Skip to content

Elektronik Ön Baskı Nedir?

3 de Haziran de 2021

Baskı öncesi, bir matbaa için dijital dosyaları hazırlama ve onları baskıya hazır hale getirme sürecidir. Ticari baskı şirketlerinde genellikle müşterilerinin elektronik dosyalarını inceleyen ve kağıda veya diğer alt tabakalara baskı ile uyumlu hale getirmek için ayarlamalar yapan baskı öncesi departmanları vardır. Tipik baskı öncesi görevlerinden bazıları, projeyi tasarlayan grafik sanatçısı veya tasarımcı tarafından gerçekleştirilebilir, ancak bu gerekli değildir. Grafik sanatçıları genellikle kırpma işaretleri uygular ve herhangi bir renk kaymasını tahmin etmek için fotoğraflarının modlarının rengini dönüştürür, ancak baskı öncesi sürecin çoğu, şirketlerin özel gereksinimlerine göre özelleştirilmiş özel yazılım programları kullanan ticari baskı şirketlerindeki deneyimli operatörler tarafından gerçekleştirilir.

Dijital Çağda Baskı Öncesi Görevler

Baskı öncesi görevler, dosya karmaşıklığına ve yazdırma yöntemine bağlı olarak değişir. Baskı öncesi operatörler genellikle:

  • Belgenin beklendiği gibi yazdırılmasını engelleyebilecek sorunları tahmin etmek ve düzeltmek için dijital dosyaları dikkatlice inceleyin.
  • Doğru yazdırıldıklarından emin olmak için yazı tiplerini iki kez kontrol edin.
  • Grafiklerin doğru biçimde olduğundan emin olun ve RGB dosyalarını, tam renkli belgeleri bir baskı makinesinde yazdırmak için kullanılan biçim olan CMYK’ya dönüştürün.
  • Baskıdan geçerken kağıttaki dakika kaymalarının neden olduğu bir düzende renklerin temas ettiği boşlukları önlemek için belirli renklerin küçük bir örtüşmesi olan bindirmeyi ayarlayın.
  • Dosyanın yerleştirilmesini ayarlayın—sayfaları yazdırma için doğru sıraya koyun. Daha sonra kırpılan ve bazen tek bir birim halinde katlanan tek bir büyük kağıda dört, sekiz, 16 veya daha fazla sayfa yazdırmak yaygındır.
  • Renkli dijital provalar üretin.

Bindirme, yerleştirme ve prova baskı gibi bazı baskı öncesi görevleri, ticari baskı şirketinde eğitimli bir baskı öncesi teknisyeni tarafından en iyi şekilde gerçekleştirilir.

Geleneksel Baskı Öncesi Görevleri

Geçmişte baskı öncesi operatörler, büyük kameralar kullanarak kameraya hazır resimleri fotoğrafladılar, ancak şimdi neredeyse tüm dosyalar tamamen dijital. Baskı öncesi operatörler, fotoğraflardan renk ayrımları yaptı ve dosyalara kırpma işaretleri ekledi. Bunların çoğu artık tescilli yazılım kullanılarak otomatik olarak yapılır. Pres için metal plakaları yapmak için film kullanmak yerine, plakalar dijital dosyalardan yapılır veya dosyalar doğrudan baskıya gönderilir. Geleneksel baskı öncesi teknisyenlerinin bir zamanlar yaptığı uygulamalı çalışmaların çoğu artık dijital çağda gerekli değil. Sonuç olarak, bu alandaki istihdam azalmaktadır.

Baskı Öncesi Teknisyen Nitelikleri ve Gereksinimleri

Baskı öncesi operatörleri, QuarkXPress, Adobe Indesign, Illustrator, Photoshop, Corel Draw, Microsoft Word ve Gimp ve Inkscape gibi açık kaynaklı programlar dahil olmak üzere müşterilerinin kullandığı diğer yazılımlar dahil olmak üzere endüstri standardı grafik yazılım programlarıyla çalışabilmelidir. Bazı baskı öncesi operatörleri renk uzmanlarıdır ve kağıda yazdırıldıklarında görünümlerini geliştirmek için müşteri fotoğraflarında ince ayarlamalar yaparlar. Baskı süreci ve ciltleme gereksinimleri ve her baskı projesini nasıl etkiledikleri hakkında bilgi sahibidirler. Baskı teknolojisi, elektronik baskı öncesi işlemleri veya grafik sanatlarında önlisans derecesi, baskı öncesi teknisyenleri için olağan giriş seviyesi eğitim gereksinimidir. Müşteri sorularını ve endişelerini gidermek için iyi iletişim becerilerine ihtiyaç vardır. Detaylara dikkat ve sorun giderme becerileri önemlidir.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Ayı, Jacci Howard. “Elektronik Ön Baskı Nedir?” ThoughtCo, 3 Haziran 2021, Thoughtco.com/prepress-desktop-publishing-1073820.
Ayı, Jacci Howard. (2021, 3 Haziran). Elektronik Ön Baskı Nedir? https://www.thinktco.com/prepress-desktop-publishing-1073820 adresinden alındı.
Ayı, Jacci Howard. “Elektronik Ön Baskı Nedir?” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/prepress-desktop-publishing-1073820 (3 Haziran 2021’de erişildi).