu şu şekilde değiştirebilirsiniz:

Firefox

Bulmak için sağ üstteki menü düğmesini kullanın Seçenekler. Oradan ayarlayın Yakınlaştır ayar Dil ve Görünüm Bölüm. İsteğe bağlı olarak etkinleştirin Yalnızca metni yakınlaştır böylece görüntüler de yakınlaştırmaz. Varsayılan metin boyutunu tanımlamak için, Boyut seçeneği Yazı Tipleri ve Renkler Bölüm.

Firefox yazı tipi ve yakınlaştırma ayarları

Krom

Chrome menüsünden şunu seçin: Ayarlar. Aşağı kaydırın Görünüm ve yanındaki menüyü seçin Yazı Boyutu ziyaret ettiğiniz her sitede yazı tipini büyütmek için. Ayrıca, sayfadaki her şeyin varsayılan olarak daha büyük görünmesi için varsayılan sayfa yakınlaştırmasını da ayarlayabilirsiniz.

Chrome yazı tipi boyutu ve sayfa yakınlaştırma seçenekleri

Kenar

Sağ üstteki menüyü açın ve Ayarlar. Seçin Görünüm soldaki sekmeyi ve ardından Yakınlaştır sağdaki seviye. Yazı Boyutu tüm web sayfaları için varsayılan yazı tipi boyutunu değiştirmenize izin verir.

Kenar yakınlaştırma ve yazı tipi boyutu ayarları

Safari

İtibaren Safari menü, seç Tercihler. Altında Web siteleri sekme, seç Sayfa Yakınlaştırmave ardından sağ panelden varsayılan bir yakınlaştırma düzeyi seçin. İçin ayarı yapın Diğer web sitelerini ziyaret ederken diğer siteler için yazı tipi boyutunu değiştirmek için. Bazı web siteleri, tarayıcı ayarlarınızı kullanarak yazı tipi boyutunu artırmak, sayfanın görüntülenme şeklini büyük ölçüde bozacak şekilde oluşturulmuştur. Bazı web sitelerinde, tarayıcınızda yakınlaştırma veya uzaklaştırma yaptığınızda metin boyutu hiç değişmez.