Skip to content

Elektrikli Hoparlörler Nedir?

12 de Mayıs de 2021

Bir medya aktarıcıdan, CD oynatıcıdan, TV’den, PC’den veya başka bir ses kaynağı cihazından sesi duyabilmek için almak için, bir stereo amplifikatöre, stereo veya ev sinema alıcısına veya “güçlü hoparlörlere” bağlı olmalıdır.

Klipsch ProMedia 2.1 Kanal THX Onaylı Güçlendirilmiş Hoparlör Sistemi.
Amazon.com’un izniyle

Konuşmacılar Özetle Nasıl Çalışır?

Hoparlörler titreşerek ses çıkarır. Konuşmacının yüzeyini, duyabileceğimiz ses dalgaları üretmeye yetecek kadar havayı hareket ettirecek bir seviyede titretecek güce ihtiyaçları vardır. AV alıcımıza veya stereo amplifikatörümüze bağladığımız hoparlörler, bağlı oldukları amplifikatörden güç gerektiren pasif hoparlörlerdir. Bir amplifikatöre bağlanmadan, hoparlör sürücülerinin hoparlörleri titretme ve sesi yeniden üretme gücü yoktur.

Güçlendirilmiş ve Pasif Hoparlörler

Geleneksel konuşmacılara “pasif konuşmacılar” denir. Ses üretmek için onlara harici bir kaynaktan (bir amplifikatör veya ev sineması alıcısı gibi) beslenecek güce (ses bilgisine ek olarak) ihtiyaç duyarlar. Öte yandan, güçlendirilmiş hoparlörler. hoparlöre güç sağlamak için kendi amplifikatörüne sahiptir. Bu, ses üretmek için ihtiyacınız olan tek şeyin bir ses kaynağı sinyali olduğu anlamına gelir. Bu hoparlörlere bir kaynak bağladığınızda, müzik hoparlörlerden kontrol edilebilen ve ek bir harici amplifikatör kullanılmadan duyulabilecek kadar yüksek bir ses seviyesinde gelecektir. Güçlendirilmiş hoparlörler genellikle kendi ses kontrollerine ve bazen bas / tiz kontrollerine sahiptir. Bununla birlikte, pasif hoparlörlerde kullanılan (hem güç hem de ses sinyali sağlayan geleneksel hoparlör kablosu yerine, güçlendirilmiş hoparlörler müzik kaynağına bağlantı için kullanılan kırmızı ve beyaz, sağ ve sol kablolar gibi) bir “hat girişi” kullanarak bağlanır. CD çalar, TV veya bileşenden bir amplifikatöre veya ev sineması alıcısına ses. Bir bilgisayara bağlanmak üzere tasarlanmış elektrikli hoparlörlerin yalnızca kulaklık mini bağlantısına (3,5 mm) sahip olduğunu ve yardımcı hat girişi ara bağlantısının olmadığını fark edebilirsiniz. Bu hoparlörler için, bir ucunda kırmızı ve beyaz kabloları birbirine bağlaması ve diğer ucunda bir kulaklık (mini) jakı olması gereken adaptör kablolarına ihtiyacınız olacaktır.

Amazon Basics RCA - Mini (3,5 mm) Stereo Ses Adaptör Kablosu

Amazon
Ek olarak, bazı üst düzey güçlendirilmiş hoparlörler, bu tür bağlantı seçeneğini de içeren kaynak cihazlardan daha iyi ses sağlayan dijital optik girişlere sahiptir.

Dijital Optik Kablo Ucu ve Bağlantı Örneği

Görüntüler Robert Silva
Belirli Güçlendirilmiş Hoparlörler eşleşen çiftler halinde satılır. Bir hoparlör, her iki hoparlör için giriş bağlantılarını ve amplifikatörü barındıracak ve tescilli veya geleneksel bir pasif bağlantı yoluyla ikinci hoparlöre bağlanacaktır.

Edifier R1700BT Powered Hoparlör Seti

Düzenleyici

Güçlendirilmiş Hoparlörler ve Kablosuz Bağlantı

Elektrikli hoparlörler için başka bir kullanım, kablosuz hoparlör sistemlerindedir. Bu tür bir kurulumda, ses kablolarını kaynak cihazınızdan amfili hoparlöre bağlamak yerine, kaynak cihazınıza bir verici bağlanır (kablosuz hoparlör paketi ile birlikte verilir). Verici daha sonra, herhangi bir giden ses sinyalini kaynaktan doğrudan, gerektiğinde kendi dahili amplifikatörlerine sahip olan hedef kablosuz hoparlöre (hoparlörlere) gönderir ve bu da sesi üretir. Ayrıca, taşınabilir hoparlör kategorisinde, Bluetooth ve diğer kablosuz teknolojilerin artan kullanımı, akıllı telefonlar ve tabletler gibi uyumlu cihazların, yerleşik bir Bluetooth veya başka türde uyumlu kablosuz alma özelliğine sahip güçlü bir hoparlöre kablosuz olarak müzik iletmesine izin verir. AirPlay, DTS Play-Fi, Yamaha MusicCast, Denon HEOS gibi.

MartinLogan Crescendo X Kablosuz Hoparlör

MartinLogan

Stereo veya Ev Sineması Alıcısı Yerine Güçlendirilmiş Hoparlörler

Stereo veya AV alıcısı yerine güçlü hoparlör kullanmanın avantajları vardır. Ses kaynağınızı doğrudan amfili hoparlörlere bağladığınızda, müzik setini veya alıcıyı açmanız gerekmez. Bunun yerine, kumandadan veya bazı durumlarda iPhone veya Android cihazlar için bir kumanda uygulamasından hemen müzik çalmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, kablosuz hoparlörler söz konusu olduğunda, tüm bu bağlantı kablosu dağınıklığına sahip değilsiniz.

Elektrikli Hoparlörleri Stereo veya Ev Sineması Alıcısıyla Kullanma

Stereo veya Ev Sineması Alıcısı yerine elektrikli hoparlörler kullanmanın avantajlarına rağmen, özellikle alıcıya bağlı çok sayıda ses kaynağınız varsa, bazı durumlarda bunları bir alıcıya bağlamak pratik olabilir. Alıcının markasına / modeline bağlı olarak, stereo veya ev sinema alıcınıza bağlı kaynakların birinden veya tümünden güçlü bir hoparlöre ses gönderebilirsiniz. Amfili bir hoparlörü stereo veya ev sineması alıcısındaki geleneksel hoparlör bağlantılarına bağlayamazsınız, ancak bunun bir çözümü var. Stereo veya ev sineması alıcısının ana / surround kanallar veya Bölge 2 işlevi için ön amfi çıkışları varsa ve güçlendirilmiş hoparlörünüzün bir RCA veya 3,5 mm girişi varsa (adaptör gerektirir), bunları bir alıcının ön amplifikatörüne veya Bölge 2’ye bağlayabilirsiniz. çıktılar.

Onkyo TX-NR696 Ev Sineması Alıcı Bölge 2 Hat Çıkışı

Onkyo ABD
Ek olarak, aynı ön amfi veya 2. Bölge çıkışlarını kullanarak kablosuz olarak güçlendirilmiş bir hoparlörü doğrudan bir stereo veya ev sineması alıcısına bağlayamasanız da, alıcıya bir Bluetooth vericisi bağlayabilir ve uyumlu bir Bluetooth hoparlöre müzik yayını yapabilirsiniz. Sonos, Amazon Echo veya Google Home gibi farklı türde bir kablosuz çalışan hoparlörünüz varsa, belirli stereo ve ev sineması alıcıları, sesle ve / veya uyumlu bir akıllı telefon uygulamasıyla kontrol edilebilenlere de müzik akışı yapma olanağına sahiptir. Ev sineması alıcısıyla birlikte kablosuz güçlü bir subwoofer kullanmak da çok yaygındır. Subwoofer, alıcının subwoofer preamp çıkışına bağlanabilen bir verici sağlar.

Klipsch R-10SWI Vericili Kablosuz Subwoofer

Klipsch

Fiyat, Yapılandırma ve Kalite

Tüm hoparlörlerde olduğu gibi, amfili hoparlörlerin fiyatı hoparlör kalitesine göre değişir. Akıllı telefon, dizüstü bilgisayar veya PC ile kullanım için temel bir hoparlör veya sistem için 10 ila 99 ABD Doları arasında herhangi bir yerde çalışabilen bir bilgisayara bağlanan güçlü hoparlörlere aşina olabilirsiniz. ev sineması ortamı için daha uygundur. Güçlendirilmiş hoparlörler (kablolu veya kablosuz), bazıları taşınabilir kullanım için tasarlanmış tek bir ünite, bir PC veya mütevazı kurulum için temel iki kanallı konfigürasyon, üst düzey iki kanallı kurulumlar veya bunu yapabilen 5.1 kanallı konfigürasyonlarda olabilir. üst düzey PC oyunları veya ev sineması kurulumları için daha fazla surround ses türü dinleme deneyimi sunar. Tıpkı geleneksel hoparlörlerde olduğu gibi, fiyat ve konfigürasyonla birlikte, güçlendirilmiş hoparlörlerin ses kalitesi büyük ölçüde değişir. Taşınabilir veya masaüstü dinleme uygulamaları için üretilmiş olanlar, birçok Bluetooth veya güçlendirilmiş akıllı hoparlör gibi tipik olarak temel ses kalitesi sağlar. Bununla birlikte, kayıt stüdyolarında ve ciddi müzik veya ev sineması hayranları tarafından kullanılan evlerde kullanılan, seri müzik dinleme (genellikle elektrikli monitörler olarak adlandırılır) için tasarlanmış güçlü hoparlörler mevcuttur.