Skip to content

Elektronik Tablo Hücresi Nedir?

5 de Haziran de 2021

Hücre, Microsoft Excel veya Google E-Tablolar gibi bir elektronik tablo programındaki depolama birimidir. Hücreler, bir elektronik tablodaki veri içerebilen kutulardır. Elektronik tablodaki hücreler, çalışma sayfasında bir sütun ve satır içinde düzenlenir ve estetik veya görünürlük için biçimlendirilebilir. Bu makaledeki talimatlar Excel 2019, 2016, 2013, 2010 için geçerlidir; Microsoft 365 için Excel; Excel Çevrimiçi; Mac için Excel; ve Google E-Tablolar.

Elektronik Tablo Hücre Türleri

Hücreler dört tür bilgi içerir (veri türleri olarak da adlandırılır):

 • Formüller, tarihler ve saatler içerebilen sayılar.
 • Metin, genellikle metin dizeleri veya yalnızca dizeler olarak adlandırılır.
 • DOĞRU veya YANLIŞ Boole değerleri.
 • #NULL!, #REF! ve #DIV/0! dahil hatalar bir sorun olduğunu gösterir.

Hücre Referansları Nelerdir?

Hücre referansı, verileri tanımlayan ve ona bir adres veren, böylece verilerin bir elektronik tabloda bulunabilmesini sağlayan bir sistemdir. Elektronik tablolarda tek tek hücreleri tanımlamak için bir hücre referansı kullanılır ve bulunduğu yerdeki sütun harfi ile satır numarasının bir birleşimidir.

Bir hücre başvurusu yazmak için sütun harfiyle başlayın ve A14 veya BB329 gibi satır numarasıyla bitirin. Yukarıdaki resimde, kelime Ev halkı F1 hücresinde bulunur ve vurgulanan hücre G7’dir. Hücre başvuruları, formüllerde diğer hücrelere başvurmak için kullanılır. Örneğin, D1 hücresinde bulunan bir formüle 360 ​​$ sayısını girmek yerine G5 hücresine bir başvuru girin. Bir hücre başvurusu kullanıldığında, G5 hücresindeki veriler değişirse, D1 hücresindeki formül de değişir.

Hücreler Biçimlendirilebilir

Varsayılan olarak, bir çalışma sayfasındaki tüm hücreler aynı biçimlendirmeyi kullanır, ancak bu, çok sayıda veri içeren büyük çalışma sayfalarının okunmasını zorlaştırır. Bir çalışma sayfasını biçimlendirmek, belirli bölümlere dikkat çeker ve verilerin okunmasını ve anlaşılmasını kolaylaştırır. Hücre biçimlendirme, hücrede arka plan rengini değiştirme, kenarlık ekleme veya hücredeki verileri hizalama gibi değişiklikler yapmayı içerir. Buna karşılık, sayı biçimlendirme, örneğin bir para birimini veya yüzdeyi yansıtmak için hücrelerdeki sayıların görüntülenme biçimiyle ilgilenir.

Görüntülenen ve Depolanan Numaralar

Hem Excel’de hem de Google E-Tablolar’da sayı biçimleri uygulandığında, hücrede görüntülenen sayı, hücrede depolanan ve hesaplamalarda kullanılan sayıdan farklı olabilir. Bir hücredeki sayılarda biçimlendirme değişiklikleri yapıldığında, bu değişiklikler sayının kendisini değil sayının görünümünü etkiler. Örneğin, bir hücredeki 5,6789 sayısı yalnızca iki ondalık basamağı (ondalığın sağındaki iki basamak) gösterecek şekilde biçimlendirilmişse, üçüncü basamağın yuvarlanması nedeniyle hücre sayıyı 5,68 olarak görüntüler.

Hesaplamalar ve Biçimlendirilmiş Sayılar

Hesaplamalarda biçimlendirilmiş veri hücreleri kullanıldığında, tüm hesaplamalarda hücrede görünen yuvarlatılmış sayı değil, sayının tamamı, bu durumda 5.6789 kullanılır.

Bir Çalışma Sayfasına Daha Fazla Hücre Nasıl Eklenir

Bir çalışma sayfasında sınırsız sayıda hücre bulunur, bu nedenle sayfaya daha fazlasını eklemeniz gerekmez. Ancak, diğer hücreler arasına bir hücre veya hücre grubu ekleyerek elektronik tablonun içine veri ekleyebilirsiniz. Çalışma sayfasına hücre eklemek için:

 1. Hücre eklemek istediğiniz hücre konumuna sağ tıklayın veya dokunup basılı tutun.

 2. Google E-Tablolar’da seçin Hücre ekle, ardından seçin Sağa kaydır veya Vites küçültmek. Bu, her hücreyi o yönde bir boşluk hareket ettirir ve seçilen alana boş bir hücre ekler.

  Excel'de sağa kaydır/aşağı kaydır

  Excel’de, seçin Ekle, ardından birini seçin Hücreleri sağa kaydır, Hücreleri aşağı kaydır, Tüm satırveya Tüm sütun. Seç TAMAM MI hücreyi yerleştirmek için

  Excel için ekleme seçenekleri

  Birden fazla hücre seçerseniz, program o kadar hücreyi çalışma sayfasına ekler. Örneğin, yalnızca bir hücre eklemek için bir hücreyi vurgulayın veya o konuma beş hücre eklemek için beş hücreyi vurgulayın.

 3. Hücreler hareket eder ve boş hücreler eklenir.

Hücreleri ve Hücre İçeriğini Sil

Tek tek hücreler ve içerikleri bir çalışma sayfasından silinebilir. Bu olduğunda, hücreler ve silinen hücrenin altındaki veya sağındaki veriler boşluğu doldurmak için hareket eder.

 1. Silinecek bir veya daha fazla hücreyi vurgulayın.

 2. Seçili hücrelere sağ tıklayın ve Sil.

 3. Excel’de, birini seçin Hücreleri sola kaydır veya Hücreleri yukarı kaydıröğesini seçin, ardından TAMAM MI. Burada gösterilen menü, satırları ve sütunları kaldırmanın bir yoludur.

  Excel'deki seçenekleri sil

  Google E-Tablolar’da seçin Sola kay veya Vites büyütmek.

  Google E-Tablolar'daki seçenekleri sil

 4. Hücreler ve ilgili veriler kaldırılır.

Hücreyi silmeden bir veya daha fazla hücrenin içeriğini silmek için hücreleri vurgulayın ve Sil.